Itami plastry lecznicze przeciwbólowe zawierają Diklofenak o działaniu przeciwbólowym zalecane do stosowania miejscowego w przypadku ostrych nadwyrężeń, zwichnięć czy siniaków powstałych w wyniku urazów.
Wskazania
Lek Itami jest stosowany w miejscowym, krótkotrwałym i objawowym leczeniu bólu u osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat w przypadku ostrych nadwyrężeń, zwichnięć czy siniaków kończyn, powstałych w wyniku tępych urazów, np. urazów sportowych.
Działanie
Itami zawiera Diklofenak sodowy. Jest lekiem przeciwbólowym. Należy do grupy leków znanych jako niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
Przeciwwskazania
NIe należy stosować leku Itami:
jeśli pacjent ma uczulenie na diklofenak lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
jeśli pacjent ma uczulenie na jakikolwiek inny niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ, np. kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen),
jeśli u pacjenta kiedykolwiek wystąpił atak astmy, dreszcze, opuchlizna oraz podrażnienie wewnątrz nosa po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ,
u pacjentów z czynną chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy,
w okresie trzech ostatnich miesięcy ciąży,
nie powinien być stosowany na zranioną skórę (np. otarcia skóry, przecięcia, oparzenia), zakażoną skórę lub skórę z wysiękowym zapaleniem lub wysypką.
Stosowanie
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zalecęlekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Zalecana dawka to jeden plaster leczniczy dwa razy na dobę.
Plaster leczniczy należy nakładać na bolące miejsce dwa razy na dobę: rano i wieczorem. Maksymalna dawka to 2 plastry lecznicze na dobę, nawet jeśli leczony ma być więcej niż jeden obszar chorobowy. W danym czasie leczone może być wyłącznie jedno bolące miejsce.
Sposób stosowania:
Do stosowania wyłącznie na skórę (naskórek). Nie przyjmować doustnie.
Instrukcja użycia:
1. Rozerwać torebkę wzdłuż perforowanej linii i wyjąć plaster leczniczy.
Nakładanie plastra:
2. Zdjąć jedną z dwóch folii ochronnych z plastra.
3. Nałożyć na miejsce, które ma być leczone i usunąć drugą folię ochronną.
4. Delikatnie docisnąć dłonią tak, aby plaster przylepił się do skóry.
Zdjęcie plastra:
5. Nawilżyć plaster wodą, oderwać krawędź plastra i delikatnie odkleić plaster.
6. Aby usunąć wszelkie pozostałości produktu, należy umyć leczony obszar wodą, delikatnie masując palcami wykonując kuliste ruchy.
Jeśli zachodzi taka konieczność, plaster leczniczy można przymocować za pomocą dzianego bandaża.
Plaster leczniczy można stosować wyłącznie na nieuszkodzoną, zdrową skórę.
Plaster leczniczy nie może być stosowany ze ściśle nieprzepuszczającym powietrze bandażem (opatrunek okluzyjny).
Nie stosować podczas kąpieli w wannie ani pod prysznicem.
Plastra leczniczego nie należy dzielić.
Czas stosowania:
Leku Itami nie stosować dłużej niż przez 7 dni.
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Organizm wchłania tylko małą ilość diklofenaku, jeśli lek Itami jest stosowany prawidłowo, tak więc wystąpienie interakcji opisanych w przypadku doustnie przyjmowanych leków zawierających diklofenak są raczej mało prawdopodobne.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Przed użyciem leku Itami należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, lub przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko.
Lek Itami może być stosowany wyłącznie po konsultacji z lekarzem w pierwszym i drugim trymestrze ciąży oraz w okresie jej planowania.
Lek Itami nie może być stosowany w ostatnim trymestrze ciąży, ponieważ nie można wykluczyć podwyższonego ryzyka wystąpienia powikłań dla matki i dziecka.
Drobne ilości diklofenaku przedostają się do mleka matki.
Należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Itami podczas . Nie należy stosować leku Itami w żadnym przypadku bezpośrednio na skórę piersi w okresie karmienia piersią.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i zaprzestać stosowania plastra: nagła swędząca wysypka (pokrzywka); opuchlizna rąk, nóg, kostek, twarzy, warg, ust lub gardła, trudności z oddychaniem; spadek ciśnienia krwi lub osłabienie.
Mogą wystąpić następujące działania niepożądane:
Częste działania niepożądane:miejscowe reakcje skórne, takie jak zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie, czerwona zaogniona skóra, wysypka, czasami z krostkami lub bąblami pokrzywkowymi.
Bardzo rzadkie działania niepożądane: reakcje nadwrażliwości lub miejscowe reakcje alergiczne (kontaktowe zapalenie skóry).
W przypadku pacjentów stosujących leki z tej samej grupy lekowej co diklofenak, istnieją pojedyncze doniesienia o wystąpieniu uogólnionej wysypki skórnej, reakcji nadwrażliwości, takich jak obrzęk skóry i błon śluzowych, a także reakcje typu anafilaktycznego z ostrymi zaburzeniami krążenia i nadwrażliwością na światło.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku oraz saszetce. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wysychaniem. Przechowywać saszetkę szczelnie zamkniętą w celu ochrony przed światłem i wysychaniem. Nie stosować tego leku, jeśli zauważy się zniszczenie. Zużyte plastry należy złożyć na pół, stroną samoprzylepną do środka.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Składniki
Substancją czynną leku jest Diklofenak sodowy. Jeden plaster leczniczy zawiera 140 mg Diklofenaku sodowego.
Pozostałe składniki to: Metakrylanu butylu kopolimer zasadowy Akrylanów i Octanu winylu kopolimer Makrogolu 12 Stearynian Sorbitanu oleinian. Poliestrowa warstwa nośna, Papierowa Monosilikonowa warstwa ochronna.
Informujemy, iż produkty lecznicze mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.