Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na początku marca 2020 roku ogłosiła pandemię koronawirusa. Epicentrum epidemii miało miejsce w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei w Chinach. Jakie są objawy choroby oraz co warto wiedzieć na jej temat?
Koronawirus objawy
COVID-19 (ang. Coronavirus Disease 2019) to choroba wywołana wirusem SARS-CoV-2019. Objawy, które mogą wystąpić w przebiegu zakażenia koronawirusem to kaszel, trudności z oddychaniem (duszność), czy gorączka. Pojawiają się także inne objawy ogólne jak uczucie zmęczenia, czy bóle mięśniowo – stawowe.
Warto jednak wspomnieć, że u niektórych osób, które są zarażone koronawirusem nie występują żadne niepokojące objawy – stanowią jednak zagrożenie dla innych osób, ponieważ mogą zarażać innych.
Zdarzają się także nietypowe objawy jak zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego – ból brzucha czy biegunka. U niektórych pacjentów występuje także utrata zmysłu węchu i smaku.
Przebieg choroby COVID-19 jest bardzo zróżnicowany – od bezobjawowego, przez łagodny po zapalenie płuc z niewydolnością oddechową.
Koronawirus – leczenie
Zakażenia koronawirusem nie leczy się antybiotykami – to grupa środków, która jest dedykowana do terapii chorób bakteryjnych, a COVID-19 do nich nie należy.
Leczenie opiera się na stosowaniu środków przeciwdziałającym objawom choroby – wykorzystywane są między innymi leki przeciwgorączkowe oraz terapie mające na celu złagodzenie objawów wynikających z zaburzeniami oddychania – na przykład wentylacja mechaniczna z wykorzystaniem respiratora.
Lekiem, który uzyskał wskazanie terapeutyczne jako „Leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2” jest preparat, którego substancją czynną jest chlorochina.
Koronawirus – profilaktyka
W hamowaniu rozprzestrzeniania się choroby COVID-19 niezwykle ważne są działania, które każdy może wykonywać w własnym zakresie. Niezwykle istotnym elementem jest zachowanie odpowiednich zasad higieny – konieczne jest częste mycie rąk wodą z mydłem lub dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu. Kaszląc lub kichając należy zasłonić usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, a następnie wyrzuć ją do najbliższego kosza na śmieci. Oprócz wymienionych działań, warto pamiętać, aby nie dotykać rękoma okolic oczu, nosa i ust – zwiększa to ryzyko transmisji wirusa, który może znajdować się na powierzchni rąk. Ważne jest także dbanie o kondycję psychofizyczną – wysypianie się, przyjmowanie regularnych i zdrowych posiłków, składających się m.in. z owoców i warzyw.
Obecnie najskuteczniejszą formą w zapobieganiu choroby jest przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19.
Zakażenie koronawirusem – co robić?
Jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków. Możesz wykonać najpierw szybki test na covid z apteki, który umożliwia wyrycie wirusa z wymazu ze śliny. Wynik jest widoczny po ok. 10-15 minutach. W dalszej kolejności niezbędny jest kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu. To lekarz zadecyduje o procesie leczenia i udzieli wszelkich niezbędnych informacji. W przypadku wizyty w przychodni należy wybrać swój środek transportu i nie korzystać z komunikacji miejskiej lub taksówek.
Czy każdy może ulec zakażeniu koronawirusem?
Tak, zakażeniu koronawirusem może ulec osoba w każdym wieku – również dzieci. Szczególnie narażone na powikłania związane z chorobą są osoby starsze oraz te, u których występują choroby współistniejące.
Bibliografia:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019
https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece/
https://www.gov.pl/web/koronawirus