Esberitox N lek roślinny przeznaczony jest do stosowania w leczeniu przeziębienia jako środek wspomagający, skracający czas infekcji i łagodzący jej przebieg.
Wskazania
Lek stosuje się w leczeniu przeziębienia.
Przeciwwskazania
Nie należy przyjmować leku
jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na Ziele żywotnika zachodniego (Thujae occidentalis herba), Korze jeżówki purpurowej (Echinaceae purpureae radice), Korzeń dzikiego indygo (Baptisiae tinctoriae radice) lub na rośliny pokrewne do korzenia jeżówki, tj. inne rośliny z tej samej rodziny botanicznej (Compositae/ Asteraceae - np. rumianek, arnika), lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku
w przypadku występujących chorób ogólnoustrojowych takich jak: gruźlica, białaczka, AIDS, zarażenie wirusem HIV, kolagenoza (choroba zapalna oddziałująca na tkankę łączną), stwardnienie rozsiane i inne choroby autoimmunologiczne (wytwarzanie przeciwciał przeciwko tkankom własnego organizmu)
w przypadku immunosupresji (obniżenia odporności organizmu np. w przypadku terapii lekami onkologicznymi, po transplantacji organów lub szpiku kostnego)
u dzieci poniżej 4. roku życia
Przyjmowanie
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka leku to:
dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 3 razy dziennie po 3 tabletki
dzieci od 6 do 12 lat: 3 razy dziennie po 2 tabletki
dzieci od 4 do 6 lat: 3 razy dziennie po 1 tabletce
U dzieci poniżej 12 lat przed zastosowanie leku zaleca się zasięgnięcie opinii lekarza.
Interakcje
Interakcje z innymi lekami nie są znane. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydane są bez recepty.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Lek Esberitox N nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Podczas stosowania może wystąpić reakcja nadwrażliwości (uczuleniowa).
Podczas stosowania produktów zawierających w swoim składzie jeżówkę obserwowano: wysypkę na skórze, świąd (swędzenie), obrzęk (opuchlizna) twarzy, duszności, zawroty głowy i spadek ciśnienia krwi. W przypadku zaobserwowania takich objawów należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.
Mogą wystąpić zaburzenia żołądka i jelit (ból brzucha, wymioty, biegunka). Brak danych dotyczących częstości występowania tych działań niepożądanych.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze do 25°C.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Składniki
Substancją czynną leku jest wyciąg z: Ziela żywotnika zachodniego, Korzenia jeżówki purpurowej i Korzenia dzikiego indygo - Extractum spissum ex: (Baptisiae tinctoriae radice + Echinaceae purpureae radice + Thujae occidentalis herba) (1:1), Ekstrahent: Etanol 30% (v/v).
1 tabletka zawiera: 0,215 ml wyciągu (1:11) odpowiadającego:
Baptisiae tinctoriae radice (Korzeńdzikiego indygo) 10 mg
Echinaceae purpureae radice (Korzeń jeżówki purpurowej) 7,5 mg
Thujae occidentalis herba (Ziele żywotnika zachodniego) 2 mg
Substancje pomocnicze: Kwas askorbinowy, Laktoza jednowodna, Stearynian magnezu, Makrogol 6000, Sacharoza.
Zobacz kategorie
To jest lek . Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Informujemy, iż produkty lecznicze mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.