Flavamed 30 mg zawiera substancję czynną ambroksolu chlorowodorek. Przeznaczony jest do stosowania u dzieci w wieku od 6 lat, młodzieży oraz osób dorosłych.
Wskazania
Lek Flavamed jest stosowany w chorobach płuc i oskrzeli, przebiegających z wytwarzaniem gęstego śluzu. Dzięki zastosowaniu leku Flavamed gęsty śluz staje się bardziej wodnisty i łatwiej go można odkrztusić.
Działanie
Lek Flavamed jest lekiem rozrzedzającym śluz stosowanym w chorobach dróg oddechowych.
Przeciwwskazania
Nie stosować leku Flavamed:
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną leku Flavamed (ambroksolu chlorowodorek) lub którykolwiek z pozostałych składników leku Flavamed,
- u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Przyjmowanie
Lek Flavamed należy zawsze stosować zgodnie z instrukcjami zawartymi w tej ulotce dla pacjenta. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Poniższe informacje mają zastosowanie, jeżeli lekarz nie zalecił innego stosowania leku Flavamed. Należy postępować zgodnie z instrukcją stosowania leku, gdyż w przeciwnym wypadku lek Flavamed nie będzie działał prawidłowo.
Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, zazwyczaj stosowana dawka leku to:
Wiek
Dawka pojedyncza
Maksymalna dawka dobowa
Dzieci w wieku 6 do 12 lata
½ tabletki 2 do 3 razy na dobę (co odpowiada 15 mg ambroksolu chlorowodorku 2 – 3 razy na dobę).
1½ tabletki (co odpowiada 45 mg ambroksolu chlorowodorku).
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
W czasie pierwszych 2 – 3 dni, 1 tabletka 3 razy na dobę (co odpowiada 30 mg ambroksolu chlorowodorku 3 razy na dobę); następnie 1 tabletka leku dwa razy na dobę (co odpowiada 30 mg ambroksolu chlorowodorku dwa razy na dobę).
3 tabletki (co odpowiada 90 mg ambroksolu chlorowodorku).
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych obecnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.
Leki hamujące kaszel (leki przeciwkaszlowe).W trakcie przyjmowania leku Flavamed nie należy stosować żadnych leków, które hamują odruch kaszlowy (tak zwanych leków przeciwkaszlowych). Odruch kaszlowy jest ważny dla odkrztuszenia upłynnionego śluzu i w ten sposób usunięcia go z płuc.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. W czasie ciąży i karmienia piersią lek Flavamed można stosować wyłącznie w przypadku wyraźnego zalecenia tego leku przez lekarza! Brak odpowiedniego doświadczenia ze stosowaniem tego leku w czasie ciąży i karmienia piersią. Jednakże zaobserwowano, że u zwierząt substancja czynna zawarta w leku Flavamed przenika do mleka matki.
Działania niepożądane
Zaburzenia żołądka i jelit:Niezbyt często: Nudności, bóle żołądka, wymioty
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:Bardzo rzadko: Ciężkie reakcje skórne, takie jak zespół Lyella oraz zespół StevensaJohnsona
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania:Niezbyt często: Reakcje nadwrażliwości, takie jak wysypka skórna, obrzęk twarzy, zaburzenia oddechowe, świąd, gorączka
Bardzo rzadko: Ciężkie reakcje alergiczne (anafilaktyczne), w tym wstrząs anafilaktyczny
Jeżeli wystąpi jedno lub więcej wymienionych powyżej działań niepożądanych, należy natychmiast przerwać leczenie lekiem Flavamed.
Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.
Przechowywanie
Lek przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Nie stosować leku Flavamed po upływie terminu ważności zamieszczonego na blistrze i tekturowym pudełku po skrócie EXP. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.
Składniki
Substancją czynną jest Ambroksolu chlorowodorek.
Jedna tabletka zawiera 30 mg Ambroksolu chlorowodorku.
Inne składniki leku to: Laktoza jednowodna, Skrobia kukurydziana, Celuloza (proszek), Kroskarmeloza sodowa, Powidon K 30, Magnezu stearynian.
Informujemy, iż produkty lecznicze mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.