Erdomed Muco 225 mg Lek zawierający Erdosteinę. Zmniejsza lepkość śluzu w drogach oddechowych i ułatwia jego odkrztuszanie. Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych jak również młodzieży w wieku powyżej 12 lat.
Wskazania
Erdomed Muko jest stosowany w celu rozrzedzenia i ułatwienia wykrztuszania śluzowej wydzieliny z dróg oddechowych, jako lek wspomagający w leczeniu ostrych i przewlekłych schorzeń dróg oddechowych, takich jak stany zapalne nosa, zatok, krtani, tchawicy, oskrzeli oraz płuc.
Działanie
Erdomed Muko zawiera substancję czynną erdosteinę, która należy do grupy leków mukolitycznych, zmniejszających lepkość śluzu w drogach oddechowych i ułatwiających jego wykrztuszanie.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku:
- jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną, którykolwiek z pozostałych składników tego leku, albo na substancje zawierające wolne grupy SH (np.: acetylocysteinę)
- jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności wątroby
- jeśli u pacjenta występuje niewydolność nerek (klirens kreatyniny < 25 ml/min)
- jeśli u pacjenta występuje homocystynuria (genetycznie uwarunkowana choroba metaboliczna polegająca na nieprawidłowym metabolizmie aminokwasu metioniny)
- u dzieci poniżej 12. roku życia
Przyjmowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka:
- Stosowanie u dzieci od 12. roku życia: 1 saszetka 2 razy na dobę.
- Stosowanie u dorosłych: 1 saszetka 2 lub 3 razy na dobę.
Nie jest wymagane korygowanie dawek u dorosłych w przypadku zaostrzeń przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
- Nie obserwowano klinicznie istotnych, niekorzystnych interakcji z innymi lekami stosowanymi w leczeniu zakażeń dróg oddechowych i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, takimi jak: teofilina, leki powodujące rozkurcz mięśni gładkich oskrzeli (kortykosteroidy), erytromycyna, amoksycylina lub kotrimoksazol.
- Po podaniu erdosteiny wykazano zwiększenie stężenia amoksycyliny w drogach oddechowych.
- Leku Erdomed Muko nie należy stosować z lekami przeciwkaszlowymi, gdyż mogą one osłabiać odruch kaszlu i utrudniać odkrztuszanie rozrzedzonej wydzieliny.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
- Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
- Nie zaleca się stosowania leku przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Odnotowano następujące działania niepożądane:
- Często (u 1 do 10 na 100 pacjentów): ból w nadbrzuszu, nudności, ból głowy.
- Niezbyt często (u 1 do 10 na 1000 pacjentów): zgaga, zaparcie, biegunka, suchość jamy ustnej, zawroty głowy, ogólne złe samopoczucie.
- Rzadko (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów): brak odczuwania smaku lub zaburzenia smaku, objawy alergii: wysypka, pokrzywka, gorączka.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25˚C. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Składniki
Substancją czynną leku jest Erdosteina. Jedna saszetka zawiera 225 mg Erdosteiny.
Pozostałe składniki to: Sacharoza, Karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), Krzemu dwutlenek, Sukraloza (E 955), Kwas jabłkowy bezwodny, Aromat pomarańczowy (Maltodekstryna kukurydziana, substancje aromatyzujące, Alfa-tokoferol (E 307)).
Informujemy, iż produkty lecznicze mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.