Plastry antynikotynowe NiQuitin 7 mg/ 24h Przezroczysty 3 Stopień umożliwia zmniejszanie dawek nikotyny w trakcie kuracji, co prowadzi do stopniowego uwolnienia się od nałogu.
Jeżeli to możliwe, podczas rzucania palenia, NiQuitin należy stosować jednocześnie z programem psychologicznym wspierającym rzucenie palenia.
Wskazania
NiQuitin jest wskazany do łagodzenia objawów wynikających z odstawienia nikotyny, takich jak: uczucie głodu nikotynowego, nerwowość, niepokój, drażliwość, zaburzenia nastroju, zaburzenia snu, zaburzenia koncentracji, zwiększenie apetytu, łagodne zaburzenia somatyczne (bóle głowy, bóle mięśni, zaparcie, zmęczenie), związanych z rzucaniem palenia tytoniu.
Działanie
NiQuitin przez całą dobę dostarcza organizmowi stałą dawkę nikotyny. W trakcie dziesięcio- lub ośmiotygodniowego leczenia stopniowo zmniejsza się zapotrzebowanie organizmu na nikotynę.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku NiQuitin:
jeśli pacjent ma uczulenie na nikotynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
u dzieci.
Stosowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Stosowanie u dorosłych
Przed rozpoczęciem kuracji należy zaprzestać palenia tytoniu. Palenie nawet niewielkiej ilości tytoniu podczas próby zerwania z nałogiem może doprowadzić do jego nawrotu. Podczas trwania terapii nie należy palić papierosów ani przyjmować nikotyny w innej postaci, np. gumy do żucia z nikotyną, ponieważ może to spowodować przedawkowanie nikotyny.
Osobom palącym ponad 10 papierosów w ciągu doby, dawkę nikotyny zmniejsza się w trzech etapach zgodnie z następującym schematem dawkowania:
Stopień 1 NiQuitin 21 mg/ 24 h
Stopień 2 NiQuitin 14 mg/ 24 h
Stopień 3 NiQuitin 7 mg/ 24 h
6 tygodni
2 tygodnie
2 tygodnie
początkowy okres kuracji
okres kuracji ze zmniejszeniem dawki
okres kuracji ze zmniejszeniem dawki
Osobom palącym nie więcej niż 10 papierosów w ciągu doby, dawkę nikotyny zmniejsza się w 2 etapach zgodnie z następującym schematem dawkowania
Stopień 2 NiQuitin 14 mg/ 24 h
Stopień 3 NiQuitin 7 mg/ 24 h
6 tygodni
2 tygodnie
początkowy okres kuracji
okres kuracji ze zmniejszeniem dawki
Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy odbyć pełne, dziesięciotygodniowe lub ośmiotygodniowe leczenie, ponieważ objawy odstawienne mogą utrzymywać się przez kilka tygodni. Leku nie należy stosować dłużej niż 10 tygodni. Jeżeli kuracja nie przyniosła oczekiwanego rezultatu (np. pacjent nie przestał palić lub zaczął ponownie), należy skonsultować się z lekarzem w celu uzgodnienia dalszego leczenia.
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Zarówno podczas rzucania palenia jak i podczas stosowania preparatów nikotynozastępczych zmniejsza się stężenie nikotyny w organizmie, co może wpłynąć na działanie innych leków.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Kobiety ciężarne powinny próbować rzucić palenie bez stosowania preparatów nikotynozastępczych. Jeżeli rzucanie palenia w ten sposób nie powiedzie się, pacjentki powinny skonsultować się z lekarzem, który może zalecić stosowanie preparatu NiQuitin. Kobiety karmiące piersią mogą stosować plastry z nikotyną, ponieważ ilość nikotyny przenikająca do mleka jest niewielka i stanowi mniejsze zagrożenie niż palenie papierosów.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
W zalecanym dawkowaniu nie stwierdzono występowania żadnych ciężkich działań niepożądanych po zastosowaniu leku NiQuitin. Samo zaprzestanie palenia może powodować objawy, takie jak uczucie osłabienia, zawroty głowy, bóle głowy, kaszel i objawy grypopodobne. Objawy, takie jak zmienność nastroju, bezsenność, depresja, rozdrażnienie, lęk, senność, niepokój, nerwowość i trudności z koncentracją, zaburzenia snu mogą również być spowodowane zaprzestaniem palenia tytoniu.
Inne działania niepożądane wymieniono poniżej w grupach opartych na prawdopodobieństwie ich wystąpienia:
Bardzo często (występujące u więcej niż 1 na 10 pacjentów)
reakcje skórne w miejscu zastosowania plastra
zaburzenia snu, w tym bezsenność i koszmary senne
nudności, wymioty
ból głowy
zawroty głowy
kołatanie serca
Często (występujące u mniej niż 1 na 10, ale u więcej niż u 1 na 100 pacjentów)
nerwowość
drżenie
duszność
kaszel
zapalenie gardła
niestrawność
bóle brzucha
biegunka
zaparcie
zwiększona potliwość
suchość w jamie ustnej
bóle stawów, mięśni, klatki piersiowej lub kończyn
zmęczenie/złe samopoczucie lub osłabienie
Niezbyt często (występujące u mniej niż 1 na 100, ale u więcej niż 1 na 1 000 pacjentów)
reakcje alergiczne (uczulenie)
tachykardia (przyspieszenie czynności serca)
objawy grypopodobne
Bardzo rzadko (występujące u więcej niż 1 na 10 000 pacjentów)
reakcje skórne
nadwrażliwość na światło słoneczne
ciężkie reakcje alergiczne objawiające się nagłym pojawieniem się świszczącego oddechu lub uczucia ucisku w klatce piersiowej, wysypki skórnej lub odczucia możliwości wystąpienia omdlenia
Działania niepożądane o nieznanej częstości występowania
W miejscu przyklejenia plastra może wystąpić przemijająca wysypka, swędzenie, pieczenie i mrowienie skóry, obrzęk i ból. Takie objawy zazwyczaj ustępują szybko po usunięciu plastra. Rzadko mogą pojawić się bardziej nasilone reakcje w miejscu przyklejenia plastra. W takim przypadku należy zaprzestać stosowania leku i skontaktować się z lekarzem.
W przypadku zaostrzenia podanych objawów lub wystąpienia innych objawów niepożądanych niewymienionych w tej ulotce, należy poinformować o nich lekarza lub farmaceutę.
Przechowywanie
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w oryginalnym opakowaniu. Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Nie stosować plastrów NiQuitin, jeżeli zauważy się uszkodzone lub otwarte saszetki. Delikatne zażółcenie srebrnej strony plastra jest zjawiskiem normalnym i nie wpływa na jakość preparatu. W razie pytań i wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Składniki
Substancją czynną leku jest Nikotyna.
Pozostałe składniki to: Kopolimer etylenowinylooctanu, Wielowarstwowy laminat (barwiony średniej gęstości polietylen/ aluminium/ polietylenu tereftalan/ etylenowinylooctan), Wysokiej gęstości film polietylenowy, Lepki laminat poliizobutylenowy, Film poliestrowy, Brązowy atrament.
Zobacz kategorie
zwiń opis