Ginkofar Extra 240 mg lek, który zawiera wyciąg z liści miłorzębu japońskiego, poprawiający przepływ krwi w mózgu, rozszerza naczynia krwionośne i zapobiega agregacji płytek. Polecany do stosowania dla osób dorosłych.
Wskazania
Ginkofar Extra 240 mg stosuje się:
- w celu poprawy zdolności poznawczych u osób starszych (osłabienie pamięci i sprawności umysłowej związane z wiekiem),
- w celu poprawy jakości życia w łagodnej demencji. Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych.
Działanie
Lek Ginkofar Extra 240 mg zawiera wyciąg z liści miłorzębu japońskiego, który poprawia przepływ krwi w mózgu, rozszerza naczynia krwionośne i zapobiega agregacji płytek. Za substancje czynne wyciągu uważa się glikozydy flawonowe, ginkgolidy oraz bilobalid.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku Ginkofar Extra 240 mg:
- jeśli pacjent ma uczulenie na wyciąg z liścia miłorzębu japońskiego lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- jeśli pacjentka jest w ciąży .
Przyjmowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka leku Ginkofar Extra u dorosłych to 1 tabletka przyjmowana raz na dobę.
Czas stosowania:
Leczenie powinno trwać przynajmniej 8 tygodni. Jeżeli nastąpiło pogorszenie objawów lub po 3 miesiącach stosowania leku nie następuje poprawa, należy zwrócić się do lekarza. Po trzech miesiącach, należy poradzić się lekarza, czy powinno się kontynuować leczenie.
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach które pacjent planuje stosować.
W szczególności należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jeśli pacjent regularnie stosuje jakikolwiek z poniższych leków:
- przeciwzakrzepowe (fenprokumon, warfaryna),
- przeciwpłytkowe (klopidogrel, kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne) Jednoczesne stosowanie wymienionych leków oraz leku Ginkofar Forte może zwiększać ryzyko krwawień.
Należy również poinformować lekarza lub farmaceutę o stosowaniu następujących leków:
- efawirenz (stosowany w leczeniu zakażenia wirusem HIV),
- nifedypina (stosowana w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi),
- talinolol (stosowany w leczeniu chorób serca i wysokiego ciśnienia krwi),
- dabigatran (stosowany w zapobieganiu powstawania zakrzepów).
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku.
- Ciąża - Ginkofar Forte jest przeciwwskazany do stosowania podczas ciąży, ze względu na brak wystarczających danych oraz ryzyko zwiększonej skłonności do krwawień.
- Karmienie piersią - ze względu na brak wystarczających danych, leku Ginkofar Forte nie zaleca się stosować w okresie karmienia piersią.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Podczas stosowania leku Ginkofar Extra pojawiać się mogą następujące działania niepożądane:
- Bardzo często (częściej niż u 1 osoby na 10): ból głowy.
- Często (u 1 do 10 osób na 100):zawroty głowy, dolegliwości żołądkowo-jelitowe (biegunka, bóle brzucha, nudności, wymioty).
- Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych): krwawienie z poszczególnych narządów (oczu, nosa, krwotok z przewodu pokarmowego i naczyń mózgowych). Ryzyko krwawień wzrasta w przypadku jednoczesnego stosowania leków rozrzedzających krew (przeciwzakrzepowych i przeciwpłytkowych), reakcje uczuleniowe (wstrząs alergiczny),alergiczne reakcje skórne (rumień, obrzęk, świąd i wysypka).
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25 °C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na kartoniku i blistrze. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji lub domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Składniki
Substancją czynną leku jest Suchy wyciąg z liści Miłorzębu japońskiego. Każda tabletka powlekana zawiera 240 mg kwantyfikowanego suchego Wyciągu z liści miłorzębu (Ginkgo bilobaL., folium) (35 -67 : 1), co odpowiada: 52,8 do 64,8 mg Flawonoidów w przeliczeniu na Glikozydy flawonowe, 6,72 do 8,16 mg Ginkgolidów A, B i C, 6,24 do 7,68 mg Bilobalidu. Rozpuszczalnik używany do pierwszej ekstrakcji: Aceton 65% v/v.
Pozostałe składniki to: rdzeń tabletki: Celuloza mikrokrystaliczna, Krospowidon, Laktoza jednowodna, Talk, Magnezu stearynian, Kroskarmeloza sodowa, Krzemionka koloidalna bezwodna; otoczka tabletki: Alkohol poliwinylowy, Tytanu dwutlenek (E171), Makrogol 3000, Tlenek żelaza żółty (E172), Talk.