Niepowikłane zakażenia dolnych dróg moczowych dotykają
kobiet w każdym wieku,
zwłaszcza od momentu rozpoczęcia aktywności seksualnej.
Tkliwość podbrzusza
Nagłe parcie na mocz
Częstomocz
Bolesne oddawanie moczu
Nie zwlekaj z leczeniem!
Maksymalna dawka w
1 tabletce !
LECZY
ostre niepowikłane
zakażenia dolnych
dróg moczowych
HAMUJE
namnażanie bakterii
w drogach moczowych
ZWALCZA
źródło problemu
Stosuj terapię
do końca!
Lek zwykle stosuje się 7-8 dni.
1 dzień leczenia: 1 tabletka
4 razy na dobę
2-8 dzień leczenia: 1 tabletka
3 razy na dobę
MNIEJSZE TABLETKI DO POŁYKANIA
1 tabletka zawiera 100 mg furazydyny (Furazidinum), poprzednio
stosowana nazwa: furagina. Substancja pomocnicza o znanym działaniu:
laktoza jednowodna w ilości 123 mg.
Leczenie ostrych oraz nawracających niepowikłanych zakażeń dolnych
dróg moczowych.
Nadwrażliwość na substancję czynną, pochodne nitrofuranu lub
którąkolwiek substancję pomocniczą. W pierwszym trymestrze ciąży. Od
38. tygodnia ciąży i w czasie porodu, ze względu na ryzyko
niedokrwistości hemolitycznej u noworodka. U dzieci i młodzieży w
wieku poniżej 15 lat. Niewydolność nerek (klirens kreatyniny poniżej
60 ml/min lub podwyższone stężenie kreatyniny w surowicy).
Rozpoznana polineuropatia, np. cukrzycowa. Niedobór dehydrogenazy
glukozo-6-fosforanowej.
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 15 lat.
Pierwszy dzień leczenia: 100 mg (1 tabletka) 4 razy na dobę;
następne dni: 100 mg (1 tabletka) 3 razy na dobę.
Produkt leczniczy Furaginum Max US Pharmacia należy przyjmować
doustnie podczas posiłków zawierających białko, które powoduje
zwiększenie dostępności biologicznej pochodnych nitrofuranu. Lek
stosuje się przez 7-8 dni. W razie konieczności kurację można
powtórzyć po 10-15 dniach.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do
opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku
wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Jeśli po upływie 7-8 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
Wskazania
Wskazaniem do stosowania leku Furaginum Max US Pharmacia jest leczenie ostrych oraz nawracających niepowikłanych zakażeń dolnych dróg moczowych.
Działanie
Furazydyna, działając bakteriostatycznie, hamuje rozwój wrażliwych na furazydynę bakterii, wywołujących zakażenia dolnych dróg moczowych.
Przeciwwskazania
Nie należy przyjmować leku Furaginum Max US Pharmacia
jeśli pacjent ma uczulenie na furazydynę lub pochodne nitrofuranu lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku
w pierwszym trymestrze ciąży
w okresie donoszonej ciąży (od 38 tygodnia) i porodu, ze względu na ryzyko wystąpienia u noworodka niedokrwistości hemolitycznej (anemii związanej z rozpadem krwinek czerwonych)
u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 15 lat
jeśli u pacjenta występuje polineuropatia obwodowa np. cukrzycowa (zespół uszkodzenia nerwów obwodowych, mogący charakteryzować się zaburzeniami ruchowymi, czuciowymi lub zaburzeniami układu nerwowego o innym charakterze)
jeśli pacjent ma niedobór enzymu dehydrogenazy glukozo–6–fosforanowej (choroba związana z genetycznie uwarunkowanym niedoborem enzymu biorącego udział w przemianach zachodzących w czerwonych krwinkach), gdyż lek może wtedy wywoływać hemolizę (uszkodzenie krwinek i niedokrwistość)
jeśli u pacjenta stwierdzono niewydolność nerek (skąpomocz, bezmocz), a w badaniach laboratoryjnych stwierdzono klirens kreatyniny poniżej 60 mL/min lub podwyższony poziom kreatyniny w surowicy.
Przyjmowanie
Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Tabletkę można podzielić na równe dawki.
Podanie doustne. Lek FURAGINUM MAX US PHARMACIA należy podawać podczas posiłków.
Jednocześnie stosować dietę bogatą w białko. Lek należy popijać dużą ilością płynów.
Zalecana dawka
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 15 lat
Pierwszy dzień stosowania: 100 mg (1 tabletka) 4 razy na dobę (400 mg na dobę, 1 tabletka co 6 godzin); następne dni leczenia: 100 mg (1 tabletka) 3 razy na dobę (300 mg na dobę, 1 tabletka co 8 godzin).
Lek stosuje się zwykle 7–8 dni. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7-8 dniach, należy zwrócić się do lekarza.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 15 lat.
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Nitrofuranów (do których należy furazydyna) nie należy łączyć z chloramfenikolem, rystomicyną (leki przeciwbakteryjne), ponieważ możliwe jest hamowanie czynności układu krwiotwórczego.
Nie należy jednocześnie z furaginą stosować kwasu nalidyksynowego i innych pochodnych chinolonowych, ponieważ zazwyczaj obserwuje się ich antagonizm (działanie przeciwne).
Antybiotyki aminoglikozydowe i tetracykliny podawane razem z furazydyną nasilają jej działanie przeciwbakteryjne.
Leki zwiększające wydalanie kwasu moczowego, takie jak probenecyd (w dużych dawkach) i sulfinpirazon, zmniejszają wydzielanie kanalikowe pochodnych nitrofuranu i mogą powodować kumulację furazydyny w organizmie, zwiększając jej toksyczność i osłabiając skuteczność leczenia.
Jednoczesne podawanie leków alkalizujących, które zawierają trójkrzemian magnezu, powoduje hamowanie wchłaniania furazydyny i zmniejszenie aktywności przeciwbakteryjnej.
Atropina spowalnia wchłanianie furaginy, jednak ogólna ilość wchłoniętej substancji czynnej pozostaje bez zmian.
Jednoczesne przyjmowanie witamin z grupy B zwiększa wchłanianie pochodnych nitrofuranu.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Nie należy stosować leku Furaginum Max US Pharmacia w pierwszym trymestrze ciąży ani u kobiet w donoszonej ciąży (od 38 tygodnia) i w okresie porodu, gdyż furazydyna może spowodować niedokrwistość hemolityczną u noworodka. Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania w ostatnich trzech miesiącach ciąży (III trymestr).
Karmienie piersią
Z uwagi na przenikanie furaginy do mleka ludzkiego, leku nie należy stosować w okresie karmienia piersią.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Wśród obserwowanych w trakcie badań klinicznych objawów niepożądanych, prawdopodobnie związanych ze stosowaniem leku, najczęstsze były: nudności (8%), bóle głowy (6%) i nadmierne oddawanie gazów (1,5%).
Pozostałe, niżej wymienione objawy występowały u nie więcej niż 1% pacjentów.
Należy natychmiast przerwać stosowanie tego leku i powiadomić lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala, jeśli wystąpią:
reakcje uczuleniowe: wysypka, świąd, pokrzywka, anafilaktyczne (nagłe reakcje alergiczne miejscowe lub ogólnoustrojowe, w tym zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny), obrzęk naczynioruchowy (ciężka reakcja alergiczna – nagły obrzęk twarzy, kończyn lub stawów bez świądu i bólu). Obrzęk w obrębie głowy i szyi może powodować trudności w przełykaniu i oddychaniu;
ciężkie reakcje skórne (złuszczające zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy - czerwono-sine plamy na skórze i (lub) błonach śluzowych, niekiedy z pęcherzami, gorączką i bólem stawów, zespół Stevensa-Johnsona - występowanie na skórze i (lub) błonach śluzowych pęcherzy, które po pęknięciu tworzą bolesne rany, często równocześnie występuje gorączka, ból mięśni i stawów);
ostre, podostre i przewlekłe reakcje z nadwrażliwości na pochodne nitrofuranu. Reakcje przewlekłe występowały u chorych przyjmujących lek dłużej niż 6 miesięcy. Przewlekłe reakcje płucne (w tym zwłóknienie płuc i rozsiane śródmiąższowe zapalenie płuc) mogą wystąpić zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku. Ostre reakcje z nadwrażliwości dotyczące układu oddechowego objawiały się gorączką, dreszczami, kaszlem, bólami w klatce piersiowej, wysiękiem do jamy opłucnowej. Najczęściej szybko lub bardzo szybko ustępowały po odstawieniu leku. W przypadku reakcji przewlekłych nasilenie objawów i ich odwracalność po zaprzestaniu podawania leku zależy od czasu kontynuacji leczenia po wystąpieniu pierwszych objawów niepożądanych. Sprawą kluczową jest jak najszybsze rozpoznanie działania niepożądanego i odstawienie leku. Upośledzenie czynności płuc może być nieodwracalne;
rzekomobłoniaste zapalenie jelit (ciężka choroba jelita cienkiego lub grubego objawiająca się biegunką, bólem głowy i gorączką);
mrowienie, drętwienie, uczucie przebiegających prądów w wyniku neuropatii obwodowej (uszkodzenia nerwów obwodowych), także o ostrym lub nieodwracalnym przebiegu (do jej wystąpienia szczególnie predysponują: niewydolność nerek, niedokrwistość, cukrzyca, zaburzenia elektrolitowe, niedobór witaminy B);
zaburzenia czynności wątroby, objawy polekowego zapalenia wątroby, żółtaczka cholestatyczna (wywołana przeszkodą w odpływie żółci), martwica miąższu wątroby;
sinica wskutek methemoglobinemii (sine zabarwienie skóry o odcieniu czekoladowobrunatnym). U osób z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej stosowanie furaginy może doprowadzić do powstania niedokrwistości megaloblastycznej (powstałej w wyniku niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego) lub hemolitycznej (powstałej w wyniku szybkiego rozpadu krwinek czerwonych);
zapalenie trzustki;
zakażenia drobnoustrojami opornymi na pochodne nitrofuranu, najczęściej pałeczkami z rodzaju Pseudomonas lub grzybami z rodzaju Candida;
gorączka, dreszcze, złe samopoczucie.
Ponadto mogą wystąpić następujące objawy niepożądane
zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia;
zaparcia, biegunka, objawy dyspeptyczne (przewlekłe bóle w nadbrzuszu);
bóle brzucha, wymioty;
zapalenie ślinianek;
łysienie, złuszczające zapalenie skóry;
jak pokazały badania doświadczalne oraz obserwacje kliniczne chorych, którzy stosowali nitrofurany (jak również niektóre antybiotyki), leki te mogą niekorzystnie oddziaływać na funkcje jąder, ponieważ zmniejsza się ogólna ilość plemników i spermy, a także zmniejsza się ruchliwość plemników oraz pojawiają się zmiany w ich budowie.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie, lub pielęgniarce.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących temperatury przechowywania leku. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku po: EXP. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
Składniki
Substancją czynną leku jest Furazydyna, zwana dawniej Furaginą. Jedna tabletka zawiera 100 mg Furazydyny (Furazidinum).
Pozostałe składniki to: Laktoza jednowodna, Celuloza mikrokrystaliczna krzemowana o składzie: Celuloza mikrokrystaliczna 98% i Krzemionka koloidalna bezwodna 2%, Magnezu stearynian, Krzemionka koloidalna bezwodna, Karboksymetyloskrobia sodowa (typ A).
Zobacz kategorie
Zwiń opis