Jeśli po upływie kilku dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
Lek Lactulosum Amara zawiera substancję przeczyszczającą o nazwie laktuloza. Laktuloza jest syntetycznym dwucukrem, który po podaniu doustnym nie ulega rozkładowi z udziałem enzymów trawiennych i praktycznie nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Zmiękcza on stolec i ułatwia jego przemieszczanie, powodując przenikanie wody do jelita.
- jeśli pacjent ma uczulenie na laktulozę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
- w przypadku niedrożności przewodu pokarmowego lub ryzyka perforacji przewodu pokarmowego
- jeśli u pacjenta jest zwiększone stężenie galaktozy we krwi (galaktozemia)
- w przypadku nietolerancji laktozy
Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję cukrów, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Ostrzeżenia
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Lactulosum Amara należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.
Zaleca się konsultację lekarską w przypadku: występowania przed rozpoczęciem leczenia objawów brzusznych z towarzyszącym bólem o nieustalonej przyczynie, oraz braku widocznej poprawy po kilku dniach stosowania laktulozy.
Przewlekłe stosowanie źle dobranych dawek lub niewłaściwe stosowanie może prowadzić do wystąpienia b biegunki i zaburzeń równowagi elektrolitowej. Podczas długotrwałego stosowania dużych dawek laktulozy w encefalopatii wątrobowej należy kontrolować stężenie sodu i potasu w surowicy.
Przyjmowanie
Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. Dawki dobowe należy dostosowywać indywidualnie. Poniższe informacje mają charakter orientacyjny.
1. Zaparcie
Wiek
| dawka począkowa
| dawka podtrzymująca
|
Dorośli:
| 15- 45 ml
| 15- 30 ml
|
Dzieci 7-14 lat:
| 15 ml
| 10-15 ml
|
Dzieci 1-6 lat:
| 5-10 ml
| 5-10 ml
|
Niemowlęta (poniżej 1. roku):
| do 5 ml
| do 5 ml
|
Z reguły dawki można zmniejszyć po kilku dniach, dostosowując je do potrzeb pacjenta. Najkorzystniej jest przyjmować zaleconą dawkę leku jednorazowo w trakcie śniadania.
Pierwsze efekty kliniczne mogą się pojawić dopiero po kilku dniach. Jest to związane z mechanizmem działania laktulozy. Można rozważyć zastosowanie większych dawek lub zwiększenie częstości podawania, jednak nie uzyska się pozytywnej odpowiedzi po pierwszych dwóch dniach.
2. Śpiączka wątrobowa i stan przedśpiączkowy - tylko u osób dorosłych.
Dawka początkowa: 3-4 razy na dobę po 30-45 ml. Dawka podtrzymująca: należy ją ustalić w taki sposób, aby pacjent oddawał luźny stolec 2-3 razy na dobę. Odczyn stolca powinien być w granicach pH 5,0-5,5. Bezpieczeństwo i skuteczność u dzieci (do 18 lat) ze śpiączką wątrobową nie zostały ustalone. Brak dostępnych danych.
Sposób podania:
Dawkę leku odmierzyć przy użyciu miarki załączonej do opakowania.
Podczas stosowania leków przeczyszczających zaleca się wypijać odpowiednią ilość płynów (około 21 dziennie, tj. 6-8 szklanek).
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Ponieważ laktuloza obniża pH w okrężnicy, leki których uwalnianie zależne jest od pH mogą ulegać inaktywacji. Jednoczesne stosowanie laktulozy z:
- lekami zobojętniającymi kwas solny może hamować obniżanie przez laktulozę pH treści jelitowej
- doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi (np. acenokumarolem, fenprokumonem) nasila działanie tych leków
- droperidolem - zwiększa ryzyko wywołania przez laktulozę hipokaliemii i hipomagnezemii oraz nasila
ryzyko działania kardiotoksycznego (wydłużenie odcinka QT, arytmia komorowa typu torsade de pointes og i zatrzymanie akcji serca)
- korzeniem lukrecji - zwiększa ryzyko hipokaliemii.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lek może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią po zasięgnięciu opinii lekarza.
Nie przewiduje się wpływu na płodność.
Działania niepożądane które mogą wystąpić:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. W ciągu pierwszych kilku dni leczenia mogą pojawić się wzdęcia. Z reguły ustępują po kilku dniach. W przypadku zastosowania dawek większych niż zalecane mogą wystąpić: ból brzucha i biegunka. W takim przypadku dawkę należy zmniejszyć. W przypadku stosowania dużych dawek przez dłuższy okres czasu (zwykle tylko w leczeniu encefalopatii wątrobowej) u pacjenta mogą wystąpić zaburzenia równowagi elektrolitowej z powodu biegunki. W czasie przyjmowania leku Lactulosum Amara zgłaszano następujące działania niepożądane.
Bardzo często: biegunka.
Często: wzdęcia, nudności, wymioty, bóle brzucha.
Niezbyt często: zaburzenia równowagi elektrolitowej w wyniku biegunki.
Przechowywanie
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku i blistrze po oznaczeniu EXP. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.
Składniki
Substancją czynną leku jest Laktuloza ciekła.
15 ml syropu zawiera 7,5 g Laktulozy ciekłej (Lactulosum liquidum). 1ml syropu zawiera 500 mg Laktulozy ciekłej.
Pozostałe składniki to: Aromat truskawkowy, Kwas cytrynowy jednowodny, Woda oczyszczona.
Zawartość opakowania
200 ml
Zobacz kategorie
Leki na zaparcia
Układ pokarmowy