Otinum Krople do uszu zmniejsza ból oraz stan zapalny przewodu słuchowego zewnętrznego. Zawarty w leku glicerol zmiękcza woskowinę w uchu, co ułatwia jej usuwanie. Po podaniu miejscowym do ucha, lek nie wywiera działania ogólnoustrojowego.
Wskazania
Otinum jest lekiem wskazanym do stosowania doraźnego w stanach zapalnych zewnętrznego przewodu słuchowego objawiających się bólem, świądem, zaczerwienieniem.
Lek zalecany jest także do zmiękczania woskowiny przed płukaniem zewnętrznego przewodu słuchowego.
Działanie
Zmniejsza ból oraz stan zapalny w przebiegu zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku Otinum:
- jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną (salicylan choliny), inne salicylany (np. Kwas acetylosalicylowy/aspiryna) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
- jeśli u pacjenta występuje krwawienie lub wyciek z ucha
- jeśli pacjent odczuwa silny ból ucha wraz z pogorszeniem słuchu
- jeśli u pacjenta wcześniej rozpoznano uszkodzenie błony bębenkowej (pęknięcie lub przerwanie jej ciągłości)
- u osób poniżej 18 lat
Stosowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek Otinum stosuje się wyłącznie miejscowo, do ucha.
Lek Otinum przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych.
W przypadku wrażenia, że działanie leku Otinum jest za mocne lub za słabe należy zwrócić się do lekarza.
Zalecane dawkowanie to:- w celu krótkotrwałego leczenia miejscowego objawów ostrego zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego: zwykle od 3 do 4 kropli do przewodu słuchowego zewnętrznego co 6 do 8 godzin
Bez zalecenia lekarza, nie należ stosować leku Otinum dłużej niż 3 dni.
- w celu zmiękczenia stwardniałej woskowiny przed jej usunięciem z ucha: zwykle od 3 do 4 kropli do przewodu słuchowego zewnętrznego co 12 godzin przez cztery dni.
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Dotyczy to również leków wydawanych bez recepty. Lek stosowany miejscowo, nie wykazuje działania ogólnego.
Jednoczesne stosowanie z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (np. aspiryna, ibuprofen) może nasilać działanie miejscowe.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Częstość występowania przedstawionych poniżej działań niepożądanych jest nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
Miejscowe reakcje nadwrażliwości (zaczerwienienie i świąd skóry).
U osób z perforacją błony bębenkowej w trakcie stosowania leku może dojść do uszkodzenia słuchu.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi i farmaceucie.
Przechowywanie
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu. Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczone na opakowaniu.
Składniki
Substancją czynną leku jest Salicylan choliny.
Pozostałe składniki to: Gliceryna, Etanol 96%, Chlorobutanol półwodny, Woda oczyszczona.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Informujemy, iż produkty lecznicze mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.