Enterosol lek tradycyjnie stosowany, zawiera wyciągi roślinne, łagodzi objawy niestrawności, uczucia pełności po jedzeniu i wzdęcia. Wskazany do stosowania dla osób dorosłych.
Wskazania
Lek stosowany wspomagająco w niestrawności (wzdęcia, odbijanie) po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów. Enterosol jest produktem leczniczym roślinnym tradycyjnie stosowanym i jego skuteczność opiera się wyłącznie na doświadczeniu płynącym z długiego okresu stosowania.
Działanie
W skład leku wchodzi alkoholowo-wodny wyciąg płynny złożony z kory dębu, kory wierzby, ziela szałwii, ziela bylicy boże drzewko, ziela tymianku, ziela krwawnika. Lek łagodzi objawy niestrawności związane z wzdęciami i odbijaniem po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów.
Przeciwwskazania
Leku nie należy stosować:
- u osób uczulonych na którykolwiek ze składników preparatu,
- u osób uczulonych na rośliny z rodziny astrowatych (Astraceae, dawniej Compositae) np krwawnik, rumianek, arnika
- w czynnej chorobie wrzodowej żołądka,
- u osób uczulonych na salicylany,
- u kobiet w ciąży i karmiących piersią,
- u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia,
- ze względu na zawartość alkoholu, należy zachować ostrożność u osób kierujących pojazdami i obsługującymi maszyny. Lek może wpływać na sprawność psychoruchową. Nie zaleca się prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu w okresie kuracji.
Przyjmowanie
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej przyjmować doustnie 4 razy dziennie po 5 ml preparatu rozcieńczonego w niewielkiej ilości wody.
Lek odmierzać za pomocą załączonej miarki.
Interakcje
Interakcje nie są znane.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania nie należy stosować leku w okresie ciąży i karmienia piersią. Jeśli pacjentka przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku.
Działania niepożądane
Istnieje możliwość wystąpienia reakcji uczuleniowej u osób z nadwrażliwością na rumianek i krwawnik.
Przechowywanie
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Składniki
Substancją czynną leku stanowi Wyciąg płynny złożony (0,5:1) z: Kory dębu (Quercus spp.), Kory wierzby (Salix spp.), Ziela szałwii (Salvia ofiicinalis L.), Ziela bylicy boze drzewko (Artemisia abrotarum L.), Ziela tymianku (Thymus spp.), Ziela krwawnika (Achillea millefolim L.) (2/2/2/2/1/1). Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: Etanol 70% (V/V).
100 ml produktu leczniczego zawiera 100 ml substancji czynnej.
Zawartość Etanolu w produkcie leczniczym wynosi: 60-70% (V/V).
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Informujemy, iż produkty lecznicze mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.