Vigalex Forte 2000 j.m. przeznaczony jest do stosowania dla osób dorosłych oraz dzieci od 11. roku życia z prawidłową masą ciała. Zapobiega niedoborom witaminy D u dorosłych.
Wskazania
Lek Vigalex Forte jest stosowany:
- w zapobieganiu niedoborowi witaminy D u dzieci i dorosłych
- w profilaktyce niedoboru witaminy D u kobiet planujących ciążę, w ciąży i karmiących piersią w porozumieniu z lekarzem
- w zapobieganiu krzywicy i osteomalacji u dzieci i dorosłych
- w leczeniu wspomagającym osteoporozy u dorosłych
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku Vigalex Forte:
- jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tych leków
- w przypadku hiperkalcemii (zbyt dużego stężenia wapnia we krwi) lub hiperkalciurii (nadmiernego wydalania wapnia z moczem)
- jeśli pacjent ma kamicę nerkową lub ciężką niewydolność nerek
- w przypadku rzekomej niedoczynności przytarczyc
Przyjmowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Bez nadzoru lekarza nie należy stosować produktu leczniczego długotrwale (powyżej 3 miesięcy) lub w dawkach większych niż zalecane.
Bez nadzoru lekarza nie należy stosować jednocześnie innych leków ani suplementów diety, czy też innego rodzaju środków spożywczych zawierających witaminę D (Cholekalcyferol), kalcytriol lub inne metabolity i analogi witaminy D.
DawkowanieMłodzież od 11 do 18 lat z prawidłową masą ciała- zapobieganie niedoborowi witaminy D: 1000 do 2000 IU na dobę
- zapobieganie krzywicy i osteomalacji: 2000 IU na dobę
Dorośli z prawidłową masą ciała- zapobieganie niedoborowi witaminy D: 1000 do 2000 IU na dobę
- zapobieganie krzywicy i osteomalacji: 2000 IU na dobę
- leczenie wspomagające osteoporozy: 2000 do 4000 I na dobę
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Leki zobojętniające, stosowane w leczeniu nadkwaśności, zawierające glin, stosowane razem z lekiem Vigalex Forte mogą zwiększać stężenie glinu we krwi, nasilając ryzyko toksycznego działania glinu na kości.
Leki zobojętniające zawierające magnez stosowane równocześnie z lekiem stężenie magnezu w krwi.
Niektóre leki o działaniu przeciwpadaczkowym, uspakajającym lub nasennym (zawierające fenytoinę lub barbiturany), stosowane równocześnie z lekiem Vigalex Forte, mogą zmniejszać jego skuteczność.
Niektóre leki moczopędne mogą prowadzić do hiperkalcemii (zwiększonego stężenia wapnia), wywołanej zmniejszonym wydalaniem wapnia przez nerki. Podczas długotrwałego leczenia należy kontrolować stężenia wapnia w surowicy i w moczu.
Jednoczesne przyjmowanie glikokortykosteroidów (hormony kory nadnerczy) może znosić działanie leków Vigalex Forte.
Leki Vigalex Forte mogą nasilać działanie i toksyczność glikozydów naparstnicy, co stwarza ryzyko rozwoju zaburzeń rytmu serca. W takim przypadku lekarz powinien kontrolować stężenie wapnia w surowicy i w moczu pacjentów oraz przeprowadzać okresowe badania EKG.
Jednoczesne stosowanie metabolitów lub analogów witaminy D (np. kalcytriolu) i leku Vigalex Forte jest możliwe wyłącznie na zalecenie lekarza, tylko w wyjątkowych przypadkach pod warunkiem kontroli stężenia wapnia w surowicy.
Ryfampicyna i izoniazyd mogą zmniejszać skuteczność leków Vigalex Forte.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmienia piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tych leków.
CiążaNależy poradzić się lekarza w celu ustalenia dawki witaminy D, jaką pacjentka powinna przyjmować w okresie ciąży.
Zazwyczaj zalecana dawka to 2000 IU na dobę, niezależnie od pory roku, chyba, że lekarz zaleci inny sposób dawkowania.
W czasie ciąży kobiety powinny stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego, ponieważ ich zapotrzebowania na witaminę D może różnić się w zależności od zasobów ustrojowych witaminy D.
Bez kontroli lekarskiej nie należy przyjmować witaminy D w dawkach wyższych niż 2000 IU/ dobę.
Karmienie piersiąNależy poradzić się lekarza w celu ustalenia dawki witaminy D, jaką pacjentka powinna przyjmować w okresie karmienia piersią. Zazwyczaj zalecana dawka to 2000 IU na dobę, niezależnie od pory roku, chyba, że lekarz zaleci inny sposób dawkowania.
W czasie karmienia piersią kobiety powinny stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego, ponieważ ich zapotrzebowanie na witaminę D może różnić się w zależności od zasobów ustrojowych witaminy D.
Bez kontroli lekarskiej nie należy przyjmować witaminy D w dawkach wyższych niż 2000 IU/ dobę.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Podczas stosowania leku Vigalex Forte pojawiać się mogą następujące działania niepożądane.
Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):- dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak zaparcia, wzdęcia, nudności, bóle brzucha lub biegunka
- reakcje nadwrażliwości, takie świąd skóry, wysypka lub pokrzywka
- w przypadku długotrwałego stosowania dużych występuje hiperkalcemia (zbyt duże stężenie wapni we krwi) i hiperkalciuria (nadmierne wydalanie wapnia z moczem) W pojedynczych przypadkach opisywano zejścia śmiertelne.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w celu ochrony przed światłem.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku i blistrze. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
Składniki
Jedna tabletka zawiera 20 mg Cholekalcyferolu, proszku, co odpowiada 0,05 mg (2000 IU) Cholekalcyferolu (Witamina D3).
Pozostałe składniki to: Celuloza mikrokrystaliczna (typ 102), Wapnia wodorofosforan dwuwodny, Skrobia żelowwana, Kukurydziana, Krospowidon (typ A), Sacharoza, Magnezu stearynian, Sodu askorbinian, Triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, Krzemionka koloidalna bezwodna, all-rac-alfa-Tokoferol.
Informujemy, iż produkty lecznicze mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.