Flegamax zawiera jako substancję czynną karbocysteinę, która wpływa na skład wydzieliny oskrzelowej. Lek przeznaczony jest do objawowego leczenia chorób układu oddechowego z nadmiernym wytwarzaniem gęstej wydzieliny. Flegamax polecany jest do stosowania dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 6. roku życia.
Wskazania
Lek ten stosuje się w objawowym leczeniu chorób układu oddechowego przebiegających z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny.
Działanie
Substancja czynna leku Flegamax powoduje, że wydzielina jest mniej lepka i bardziej płynna, przez co jest łatwiej usuwana z dróg oddechowych podczas kaszlu (tzw. działanie mukolityczne).
Przeciwwskazania
Nie należy e stosować leku Flegamax:
jeśli pacjent ma uczulenie na karbocysteinę lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
w stanie astmatycznym,
jeśli występuje czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy,
u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Przyjmowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek do podawania doustnego.
15 ml leku zawiera 750 mg karbocysteiny. Do opakowania dołączona jest miarka umożliwiająca odmierzenie odpowiedniej objętości leku.
Zalecana dawka
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat:
Początkowo należy stosować dawkę 15 ml leku 3 razy na dobę, a następnie po wystąpieniu działania mukolitycznego (rozrzedzającego wydzielinę), dawkę należy zmniejszyć do 10 ml leku 3 razy na dobę.
Dzieci w wieku od 6 lat do 12 lat:
5 ml leku 3 razy na dobę.
U dzieci i młodzieży dawka dobowa karbocysteiny nie może być większa niż 30 mg/kg mc.
Zaleca się, aby dziecko popiło przyjętą dawkę leku wodą.
Bez zalecenia lekarza nie należy stosować leku dłużej niż 4 do 5 dni.
W trakcie leczenia należy przyjmować zwiększoną ilość płynów. Nie należy stosować leku przed snem. Ostatnią dawkę należy podać najpóźniej 4 godziny przed snem.
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Podczas stosowania leku Flegamax nie należy stosować leków przeciwkaszlowych ani leków zmniejszających wydzielanie śluzu oskrzelowego.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Brak danych dotyczących stosowania karbocysteiny u kobiet w ciąży.
Nie zaleca się stosowania leku u kobiet w ciąży.
Nie wiadomo, czy karbocysteina przenika do mleka matki. Lek nie powinien być stosowany w okresie karmienia piersią.
Brak danych dotyczących wpływu karbocysteiny na płodność.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z wymienionych objawów, należy przerwać stosowanie leku Flegamax i natychmiast zwrócić się po pomoc medyczną:
obrzęk naczynioruchowy (ciężka reakcja alergiczna) z obrzękiem skóry i (lub) błon śluzowych np. w obrębie twarzy, kończyn, stawów;
zespół Stevensa-Johnsona (pęcherze przechodzące w nadżerki, na błonach śluzowych jamy ustnej, spojówek, narządów płciowych).
Działania niepożądane występujące z nieznaną częstością (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
ból głowy;
ból brzucha, biegunka, krwawienia z przewodu pokarmowego, nudności i wymioty;
skórne reakcje alergiczne, w tym wysypka rumieniowata, świąd, pokrzywka, wysypka polekowa.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Po pierwszym otwarciu butelki lek należy zużyć w ciągu 24 miesięcy.
Składniki
Substancją czynną leku jest Karbocysteina. Każdy ml roztworu zawiera 50 mg Karbocysteiny.
Pozostałe składniki to: Sacharyna sodowa, Metylu parahydroksybenzoesan, Aromat malinowy (Skład: Maltodekstryna (z kukurydzy), Skrobia modyfikowana (E 1450), Substancje smakowozapachowe identyczne z naturalnymi, Preparat smakowo-zapachowy), Czerwień koszenilowa (E 124), Sodu wodorotlenek, Karboksymetyloceluloza, Woda oczyszczona, Sodu wodorotlenek, 1N roztwór wodny (do ustalenia pH).
Zobacz kategorie
To jest lek . Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Informujemy, iż produkty lecznicze mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.