IBUPROM Max Rapid zawiera 400 mg ibuprofenu w postaci 512 mg ibuprofenu sodowego dwuwodnego. Lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy w przebiegu przeziębienia lub grypy. Polecany jest do stosowania dla osób dorosłych i dzieci od 12. roku życia.
Wskazania
Lek jest przeznaczony do stosowania w następujących przypadkach:
Ostre bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego: bóle głow; migrena z aurą lub bez (wraz z objawami dodatkowymi, takimi jak nudności,
nadwrażliwość na światło i dźwięk); napięciowe bóle głowy; bóle zębów; bóle mięśniowe, stawowe i kostne; bolesne miesiączkowanie; nerwobóle; bóle towarzyszące grypie i przeziębieniu.
Gorączka różnego pochodzenia (m.in. w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób
zakaźnych).
Działanie
Lek zawiera 400 mg ibuprofenu w postaci 512 mg ibuprofenu sodowego
dwuwodnego. Ibuprofen należy do leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ),
mających właściwości przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować u pacjentów:
z nadwrażliwością na ibuprofen lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
u których występowały kiedykolwiek w przeszłości reakcje nadwrażliwości (np. pokrzywka,
katar, obrzęk naczynioruchowy lub astma oskrzelowa) po przyjęciu kwasu
acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych
z czynną lub występującą w przeszłości chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy (dwa
lub więcej wyraźne epizody potwierdzonego owrzodzenia lub krwawienia)
z perforacją lub krwawieniem z przewodu pokarmowego, w przeszłości, związanymi z
wcześniejszym leczeniem NLPZ
z ciężką niewydolnością wątroby, ciężką niewydolnością nerek lub ciężką niewydolnością
serca
w III trymestrze ciąży
ze skazą krwotoczną
w wieku poniżej 12 lat
Przyjmowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Lek do krótkotrwałego stosowania. Lek jest przeznaczony wyłącznie do stosowania doustnego, u pacjentów dorosłych i dzieci w wieku co
najmniej 12 lat.
Zazwyczaj stosuje się następujące dawkowanie:
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 1 tabletkę co cztery godziny. Tabletki popijać wodą. Nie
stosować więcej niż 3 tabletki w ciągu doby.
Pacjenci w podeszłym wieku: u osób w podeszłym wieku istnieje większe ryzyko wystąpienia
działań niepożądanych. Można je zminimalizować stosując najmniejsze skuteczne dawki przez jak
najkrótszy okres.
Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia
objawów. Jeśli w przebiegu zakażenia jego objawy (takie jak gorączka i ból) utrzymują się lub
nasilają, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Uwaga:
Nie należy zwiększać zalecanej dawki!
W przypadku przedawkowania leku, należy skonsultować się z lekarzem.
W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy skontaktować się z
lekarzem.
Jeżeli objawy utrzymują się lub nasilają, lub jeśli wystąpią nowe objawy, należy skontaktować się z
lekarzem.
Należy stosować najmniejszą możliwą dawkę, przez najkrótszy możliwy okres. Dzięki temu zmniejsza
się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Nie wolno przyjmować leku przez okres ponad 3 dni bez zalecenia lekarza.
W przypadku młodzieży w wieku 12 - 18 lat, należy zasięgnąć porady lekarza, jeśli podawanie leku
jest konieczne przez więcej niż 3 dni lub jeśli objawy ulegają nasileniu.
Interakcje
Należy unikać stosowania leku IBUPROM Max Rapid a w przypadku stosowania innych leków z
grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (w tym inhibitorów cyklooksygenazy 2, takich jak
celekoksyb lub etorykoksyb), innych leków przeciwbólowych albo kwasu acetylosalicylowego (w
dawkach przeciwbólowych).
Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które
wydawane są bez recepty.
Lek IBUPROM Max Rapid może wpływać na działanie innych leków lub też inne leki mogą
wpływać na działanie leku IBUPROM Max Rapid. Na przykład:
Leki o działaniu przeciwzakrzepowym (tj. rozrzedzające krew lub zapobiegające powstawaniu
zakrzepów, takie jak aspiryna - kwas acetylosalicylowy, warfaryna, tyklopidyna)
Leki obniżające ciśnienie krwi (inhibitory ACE, takie jak kaptopryl, leki beta-adrenolityczne,
takie jak leki zawierające atenolol, leki będące antagonistami receptora angiotensyny II, takie
jak losartan)
W szczególności, przed przyjęciem ibuprofenu, należy poinformować lekarza o przyjmowaniu
któregokolwiek z niżej wymienionych leków: leki przeciwpłytkowe i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI);
glikozydy nasercowe; lit i metotreksat; cyklosporyna; mifepryston; takrolimus; zydowudyna; antybiotyki chinolonowe; leki moczopędne; kortykosteroidy (takie jak prednizolon lub deksametazon).
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć
dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża:
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza. W ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży
nie należy stosować leku IBUPROM Max Rapid bez zdecydowanej konieczności. Stosowanie
podczas ostatnich trzech miesięcy ciąży jest przeciwwskazane, ponieważ mogłoby to zwiększać w
okresie okołoporodowym ryzyko wystąpienia powikłań u matki i u dziecka.
Karmienie piersią:
Ibuprofen może w niewielkich ilościach przenikać do mleka kobiet karmiących piersią. Nie są znane
przypadki wystąpienia działań niepożądanych u niemowląt karmionych piersią, dlatego nie ma
konieczności przerwania karmienia podczas krótkotrwałego przyjmowania leku w małych dawkach.
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Podczas krótkotrwałego stosowania ibuprofenu w dawkach dostępnych bez recepty zaobserwowano
wymienione poniżej działania niepożądane. W przypadku stosowania ibuprofenu w innych
wskazaniach i długotrwale mogą wystąpić inne działania niepożądane.
Działania niepożądane uszeregowano według częstości występowania.
Niezbyt często: Niestrawność, ból brzucha, nudności, bóle głowy, pokrzywka, różnego rodzaju wysypki
skórne i świąd.
Rzadko: Biegunka, wzdęcia, zaparcia, wymioty, zapalenie błony śluzowej żołądka; Zaburzenia psychotyczne, depresja, szumy uszne; Zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość i uczucie zmęczenia.
Bardzo rzadko: Smołowate stolce, krwawe wymioty, wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej,
zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Crohna; Zmniejszenie ilości wydalanego moczu, niewydolność nerek, martwica brodawek nerkowych,
zwiększenie stężenia sodu w osoczu krwi (retencja sodu); Zaburzenia czynności wątroby, szczególnie podczas długotrwałego stosowania; Zaburzenia wskaźników morfologii krwi (niedokrwistość, leukopenia - zmniejszenie liczby
białych krwinek - leukocytów, małopłytkowość - zmniejszanie liczby płytek krwi,
pancytopenia - zaburzenie hematologiczne polegające na niedoborze wszystkich
prawidłowych krwinek: czerwonych, białych i płytek krwi, agranulocytoza - brak pewnego
rodzaju krwinek białych - granulocytów). Pierwszymi objawami są gorączka, ból gardła,
powierzchowne owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej, objawy grypopodobne, zmęczenie,
krwawienie (np. siniaki, wybroczyny, plamica, krwawienie z nosa); Rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się
naskórka; Obrzęk twarzy, języka i krtani, duszność; Tachykardia - przyspieszenie czynności serca, niedociśnienie - nagłe zmniejszenie ciśnienia
tętniczego krwi, wstrząs; Aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych; Niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, obrzęk; Zaostrzenie astmy i skurcz oskrzeli.
Częstość nieznana: Nadreaktywność dróg oddechowych, w tym astma.
Mogą wystąpić ciężkie reakcje skórne znane jako zespół DRESS. Do objawów zespołu
DRESS należą: wysypka skórna, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych oraz zwiększenie liczby
eozynofilów (rodzaj białych krwinek); Czerwona łuskowata wysypka ze zgrubieniami pod skórą i pęcherzami, umiejscowiona
przeważnie w fałdach skórnych, na tułowiu i kończynach górnych, z gorączką występującą na
początku leczenia (ostra uogólniona osutka krostkowa). Jeśli takie objawy wystąpią, należy
przerwać przyjmowanie leku IBUPROM Max Rapid i niezwłocznie zwrócić się o pomoc
medyczną. Skóra staje się wrażliwa na światło.
W związku z leczeniem NLPZ w dużych dawkach zgłaszano występowanie obrzęków, nadciśnienia i
niewydolności serca. Przyjmowanie takich leków jak IBUPROM Max Rapid może być związane z
niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca (zawału serca) lub udaru.
U niektórych osób w czasie stosowania leku mogą wystąpić inne działania niepożądane. W przypadku
zaobserwowania powyższych objawów, jak również innych, niewymienionych w tej ulotce, lek należy
odstawić i skontaktować się z lekarzem.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze do 25°C.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Składniki
Substancją czynną leku jest Ibuprofen - 1 tabletka powlekana zawiera 400 mg Ibuprofenu w
postaci 512 mg Ibuprofenu sodowego dwuwodnego.
Substancje pomocnicze to: Laktoza jednowodna (200M), Sodu laurylosiarczan, Krospowidon,
Powidon (K-30), Krzemionka, Koloidalna uwodniona, Laktoza jednowodna, Talk, Magnezu
stearynian;
Otoczka (Opadry fx 64F580006): Hypromeloza 2910, Laktoza jednowodna, Makrogol (E1521),
Potasowo-glinowy krzemian (E 555) / Tytanu dwutlenek (E 171), Talk, Tytanu dwutlenek
(E171), Sodu cytrynian.
Tusz Opacode Monogramming Ink S-1-175005 Grey: Szelak, Alkohol izopropylowy, Tytanu
dwutlenek (E 171), Indygotyna, Lak (E 132), Żółcień pomarańczowa, Lak (E 110), Czerwień
Allura AC, lak (E 129), Glikol propylenowy (E 1520), Alkohol n-butylowy, Amonu
wodorotlenek.
Zobacz kategorie
Informujemy, iż produkty lecznicze mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.