Metafen to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym przeznaczony do stosowania dla dorosłych i młodzieży od 12. roku życia.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku Metafen:
- Jeśli występuje uczulenie (nadwrażliwość) na paracetamol, ibuprofen lub którąkolwiek substancję pomocniczą leku.
- Jeśli występuje uczulenie (nadwrażliwość) na leki z grupy NLPZ, w tym kwas acetylosalicylowy; występowanie w przeszłości astmy aspirynowej, obrzęku naczynioruchowego (choroby skóry i błon śluzowych, charakteryzującej się występowaniem obrzęków), skurczu oskrzeli, nieżytu nosa lub pokrzywki, związanych z przyjmowaniem kwasu acetylosalicylowego lub innych leków z grupy NLPZ.
- W ciężkiej niewydolność nerek i (lub) wątroby.
- W przypadku choroby wrzodowej żołądka i (lub) dwunastnicy (czynnej lub w wywiadzie); perforacji lub krwawień, również tych występujących po zastosowaniu leków z grypy NLPZ.
- W ciężkim nadciśnieniu tętniczym.
- W ciężkiej chorobie układu sercowo-naczyniowego, tachykardii (przyspieszonej akcji serca), dławicy piersiowej.
- W ciężkiej niewydolności serca.
- W okresie ciąży i karmienia piersią.
- W czasie jednoczesnego przyjmowania leków przeciwzakrzepowych oraz w skazie krwotocznej (skłonności do krwawień w obrębie np. skóry i błon śluzowych, nosa, układu pokarmowego).
- W przypadku zatrzymania moczu.
- W czasie jednoczesnego przyjmowania innych leków z grupy NLPZ, w tym inhibitorów COX-2.
- U pacjentów u których występuje wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6 fosforanowej.
- U dzieci w wieku poniżej 12 lat.
- W przypadku choroby alkoholowej.
Przyjmowanie
Dorośli: Jednorazowo 1 lub 2 tabletki.
W razie konieczności dawkę można powtarzać do trzech razy na dobę.
Nie stosować więcej niż 6 tabletek na dobę.
Dzieci w wieku powyżej 12 lat: Jednorazowo 1 tabletkę. W razie konieczności dawkę można powtarzać do trzech razy na dobę. Nie stosować więcej niż 3 tabletki na dobę.
Jeśli dolegliwości utrzymują się po 3 dniach leczenia należy skontaktować się z lekarzem.
W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe należy zwrócić się do lekarza.
Ciąża i karmienie piersią
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.
Lek jest przeciwwskazany w okresie ciąży i karmienia piersią.
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.
Zwłaszcza należy poinformować o przyjmowaniu:
- kwasu acetylosalicylowego, jego pochodnych oraz innych leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i (lub) kortykosteroidów (np. prednizonu) - leki te powodują nasilenie działań niepożądanych;
- leków moczopędnych i przeciwnadciśnieniowych – następuje osłabienie działania tych leków;
- metotreksatu (leku stosowanego w chorobach nowotworowych) oraz soli litu (leków stosowanych w psychiatrii) - może wystąpić nasilenie działań niepożądanych na skutek zwiększenia ich stężenia we krwi;
- digoksyny (leku stosowanego w niewydolności mięśnia sercowego) - istnieje ryzyko zwiększenia stężenia digoksyny we krwi;
- leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny (np. heparyny) - może wystąpić nasilenie działania przeciwzakrzepowego i zwiększone ryzyko krwawień;
- ryfampicyny, leków przeciwpadaczkowych i barbituranów (leków stosowanych przeciwdrgawkowo i uspakajająco) - istnieje ryzyko wystąpienia uszkodzenia wątroby;
- inhibitorów MAO (leków stosowanych w depresji np. fenelzyna) - może wystąpić stan pobudzenia i wysokiej gorączki;
- zydowudyny (leku przeciwwirusowego) - może wystąpić nasilenie toksycznego działania zydowudyny na szpik kostny oraz wydłużenie czasu krwawienia;
- chloramfenikolu – następuje zwiekszenie jego toksyczności;
- metoklopramidu i innych leków wzmagających perystaltykę (przemieszczanie się pokarmu i produktów trawienia w przewodzie pokarmowym) – następuje przyspieszenie wchłaniania paracetamolu;
- propanteliny i innych leków hamujących perystaltykę – następuje opóźnienie wchłaniania paracetamolu.
Picie alkoholu podczas stosowania leku Metafen, może prowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby i jej niewydolności.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, Metafen może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane występujące niezbyt często (u mniej niż 1 na 100 osób):- niestrawność, ból brzucha, nudności;
- bóle głowy;
- pokrzywka i świąd;
- wymioty, biegunka.
Działania niepożądane występujące rzadko (u mniej niż 1 na 1000 osób): - biegunka, wzdęcia, zaparcia, wymioty, zapalenie błony śluzowej żołądka;
- zawroty głowy, szumy uszne , bezsenność, pobudzenie, drażliwość i uczucie zmęczenia;
- pokrzywka, rumień, zapalenie skóry.
Działania niepożądane występujące bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 osób):- zaburzenia wskaźników morfologii krwi (anemia, leukopenia, trombocytopenia, pancytopenia, agranulocytoza);
- powiększenie wątroby, zaburzenia czynności wątroby, szczególnie podczas długotrwałego stosowania;
- rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, martwica toksyczno-rozpływna naskórka;
- wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Crohna, choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, smołowate stolce, krwawe wymioty szczególnie u osób w wieku powyżej 65 lat;
- u osób nadwrażliwych mogą wystąpić ciężkie reakcje uczuleniowe, jak: obrzęk twarzy, języka i krtani, duszność, tachykardia (zaburzenia rytmu serca), hipotensja (nagłe zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi), wstrząs, zaostrzenie astmy i skurcz oskrzeli;
- u pacjentów z istniejącymi chorobami auto-immunologicznymi (toczeń rumieniowaty układowy, mieszana choroba tkanki łącznej) podczas leczenia ibuprofenem odnotowano pojedyncze przypadki objawów występujących w aseptycznym zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, jak: sztywność karku, ból głowy, nudności, wymioty, gorączka, dezorientacja.
W związku z leczeniem NLPZ zgłaszano występowanie obrzęków, nadciśnienia i niewydolności serca.
Przyjmowanie leków, zawierających w swoim składzie ibuprofen, może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca (zawał serca) lub udaru. U niektórych osób w czasie stosowania leku Metafen mogą wystąpić inne działania niepożądane.
Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w tej ulotce, lek należy odstawić i powiadomić lekarza lub farmaceutę.
Przechowywanie
Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C. Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.
Nie stosować po upływie terminu ważności zamieszczonego na blistrze i opakowaniu zewnętrznym – tekturowym pudełku.
Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
Nie stosować leku Metafen jeśli wygląd tabletek uległ zmianie.
Składniki
Każda tabletka zawiera:
Substancje czynne: Ibuprofen (Ibuprofenum) 200 mg, Paracetamol (Paracetamolum) 325 mg oraz substancje pomocnicze: Powidon, Skrobia żelowana, Celuloza mikrokrystaliczna, Magnezu stearynian.