Zapalenie zatok to jedna z częstych dolegliwości, jaka pojawia się głównie w sezonie infekcyjnym. Przyczyną jest rozwój stanu zapalnego błony śluzowej jamy nosowej i zatok przynosowych. Powoduje to szereg uporczywych objawów, takich jak gromadzenie wydzieliny, uczucie zatkania nosa, obrzęk tkanek miękkich, pogorszenie węchu, charakterystyczny ból głowy. Przy infekcji wirusowej leczenie polega na łagodzeniu objawów. W eZiko znajdziesz produkty lecznicze pomocne przy zapaleniu zatok.
Dlaczego dochodzi do zapalenia zatok?
Przyczyną zapalenia zatok najczęściej są wirusy, np. rynowirusy, koronawirusy, adenowirusy czy wirus grypy. Wypełnione powietrzem jamy zatok przynosowych zazwyczaj są pozbawione drobnoustrojów. Produkowany przez tzw. komórki kubkowe śluz w normalnych warunkach jest sprawnie odprowadzany w kierunku ujść zatok. Gdy jednak dochodzi do obrzęku błony śluzowej nosa, np. w przebiegu alergii, zakażenia czy zmian anatomicznych (np. skrzywienie przegrody nosowej), ujścia są zablokowane, a wydzielina gromadzi się w zatokach. Wszystko to sprzyja w namnażaniu się drobnoustrojów, co skutkuje stanem zapalnym1.
Oprócz wirusów zapalenie zatok mogą powodować też bakterie (najczęściej Streptococcus pneumoniae, Haemofilus influenzae i Moraxella catarrhalis) i grzyby2.
Objawy zapalenia zatok
Do głównych objawów zapalenia zatok zaliczamy:
zatkanie nosa (często opisywane jako niemożność oczyszczenia nosa z wydzieliny),
katar lub ściekanie wydzieliny z nosa do gardła,
utrudnione oddychanie przez nos i zaburzenia węchu,
ból głowy i twarzy u nasady nosa i po jego obu stronach (nasila się przy schylaniu głowy),
kaszel spowodowany przez wydzielinę spływającą po tylnej ścianie gardła,
gorączka,
niekiedy obrzęk tkanek miękkich w okolicy oczu3.
Leki bez recepty na zapalenie zatok
Najczęściej zastosowanie znajdują leki na zapalenie zatok bez recepty o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Celem jest złagodzenie dolegliwości bólowych i gorączki. Istotne znaczenie w terapii mają różnorodne preparaty donosowe, których zadaniem jest rozrzedzanie wydzieliny zalegającej w nosie, ułatwianie jej odprowadzania, łagodzenie obrzęku błony śluzowej i ułatwienie oddychania. W eZiko dostępna jest szeroka oferta kropli i aerozoli na katar.
Oprócz tego można sięgnąć po leki na zatoki pomocne w przewlekłych stanach zapalnych górnych i dolnych dróg oddechowych. Występują one w drażetkach, tabletkach (np. RenoPuren Zatoki Max) czy syropie (np. Pelavo nos i zatoki).
Jak postępować przy zapaleniu zatok?
W łagodzeniu objawów zapalenia zatok ulgę przyniosą inhalacje oraz preparaty do samodzielnego płukania nosa i zatok, takie jak zestaw Irigasin dostępny w eZiko. Zalecane jest wykonywanie tego typu zabiegów 1-2 razy dziennie. Oprócz tego należy pić dużą ilość płynu i dbać o odpowiednie nawilżenie błony śluzowej nosa (np. roztworem soli fizjologicznej). Na ból głowy chwilowe ukojenie może przynieść okład z gorącego ręcznika4.
W większości przypadków zapalenie zatok wywołane jest przez wirusy, dlatego odpowiednio łagodzone objawy powinny ustąpić po ok. 5 dniach. Istotne jest przy tym stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, preparatów obkurczających naczynia nosa, picie odpowiedniej ilości płynów i odpoczynek5. W przypadku podejrzenia rozwoju zapalenia zatok w wyniku alergii lub przy przewlekłym stanie zapalnym uzasadnione może być wdrożenie glikokortykosteroidów donosowych6.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Objawy ostrego zapalenia zatok powinny ustępować po ok. 5 dniach. Jeśli jednak nie widać wyraźnej poprawy, zalecana jest wizyta u lekarza. Jest to szczególnie ważne przy uporczywym zatkaniu zatok, katarze, zaburzeniach węchu i bólu twarzy. Przyczyną infekcji mogą być bakterie, co wskazuje na konieczność wdrożenia antybiotykoterapii. Przy braku poprawy minimo terapii, podejrzeniu powikłań, przewlekłym zapaleniu zatok czy nieprawidłowościach anatomicznych (np. skrzywienie przegrody nosa) niezbędna jest konsultacja laryngologiczna7.