Hevipoint 50 mg Sztyft zawiera substancję czynną acyklowir o działaniu przeciwwirusowym, wykazującym silne działanie na wirusy opryszczki zwykłej (Herpes simplex).
Wskazania
Leczenie zakażenia warg wirusem opryszczki zwykłej u odrosłych oraz młodzieży w wieku powyżej 12 lat.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku Hevipoint:
- jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną acyklowir lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
- u osób z nadwrażliwością na walacyklowir
- u dzieci w wieku poniżej 12 lat
Stosowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 latHevipoint należy stosować 5 razy na dobę w odstępach około czterogodzinnych z przerwą nocną. Nakładać małą ilość leku, bezpośrednio na zakażone miejsce.
Nie należy stosować dawek większych niż zalecane.
Lek należy stosować przez co najmniej pięć dni. Jeżeli po pięciu dniach stosowania leku objawy opryszczki nie ustąpią, można kontynuować leczenie przez kolejnych 5 dni (maksymalny okres leczenia - 10 dni).
Leczenie lekiem Hevipoint należy rozpocząć natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów opryszczki (pieczenie, zaczerwienienie, świąd). Leczenie można również rozpocząć w późniejszym okresie choroby, gdy wystąpią grudki lub pęcherzyki.
Należy zwrócić się do lekarza, jeśli opryszczka wargowa nawraca, jej objawy pogorszą się lub nie ustąpią po 10 dniach leczenia.
Sposób podania
Podanie na skórę.
Nałożyć lek bezpośrednio na zmiany opryszczkowe na wargach, nie należy dotykać ich rękoma. Należy unikać drapana zmian czy dotykania ich ręcznikiem.
Ten lek może być używany przez jedną osobę. Po otwarciu opakowania lek może używać tylko jeden pacjent.
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, ten lek może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Należy przerwać stosowanie tego leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej o objawach obejmujących także obrzęk twarzy.
Działania niepożądane zostały sklasyfikowane zgodnie z częstotliwością występowania.
Niezbyt często (mogą wystąpić u 1 na 100 pacjentów)::- przemijające uczucie pieczenia, kłucia lub mrowienia po zastosowaniu leku
- umiarkowane wysuszenie i łuszczenie się skóry
- świąd
Rzadko (mogą wystąpić u 1 na 1000 pacjentów):- rumień
- kontaktowe zapalenie skóry
Bardzo rzadko (mogą wystąpić u 1 1 na 10000 pacjentów):- nagłe reakcje uczuleniowe - w tym obrzęk naczynioruchowy (ciężka reakcja alergiczna - obrzęk może obejmować twarz, kończyny, okolicę jamy ustnej, krtań i powodować trudności w oddychaniu) i pokrzywka
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie, lub pielęgniarce.
Przechowywanie
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności umieszczonego na etykiecie. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem. Nie przechowywać w lodówce.
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Okres ważności po pierwszym otwarciu pojemnika: 3 miesiące.
Składniki
Substancją czynną leku jest Acyklovir.
1 g sztyftu na skórę zawiera 50 mg Acyklowiru.
Pozostałe składniki to: Olej rycynowy pierwszego tłoczenia, Tłuszcz stały, Wosk carnauba, Wosk biały, Oktylododekanol, Wazelina biała, Butylohydroksytoluen, Aromat waniliowy.