Oftagel 0,25% nawilżający żel do oczu polecany jest w celu łagodzenia objawów "suchego oka" oraz w leczeniu suchego zapalenia rogówki i spojówki. Żel tworzy na rogówce oka warstwę ochronną i zapobiega wysuszaniu śluzówki.
Wskazania
- leczenie suchego zapalenia rogówki i spojówki
- leczenie objawowe innych postaci zespołu "suchego oka"
Działanie
Ważnymi właściwościami kropli do oczu mających łagodzić objawy zespołu „suchego oka” są: długi czas kontaktu z rogówką oraz dobre właściwości smarujące. Karbomer, będący usieciowanym polimerem o dużej masie cząsteczkowej, zwiększa lepkość kropli do oczu i tworzy na rogówce ochronną warstwę.
Przeciwwskazania
- W trakcie stosowania leku nie należy nosić miękkich soczewek kontaktowych. Należy usunąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem leku do oka i odczekać co najmniej 15 minut przed ich ponownym założeniem.
Ważne informacje
Lek Oftagel zawiera chlorek benzalkoniowy. Substancja ta zmienia zabarwienie soczewek kontaktowych. Może powodować podrażnienie oczu.
Stosowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- dorośli ( w tym osoby w podeszłym wieku): zalecana dawka leku Oftagel to 1 kropla do worka spojówkowego 1 do 4 razy na dobę, w zależności od nasilenia dolegliwości.
- dzieci i młodzież: bezpieczeństwo stosowania i skuteczność leku Oftagel u dzieci i młodzieży przy dawkowaniu zalecanym dla dorosłych zostały ustalone na podstawie doświadczenia klinicznego, jednakże nie ma żadnych dostępnych danych z badań klinicznych.
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.Jeśli jednocześnie stosuje się inne leki podawane do worka spojówkowego, lek Oftagel należy podać jako ostatni, po upływie 15 minut od podania poprzedniego leku.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie przeprowadzono dotychczas odpowiednich badań klinicznych z udziałem kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Stosowanie leku w czasie ciąży i karmienia piersią dopuszczalne jest jedynie, gdy korzyści dla matki płynące z jego zastosowania przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu lub karmionego piersią niemowlęcia.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Bezpośrednio po podaniu leku, mogą przemijająco wystąpić zaburzenia widzenia, pieczenie lub objawy miejscowego podrażnienia.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na etykiecie butelki. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca. Po pierwszym otwarciu butelki lek zachowuje trwałość przez 28 dni. Po upływie tego czasu lek należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami. Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC, chronić przed światłem. W okresie między zakropleniami butelkę należy przechowywać w pudełku w pozycji „do góry dnem”, w celu ułatwienia podawania żelu.
Składniki
Substancją czynną leku jest Karbomer. 1 g żelu zawiera 2,5 mg Karbomeru.
Inne składniki leku to: Benzalkoniowy chlorek, Sorbitol, Lizyna jednowodna, Sodu octan trójwodny, Alkohol poliwinylowy i Woda do wstrzykiwań.