Przyczyną bólu brzucha, nudności czy biegunki nie zawsze jest zatrucie pokarmowe. Tego typu objawy mogą towarzyszyć chorobie o przewlekłym charakterze. Jedną z nich jest przewlekłe zapalenie trzustki (PZT). Jak się objawia, czym jest spowodowane i jak się je leczy? Poznaj odpowiedzi na te ważne pytania.
Co jest przyczyną przewlekłego zapalenia trzustki?
Trzustka to narząd, który pełni wiele ważnych funkcji. Składa się z części zewnątrz wydzielniczej odpowiadającej za produkcję enzymów trawiennych oraz wewnątrzwydzielniczej, gdzie powstają ważne hormony (m.in. insulina i glukagon regulujące gospodarkę węglowodanową).
W związku z tym choroby, które atakują ten narząd wpływają negatywnie nie tylko na proces trawienia, ale i funkcjonowanie gospodarki hormonalnej. Jedną z nich jest przewlekłe zapalenie trzustki.
Główną przyczyną rozwoju tej choroby jest nadmierne spożywanie alkoholu. Przy czym to jaka ilość przyczyni się do powstania przewlekłego zapalenia zależy od czynników genetycznych i środowiskowych. Ryzyko wystąpienia choroby jest większe u osób, które nie tylko spożywają nadmierne ilości alkoholu, ale i nie przestrzegają innych zaleceń zdrowego trybu życia.
Do rozwoju choroby może dojść również u osób, które nie nadużywają alkoholu. Innymi przyczynami przewlekłego zapalenia zalicza się powikłania martwicze trzustki, a także czynniki immunologiczne i metaboliczne1.
Nawracający ból brzucha, tłuszczowa biegunka i inne sygnały ostrzegawcze
Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów tej choroby jest nawracający ból brzucha, który może trwać kilka godzin, a nawet dni. Bywa on tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Pojawia się zazwyczaj po spożyciu alkoholu lub tłustego posiłku.
Do innych objawów będących sygnałami ostrzegawczymi należą:
niezamierzone chudnięcie,
tłuszczowe biegunki,
brak łaknienia,
nudności i wymioty,
wzdęcia.
Niektóre z tych objawów mogą wydawać się powszechne, mało niepokojące. Po czym poznasz, że ich przyczyną jest przewlekłe zapalenie trzustki? Do tego konieczna jest wizyta u lekarza, który przeprowadzi wywiad lekarski i zleci badania niezbędne do postawienia diagnozy1.
Leczenie przewlekłego zapalenia trzustki
Co, jeśli lekarz stwierdzi, że przyczyną Twoich dolegliwości jest choroba trzustki? Jak wygląda leczenie PZT?
Jedną z dolegliwości utrudniających codzienne funkcjonowanie jest ból. W związku z tym lekarz może zalecić zażywanie leków z paracetamolem lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W niektórych przypadkach konieczne może być przyjmowanie tramadolu lub dekstropropoksyfenu.
Oprócz leków przeciwbólowych w leczeniu PZT zastosowanie znajdują enzymy trzustkowe. Wskazaniem do ich zażywania mogą być objawy pod postacią spadku masy ciała czy biegunka tłuszczowa.
W związku z tym, że w wyniku przewlekłego zapalenia dochodzi do zaburzeń wchłaniania ważnych witamin konieczna może być suplementacja witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K). Nie zawsze trzeba kupować aż 4 suplementy diety, które mają je w składzie. Niektóre produkty zawierają wszystkie niezbędne witaminy. Przykładem jest Aura Herbals Witamina ADEK, czyli suplement diety w postaci kapsułek. Każda z nich zawiera 800 µg witaminy A, 50 µg witaminy D, 12 mg witaminy E oraz 75 µg witaminy K.
Suplementy diety, które uzupełniają dietę w witaminy rozpuszczalne tłuszczach dostępne są również w postaci kropli. Jednym z nich jest suplement marki EKAMEDICA, który zamówisz w naszej aptece.
Kolejne składniki odgrywające ważną rolę w leczeniu przewlekłego zapalenia trzustki to antyoksydanty. Wynika to z ich zdolności do neutralizowania wolnych rodników, które są jednym z czynników odpowiedzialnych za powstawanie stanu zapalnego. Do związków o właściwościach antyoksydacyjnych zalicza się m.in. witaminy (A, C, E), składniki mineralne (cynk, selen) oraz wybrane ekstrakty roślinne2.
Zmagasz się z PZT? Zapoznaj się z lekami i suplementami diety dostępnymi w naszej aptece. Dzięki nim zapomnisz o bólu, wrócisz do codziennych aktywności i przestaniesz martwić się o niedobory pokarmowe.
Przypisy
1 Lipczyński, R. (2017). Wytyczne dotyczące diagnostyki i leczenia przewlekłego zapalenia trzustki. Gastroenterologia Kliniczna. Postępy i Standardy, 9(3), 65-93.
2 Lipiński, M., & Rydzewska, G. Zasady postępowania u pacjentów z przewlekłym zapaleniem trzustki i niewydolnością zewnątrz wydzielniczą trzustki.