Venescin produkt leczniczy do stosowania w łagodzeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Polecany do stosowania wyłącznie dla osób dorosłych.
Wskazania
Lek stosuje się w łagodzeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej.
Działanie
Venescin jest to produkt leczniczy zawierający w swoim składzie wyciąg z nasion kasztanowca, rutozyd i eskulinę. Przyjmuje się, że stosowanie produktu zwiększa tonus żył oraz zmniejsza przepuszczalność i zwiększa odporność mechaniczną naczyń włosowatych.
Przeciwwskazania
- Nie należy stosować leki jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, oraz w I trymestrze ciąży.
- Nie stosować leku u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.
Przyjmowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Podanie doustne.
Dorośli: 2 tabletki drażowane 3 razy na dobę.
Dzieci i młodzież
Nie stosować leku u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Nie stosować w I trymestrze ciąży. Ze względu na brak badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania w pozostałym okresie ciąży i karmienia piersią preparat może zostać użyty wyłącznie wtedy, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki jest większa niż potencjalne zagrożenie dla płodu. Wpływ na płodność nie jest znany.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Działania niepożądane leku przedstawiono zgodnie z klasyfikacją narządów i układów wg MedDRA oraz częstością występowania: rzadko - działania niepożądane mogą wystąpić u od 1 do 10 pacjentów na 10 000 pacjentów stosujących lek.
Podczas stosowania produktu leczniczego Venescin mogą wystąpić: zaburzenia żołądka i jelit (nudności, bóle brzucha) - rzadko. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych należy przerwać leczenie, a jeśli objawy nie ustąpią zasięgnąć porady lekarza.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w temperaturze nie wyższej niż 25ºC, w miejscu niewidocznymi niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku, po upływie terminu ważności zamieszczonego na blistrze lub pudełku. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Składniki
Substancjami czynnymi leku są:
Wyciąg suchy z nasion kasztanowca (Hippocastani seminis extractum siccum) (5,5-8:1) o zawartości średnio 22% saponin trójterpenowych w przeliczeniu na bezwodną Escynę 25 mg rozpuszczalnik ekstrakcyjny: Etanol 70 % (V/V), Rutozyd trójwodny (Rutosidum trihydricum), 15 mg Eskulina (Aesculinum ( 6-glukozyd 6,7-dihydrokumaryny )) 0,5 mg.
Substancje pomocnicze to: Skrobia ziemniaczana, Magnezu stearynian , Kalafonia, Olej rycynowy, Guma arabska, Talk, Sacharoza, Indygotyna (E 132), Żółcień chinolinowa (E 104).