Panadol dla dzieci to lek w postaci zawiesiny doustnej o smaku truskawkowym. Lek działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo przeznaczony jest do stosowania dla dzieci i niemowląt od 3. miesiąca życia.
Wskazania
Gorączka i ból występujące, np.:
- w czasie przeziębienia i grypy
- po szczepieniach
Bóle różnego pochodzenia, np.:
- bolesne ząbkowanie
- ból zębów
- ból głowy
- ból gardła
- ból ucha
Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Działanie
- przeciwbólowe
- przeciwgorączkowe
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku Panadol dla dzieci:
- jeśli stosuje się jednocześnie inne leki zawierające paracetamol
- jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
- w przypadku ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek u dziecka
Przyjmowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Wyłącznie do podania doustnego.
Należy wstrząsnąć butelkę przed użyciem.
Szybkość i skuteczność działania leku zależy m.in. od dokładnego dawkowania.
Butelka leku Panadol dla dzieci zawiera 100 ml zawiesiny.
1 ml zawiesiny zawiera 24 mg paracetamolu.
Miarka dozująca jest dołączona do opakowania
Dawkowanie ustala się wg masy ciała dziecka.
Masa dziecka
Dawka jednorazowa
Wiek
6 kg
3,5 ml
3 miesiące
8 kg
5 ml
6 miesięcy
9 kg
5,5 ml
9 miesięcy
10 kg
6,0 ml
1 rok
12,5 kg
8,0 ml
2 lata
15 kg
9,0 ml
3 lata
17 kg
10,5 ml
4 lata
19 kg
12,0 ml
5 lat
21 kg
13 ml
6 lat
30 kg
19 ml
9 lat
42 kg
26 ml
12 lat
Nie należy podawać leku częściej niż co 4 godziny ani stosować więcej niż 4 dawki w ciągu doby (60 mg paracetamolu/kg mc./24 godz).
Nie zaleca się stosowania leku u dzieci w wieku poniżej 3 miesięcy. Przed podaniem leku dziecku poniżej 2 roku życia wskazany jest kontakt z lekarzem.
Bez konsultacji z lekarzem leku nie należy stosować dłużej niż 3 dni.
Nie należy stosować dawki większej niż zalecana dawka jednorazowa.Należy zawsze stosować możliwie najniższą skuteczną dawkę leku.
Interakcje
Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty.
Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania następujących leków: metoklopramidu, domperidonu (stosowanych przeciw nudnościom i wymiotom), kolestyraminy (stosowanej w celu zmniejszania dużego stężenia cholesterolu we krwi), zydowudyny (lek przeciwwirusowy), leków przeciwzakrzepowych w razie konieczności długotrwałego stosowania leku przeciwbólowego, leków nasennych, przeciwpadaczkowych, przeciwgruźliczych, inhibitorów MAO (leki stosowane w depresji), niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego).
Stosowanie paracetamolu może być przyczyną fałszywych wyników niektórych badań laboratoryjnych (np. oznaczanie stężenia glukozy we krwi).
Paracetamol stosowany jednocześnie z inhibitorami MAO może wywołać stan pobudzenia i wysoką temperaturę.
W czasie przyjmowania leku nie należy pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u pacjentów niedożywionych i regularnie pijących alkohol.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Lek przeznaczony dla dzieci. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Należy natychmiast zaprzestać stosowania leku i zwrócić się do lekarza w razie wystąpienia:
- reakcji alergicznej (uczulenia) takiej jak: wysypka skórna lub swędzenie skóry, czasem połączonych z utrudnionym oddychaniem lub opuchlizną warg, języka, gardła lub twarzy
- wysypki skórnej lub ciężkiej reakcji skórnej, objawiającej się ostrą uogólnioną wysypką krostkową lub pęcherzami i nadżerkami na skórze, w jamie ustnej, oczach i narządach płciowych, gorączką i bólami stawowymi albo pękającymi olbrzymimi pęcherzami podnaskórkowymi, rozległymi nadżerkami na skórze, złuszczaniem się dużych płatów naskórka i gorączką
- problemów z oddychaniem, w razie gdy podobne problemy występowały w przeszłości podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych
- sińców lub krwawienia o nieznanej przyczynie
- zaburzeń czynności wątroby
Powyższe reakcje występują bardzo rzadko t.j. u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów.
U niektórych osób w czasie stosowania leku Panadol dla dzieci mogą wystąpić inne działania niepożądane. W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych niewymienionych w tej ulotce, należy poinformować o nich lekarza.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC, chronić od światła.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu po EXP.
Składniki
Substancją czynną leku jest Paracetamol. 5 ml zawiesiny doustnej zawiera 120 mg Paracetamolu.
Pozostałe składniki to: Kwas jabłkowy, Azorubina, Guma ksantan, Maltitol ciekły, Aromat truskawkowy, Sorbitol 70 % (Krystalizujący), Metylu parahydroksybenzoesan sodowy (E219), Etylu parahydroksybenzoesan sodowy (E215), Propylu parahydroksybenzoesan sodowy (E217), Sorbitol, Kwas cytrynowy bezwodny, Woda oczyszczona.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Informujemy, iż produkty lecznicze mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.