Jakie są przyczyny trądziku różowatego?
Trądzik różowaty to choroba, która objawia się rumieniem i teleangiektazjami (rozszerzone naczynka). Do wystąpienia i zaostrzenia zmian może dochodzić z różnych powodów, takich jak np.:
- ostre przyprawy,
- długotrwały stres,
- przyjmowanie niektórych leków,
- spożywanie ciężkostrawnych potraw i alkoholu,
- zaburzenia hormonalne itp.
Właściwą diagnozę powinien postawić doświadczony dermatolog, który na podstawie możliwych przyczyn i objawów odpowiednio dobierze leczenie. Będzie ono z pewnością obejmowało terapię miejscową, odpowiednimi maściami, ale może również wiązać się z doustną terapią farmakologiczną. Wiele zależy od stopnia zaawansowania zmian skórnych i przyczyn ich występowania.
Czym się objawia trądzik różowaty?
Najważniejsze objawy trądziku różowatego to:
- rumień,
- stany zapalne (w zaawansowanym stadium nacieki zapalne),
- zmieniony koloryt skóry,
- napadowe czerwienienie skóry twarzy.
Często pojawia się nadmierne wydzielanie łoju, a przy nieodpowiedniej pielęgnacji skóry również uczucie pieczenia i uczucie ściągnięcia. Bez odpowiedniego leczenia, zmiany skórne będą się nasilać. Gdy dochodzi do objawów trądziku różowatego, warto skonsultować się z dermatologiem.
Jest to odmiana trądziku, której nie należy mylić z trądzikiem pospolitym, chociaż cechy charakterystyczne w obu przypadkach mogą być podobne.
Jakie kosmetyki wybrać?
Przy trądziku różowatym zdecydowanie należy skonsultować się z dermatologiem, który zaleci odpowiednie leki miejscowe lub doustne. Każdy preparat tego typu przede wszystkim redukuje rumień, łagodzi podrażnienia skóry, regeneruje skórę twarzy, wzmacnia naczynia krwionośne.
Oprócz tego warto porozmawiać z lekarzem na temat codziennej pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór skutecznych i bezpiecznych kosmetyków. Najczęściej w ich składzie znajdują się takie substancje, takie jak np. kwas azelainowy czy kwas laktobionowy. Dostępne są też preparaty z kwasem azelainowym oraz kosmetyki naturalne, które w sposób bezpieczny regenerują skórę i poprawiają koloryt cery naczynkowej. Istotna jest też odpowiednia ochrona przed promieniowaniem UV.
Najczęstsze problemy skóry z trądzikiem
W pielęgnacji skóry naczyniowej bardzo ważne jest stosowanie preparatu, który wspomaga gojenie zmian, hamuje nadmierne wydzielanie sebum, łagodzi uczucie świądu i zaczerwienienie skóry, nawilża skórę naczynkową. Warto sięgać po produkty do skóry wrażliwej, które wzmacniają naczynia krwionośne i chronią cerę narażoną na niekorzystne czynniki zewnętrzne, jak promieniowanie UV.
Trądzik różowaty to choroba przewlekła
Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą i wymaga odpowiedniego leczenia. Początkowy rozwój choroby może nie dawać dużych zmian, jednak z czasem będą się one nasilać. Cięższe postacie występują zwykle u mężczyzn. Przebieg choroby może być inny u różnych pacjentów, więc konieczne jest indywidualne podejście.
Jak dbać o skórę na co dzień?
Codzienna pielęgnacja twarzy powinna łagodzić objawy choroby i wspierać leczenie. Istotne jest nie tylko łagodzenie podrażnień i stanów zapalnych, ale i wzmacnianie naczyń krwionośnych.
Idealnie dobrane kosmetyki na trądzik różowaty
Składniki aktywne w kosmetykach powinny mieć działanie łagodzące, przeciwzapalne i poprawiające ogólny stan cery. Polecane kremy muszą być przede wszystkim bezpieczne, a więc nie powinny mieć w składzie alkoholu, substancji zapachowych itp.