Flegamina to lek do stosowania w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych, przebiegających z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu.
Lek ułatwia odkrztuszanie i oczyszczanie drzewa oskrzelowego.
Przeznaczony do stosowania u dzieci od 7 roku życia i dorosłych.
DziałanieMukolityk, syntetyczna pochodna alkaloidu wazocyny.
Bromheksyna jest lekiem wykrztuśnym, upłynniającym wydzielinę dróg oddechowych. Dzięki tym właściwościom ułatwia odkrztuszanie i oczyszczanie drzewa oskrzelowego, poprawia wentylację płuc, przyspiesza ustępowanie stanu zapalnego w drogach oddechowych.
ZastosowanieOstre i przewlekłe choroby dróg oddechowych przebiegające z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu.
PrzyjmowanieZwykle lek stosuje się następująco:
- dzieci w wieku 7-12 lat 5ml 3x na dobę
- Dorośli i dzieci powyżej 12 lat 10ml 3x na dobę
Działania niepożądaneJak każdy lek, Flegamina o smaku truskawkowym może powodować działania niepożądane. Objawy niepożądane występują bardzo rzadko. Podczas stosowania leku wystąpić mogą: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, wysypki skórne, świąd, zmniejszenie ciśnienia krwi, senność, bóle i zawroty głowy oraz przemijające zwiększenie aktywności aminotransferaz w surowicy krwi.
PrzeciwwskazaniaNie należy stosować syropu Flegamina w przypadku: - uczulenia na bromoheksynę lub którykolwiek składnik leku. Zachować szczególną ostrożność stosując syrop Flegamina o smaku truskawkowym: W stanach zapalnych dróg oddechowych z towarzyszącym zakażeniem bakteryjnym, bromoheksynę należy zażywać jednocześnie z zaleconymi przez lekarza antybiotykami i lekami rozszerzającymi drogi oddechowe. Bromoheksyny nie zaleca się zażywać w pierwszych trzech miesiącach ciąży. W pozostałym okresie ciąży, lek można stosować wyłącznie w przypadku, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.
InterakcjeBromoheksynę należy ostrożnie stosować z atropiną i innymi lekami cholinolitycznymi, gdyż powodują one "wysuszenie" błon śluzowych. Bromoheksyny nie należy podawać jednocześnie z lekami przeciwkaszlowymi zawierającymi kodeinę i jej pochodne, gdyż może dochodzić do osłabienia odruchu kaszlu i zmniejszenia skuteczności. Bromoheksyna może nasilać działanie drażniące na błonę śluzową przewodu pokarmowego salicylanów i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Lek zwiększa stężenie niektórych antybiotyków (oksytetracyklina, erytromycyna, ampicylina, amoksycylina ) w wydzielinie oskrzelowej, w przypadku ich jednoczesnego stosowania.
Skład5 ml syropu zawiera substancję czynną 4mg chlorowodorku bromoheksyny