Paracetamol Hasco 500 mg to lek przeznaczony dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 6. roku życia. Preparat wskazany jest do stosowania jako lek przeciwbólowy oraz przeciwgorączkowy.
Wskazania
Paracetamol Hasco to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy do stosowania w następujących wskazaniach:
- bóle głowy
- bóle gardła
- migreny
- bóle zębów
- bóle kostne, stawowe i mięśniowe
- bolesne miesiączkowanie
- przy przeziębieniach i stanach grypopodobnych
Działanie
- przeciwbólowe
- przeciwgorączkowe
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku Paracetamol Hasco:
- jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników leku Paracetamol Hasco
- jeśli u pacjenta występuje: ciężka niewydolność wątroby lub wirusowe zapalenie wątroby; ciężka niewydolność nerek; choroba alkoholowa
Przyjmowanie
Lek Paracetamol Hasco stosuje się doustnie.
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat:2 tabletki, w razie konieczności do 4 razy na dobę.
Nie przyjmować leku częściej niż co 4 godziny. Nie przekraczać dawki maksymalnej do 8 tabletek na dobę.
Dzieci w wieku 6 – 12 lat:0,5 - 1 tabletki, w razie konieczności do 4 razy na dobę.
Nie przyjmować leku częściej niż co 4 godziny. Nie przekraczać dawki maksymalnej do 4 tabletek na dobę.
Bez konsultacji z lekarzem leku nie należy stosować regularnie dłużej niż przez 3 dni.
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty.
Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania następujących leków: metoklopramid, domperidon (leki stosowane przeciw nudnościom i wymiotom), cholestyramina (lek obniżający zawartość cholesterolu we krwi), leki przeciwzakrzepowe (z grupy pochodnych kumaryny), w razie konieczności długotrwałego stosowania leku przeciwbólowego, leków nasennych lub przeciwpadaczkowych (m.in. glutetimidu, barbituranów i np. fenobarbitalu, fenytoiny, karbamazepiny), niektórych antybiotyków t.j. ryfampicyny i chloramfenikolu, leków przeciwdepresyjnych (z grupy tzw. inhibitorów MAO), alkoholu oraz tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m. in. ibuprofenu, kwasu acetylosalicylowego).
Przyjmowanie paracetamolu jednocześnie z inhibitorami MAO (leki przeciwdepresyjne) może wywołać stan pobudzenia i wysoką temperaturę.
Stosowanie paracetamolu może być przyczyną fałszywych wyników niektórych badań laboratoryjnych (np. oznaczania glukozy w osoczu krwi).
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek Paracetamol Hasco może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Rzadko (u mniej niż 1 na 1000 osób):- skórne reakcje uczuleniowe: pokrzywka, rumień, zapalenie skóry
Bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 osób):- zmniejszenie liczby płytek krwi (trombocytopenia), zmniejszenie liczby białych krwinek (leukopenia, agranulocytoza), nudności, wymioty, biegunka.
Lek stosowany przez dłuższy czas lub przedawkowany może spowodować uszkodzenie wątroby i nerek oraz methemoglobinemię z objawami sinicy (szaroniebieskie zabarwienie skóry).
Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Przechowywanie
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w temperaturze poniżej 25°C.
Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Nie stosować leku Paracetamol Hasco po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu
Składniki
Substancją czynną leku jest Paracetamol. 1 tabletka zawiera 500 mg Paracetamolu.
Ponadto lek zawiera: Skrobię kukurydzianą żelowaną, Powidon (K-30), Potasu sorbinian, Magnezu stearynian oraz Otoczkę tabletki (Opadry II 57U18539 White): Hypromeloza, Tytanu dwutlenek, Polidekstroza, Talk, Maltodekstryna, Triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha.
Informujemy, iż produkty lecznicze mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.