- bóle brzucha,
- biegunka,
- zaparcia,
- wzdęcia,
- odbijanie,
- nudności,
- wymioty,
- poczucie przelewania w brzuchu.
Niekiedy mogą występować objawy pozornie niezwiązane z układem pokarmowym, takie jak np.
Jak zdiagnozować nietolerancję pokarmową?
Punktem wyjścia diagnostyki nietolerancji pokarmowej może być wykonanie testu do domowego użytku, który można zakupić w aptece. Dzięki użyciu sterylnego nakłuwacza można otrzymać próbkę krwi, którą następnie pobiera się i wprowadza do oznaczonego okienka w kasecie testowej. Dokładna instrukcja użycia testu jest dołączona do opakowania. Wynik pozytywny oznacza, że należy zwrócić się do specjalisty, który może zlecić pogłębioną diagnostykę i wdrożyć odpowiednie zalecenia żywieniowe.
Pierwszym wyborem osoby podejrzewającej u siebie nietolerancję pokarmową powinien być lekarz internista, a jeśli problem dotyczy dziecka – lekarz pediatra. Lekarz pierwszego kontaktu może skierować nas dalej do osoby specjalizującej się w leczeniu zaburzeń ze strony układu pokarmowego, np. do gastroenterologa.
Kolejnym krokiem w diagnostyce jest zazwyczaj wykonanie testu na nietolerancję pokarmową w warunkach laboratoryjnych, który przeprowadza się w punkcie pobrań przez pobranie krwi żylnej.
Najczęściej spotykanymi nietolerancjami pokarmowymi są:
- nietolerancja laktozy,
- nietolerancja histaminy,
- nietolerancja glutenu,
- nietolerancja glukozy,
- nietolerancja fruktozy.
Jakie są sposoby leczenia nietolerancji pokarmowych?
Nie ma uniwersalnego sposobu leczenia nietolerancji pokarmowych. Najskuteczniejsza metoda zależy od konkretnej nietolerancji i indywidualnych objawów pacjenta. Najczęściej stosowane metody obejmują dietę eliminacyjną, dietę rotacyjną, suplementację, np. enzymami trawiennymi lub probiotykami, lub w niektórych przypadkach przyjmowanie leków łagodzących objawy.
Ważne jest, aby odpowiednio zdiagnozować nietolerancję i ułożyć odpowiednią dietę, dostosowaną do potrzeb i preferencji żywieniowych pacjenta, w czym może pomóc dietetyk. Istotne jest również monitorowanie objawów i obserwowanie reakcji organizmu na zmiany wprowadzane w diecie.
Czym różni się nietolerancja pokarmowa od alergii pokarmowej?
Wiele osób utożsamia ze sobą pojęcia nietolerancji pokarmowej i alergii pokarmowej, stosując je zamiennie. Tymczasem są to terminy oznaczające odmienne problemy zdrowotne.
Alergia pokarmowa ma podłoże immunologiczne. Jest przejawem nadwrażliwości organizmu objawiającej się szerokim zakresem dolegliwości klinicznych wywołanych spożytym pokarmem, zwanym alergenem pokarmowym.
Nietolerancja pokarmowa to nieprawidłowa reakcja organizmu na pokarm, która nie jest związana z działaniem układu odpornościowego. W przeciwieństwie do alergii pokarmowej nie wywołuje reakcji zapalnej.
Leki bez recepty, suplementy diety i inne produkty na układ pokarmowy
W kategorii Układ pokarmowy znajdziesz wiele produktów na dolegliwości związane z układem trawiennym. Nasz asortyment uporządkowaliśmy, biorąc pod uwagę różnorodne potrzeby pacjentów. Sprawdź m.in. następujące kategorie:
Zapraszamy!