Olej Rycynowy tradycyjny produkt leczniczy roślinny do stosowania w określonych wskazaniach, wynikających wyłącznie z jego długiego okresu stosowania. Polecany przy zaparciach dla osób dorosłych oraz młodzieży od 12. roku życia.
Wskazania
Tradycyjny produkt leczniczy roślinny do stosowania doustnego zaparciach.
Działanie
Tradycyjny produkt leczniczy roślinny do stosowania w określonych wskazaniach, wynikających wyłącznie z jego długiego okresu stosowania. Lek jest tradycyjnie stosowany jako środek przeczyszczający.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na olej rycynowy. Choroby zapalne przewodu pokarmowego.
Nie należy stosować u dzieci poniżej 12 roku życia. Pacjenci z niedrożnością jelit, z stanami zapalnymi narządów jamy brzusznej, w tym z zapaleniem wyrostka robaczkowego, z bólami brzucha o niejasnej etiologii nie powinni przyjmować oleju rycynowego. Należy zachować ostrożność u pacjentów w podeszłym wieku. Lek stosować doraźnie, w przypadku nie ustąpienia objawów zaparcia skontaktować się z lekarzem.
Przyjmowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Stosować doustnie.
Dzieci powyżej 12 roku życia: jednorazowo 1-2 łyżeczek (co odpowiada 4-8 g).
Dorośli: jednorazowo 1-2 łyżek (co odpowiada 12-24 g).
Wypróżnienie następuje po około 2-3 godzinach od podania preparatu.
Interakcje
Ze względu na działanie przeczyszczające oleju rycynowego, nie zaleca się przyjmowania jednocześnie innych leków, należy zachować kilkugodzinny odstęp czasu przed zastosowaniem innych leków.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Olej rycynowy powoduje przekrwienie narządów jamy brzusznej, dlatego jego stosowanie w czasie ciąży jest niewskazane. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią, ponieważ nie wykonano dotychczas badań klinicznych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Podrażnienia jelita cienkiego, przekrwienia jelita grubego i narządów w obrębie miednicy; u osób szczególnie wrażliwych olej rycynowy może wywołać wysypkę.
Przedawkowanie:
Po dawkach znacznie większych niż zalecane mogą nastąpić: mdłości, wymioty, kolka, biegunka, zachwianie równowagi elektrolitycznej organizmu.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze do 25°C.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Składniki
100 g płynu zawiera: Olej rycynowy 100 g.
Zobacz kategorie
Informujemy, iż produkty lecznicze mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.