Wskazania
Lek Otrivin Regeneracja jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat:
- w celu zmniejszenia obrzęku błony śluzowej nosa w zapaleniu błony śluzowej nosa, a także jako leczenie wspomagające gojenie ran skóry i błony śluzowej, w łagodzeniu naczynioruchowego zapalenia błony śluzowej nosa i leczeniu utrudnionego oddychania przez nos po przebytej operacji nosa,
- w celu zmniejszenia obrzęku błony śluzowej nosa w zapaleniu błony śluzowej nosa związanym z ostrym zapaleniem zatok przynosowych (zapalenie błony śluzowej nosa i zatok).
Działanie
Lek Otrivin Regeneracja zawiera substancję czynną ksylometazoliny chlorowodorek, która ma działanie obkurczające naczynia krwionośne i zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa.
Lek Otrivin Regeneracja zawiera także substancję czynną deksopantenol, który jest pochodną witaminy – kwasu pantotenowego.Wspomaga on gojenie się ran i chroni błonę śluzową nosa.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku Otrivin Regeneracja
- jeśli pacjent ma uczulenie na ksylometazoliny chlorowodorek lub deksopantenol, lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- jeśli u pacjenta występuje suche zapalenie błony śluzowej nosa, w tym także z powstawaniem strupów (suche lub zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa),
- jeśli pacjent miał zabieg chirurgiczny wykonywany przez nos, np. usunięcie przysadki lub jakikolwiek inny zabieg chirurgiczny z odsłonięciem opon mózgowych,
- jeżeli u pacjenta występuje podwyższone ciśnienie w oku, a zwłaszcza jaskra wąskiego kąta,
- u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 12 lat
Stosowanie
U osób dorosłych i młodzieży, o ile lekarz nie zaleci inaczej, należy stosować jedną dawkę aerozolu Otrivin Regeneracja do każdego otworu nosowego, maksymalnie 3 razy na dobę, stosownie do potrzeb. Dawkowanie zależy od indywidualnej wrażliwości oraz od odpowiedzi klinicznej. Nie należy stosować więcej niż 3 razy na dobę do każdego otworu nosowego.
Lek Otrivin Regeneracja jest przeznaczony do stosowania do nosa.
1. Zdjąć nasadkę ochronną z końcówki aplikatora.
2. Przed pierwszym podaniem należy kilka razy nacisnąć pompkę, aż do uwolnienia się mgiełki leku w powietrze.
Nie ma potrzeby powtarzania tej czynności przy kolejnych podaniach leku.
Pompka będzie gotowa do dalszego używania przez cały zalecany okres stosowania. Jeśli jednak po naciśnięciu pompki nie uwolni się lek lub jeśli produkt nie będzie używany przez kilka dni, wówczas należy ponownie przygotować lek, poprzez dwukrotne naciśnięcie pompki.
Należy zachować ostrożność, aby nie rozpylić leku do oczu.
3. Oczyścić nos.
4. Butelkę należy trzymać pionowo, kciukiem przytrzymując dno butelki, a końcówkę trzymać między dwoma palcami.
5. Lekko pochylić głowę do przodu i umieścić końcówkę w otworze nosowym.
6. Nacisnąć pompkę i jednocześnie delikatnie wciągnąć nosem powietrze. Powtórzyć czynności podczas podawania leku do drugiego otworu nosowego.
7. Bezpośrednio po użyciu przetrzeć końcówkę aplikatora i nałożyć nasadkę.
8. W celu uniknięcia szerzenia się zakażenia opakowanie aerozolu powinno być stosowane tylko przez jedną osobę.
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Stosowanie leku Otrivin Regeneracja jednocześnie z lekami poprawiającymi nastrój (inhibitorami monoaminooksydazy bądź trój- i czteropierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi), jak też innymi lekami zwiększającymi ciśnienie tętnicze, może powodować wzrost ciśnienia krwi będący wynikiem działania tych substancji na układ sercowo-naczyniowy.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
CiążaBrak wystarczających danych dotyczących stosowania ksylometazoliny chlorowodorku i deksopantenolu u kobiet w ciąży, dlatego leku Otrivin Regeneracja nie należy stosować u kobiet w ciąży.
Karmienie piersiąNie wiadomo czy ksylometazolina i deksopantenol przenikają do mleka ludzkiego, dlatego leku Otrivin Regeneracja nie należy stosować u kobiet karmiących piersią.
Wpływ na płodnośćBrak wystarczających danych na temat wpływu ksylometazoliny chlorowodorku i deksopantenolu na płodność u ludzi.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Niezbyt częste działania niepożądane (występujące u nie więcej niż 1 na 100 osób)- reakcje alergiczne (wysypka, świąd, obrzęk skóry i błon śluzowych)
Rzadkie działania niepożądane (występują u nie więcej niż 1 na 1000 osób)- kołatanie serca,
- przyspieszone bicie serca (tachykardia),
- podwyższone ciśnienie krwi (nadciśnienie tętnicze)
Bardzo rzadkie działania niepożądane (występują u nie więcej niż 1 na 10 000 osób)- pobudzenie,
- bezsenność,
- zmęczenie (senność, uspokojenie),
- bóle głowy,
- omamy (szczególnie u dzieci),
- nieregularne bicie serca (zaburzenia rytmu serca),
- zwiększony obrzęk błony śluzowej w wyniku osłabienia działania leku,
- krwawienie z nosa,
- skurcze (szczególnie u dzieci)
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)- pieczenie lub suchość błony śluzowej nosa,
- kichanie.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.
Składniki
Substancjami czynnymi leku są Ksylometazoliny chlorowodorek i Deksopantenol.
Jedna dawka 0,1 ml roztworu aerozolu zawiera 0,1 mg Ksylometazoliny chlorowodorku i 5,0 mg Deksopantenolu.
Pozostałe składniki leku to: Benzalkoniowy chlorek (roztwór), Potasu diwodorofosforan, Disodu fosforan Dwunastowodny, woda oczyszczona.
zwiń opis