Zapalenie pęcherza jest najczęściej spowodowane infekcją bakteryjną w pęcherzu moczowym. U osób z osłabionym układem odpornościowym drożdżaki mogą również powodować infekcje pęcherza.
Infekcja pęcherza jest rodzajem zakażenia dróg moczowych (ZUM). Odnosi się to do infekcji w dowolnym miejscu dróg moczowych, na przykład w pęcherzu moczowym, nerkach, moczowodach lub cewce moczowej.
Większość przypadków infekcji pęcherza jest ostra, co oznacza, że pojawiają się nagle. Inne przypadki mogą być przewlekłe, co oznacza, że nawracają w dłuższej perspektywie. Wczesne leczenie jest kluczem do zapobiegania rozprzestrzenianiu się infekcji.
Nie wszystkie infekcje dróg moczowych stają się infekcjami pęcherza moczowego. Zapobieganie rozprzestrzenianiu się infekcji jest jednym z najważniejszych powodów szybkiego leczenia ZUM, gdy masz objawy. Infekcja może rozprzestrzenić się nie tylko na pęcherz, ale także na nerki, co jest bardziej skomplikowanym typem infekcji ZUM.
Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny zapalenia pęcherza
Bakterie, które dostają się przez cewkę moczową i przemieszczają się do pęcherza, powodują infekcje pęcherza. Zwykle organizm usuwa bakterie, wypłukując je podczas oddawania moczu.
Bakterie mogą czasami przyczepiać się do ścian pęcherza i szybko się namnażać. To przytłacza zdolność organizmu do ich niszczenia, powodując infekcję pęcherza.
Większość infekcji pęcherza jest powodowana przez Escherichia coli (E. coli). Ten rodzaj bakterii występuje naturalnie w jelicie grubym. Infekcja może wystąpić, gdy bakterie te dostaną się na skórę i dostaną się do cewki moczowej. U kobiet cewka moczowa jest krótka, a jej zewnętrzny otwór nie znajduje się daleko od odbytu, więc bakterie mogą z łatwością przemieszczać się z jednego układu ciała do drugiego.
Infekcje dróg moczowych są bardzo częste i występują u 1 na 5 kobiet w ciągu ich życia. Chociaż ZUM są powszechne u kobiet, mogą również przydarzyć się mężczyznom, starszym dorosłym i dzieciom. Od jednego do 2% dzieci rozwijają się infekcje dróg moczowych.
Zapalenie pęcherza moczowego – objawy zapalenia pęcherza moczowego
Objawy infekcji pęcherza różnią się w zależności od ciężkości. Niektóre z najczęstszych objawów to:
ból lub pieczenie podczas oddawania moczu,
mętny lub krwawy mocz,
oddawanie moczu częściej niż zwykle, co nazywa się „częstotliwością”,
cuchnący mocz,
częste uczucie konieczności oddawania moczu,
skurcze lub ucisk w dolnej części brzucha lub dolnej części pleców.
Kiedy infekcje pęcherza rozprzestrzeniają się, mogą również powodować ból w środkowej części pleców. Ten ból jest związany z infekcją nerek. W przeciwieństwie do bólu mięśni pleców ból ten będzie trwały niezależnie od pozycji lub aktywności.
Infekcja nerek często powoduje gorączkę, dreszcze, nudności i wymioty. Jest ona poważniejsza niż infekcje pęcherza i wymaga pilnej pomocy medycznej.
Zapalenie pęcherza moczowego – diagnostyka
Lekarz może zdiagnozować infekcję pęcherza, wykonując analizę moczu. Jest to test wykonywany na próbce moczu w celu sprawdzenia obecności czynników, takich jak:
białe krwinki,
czerwone krwinki,
azotyny,
bakteria.
Twój lekarz może również wykonać posiew moczu, który jest testem w celu określenia rodzaju bakterii w moczu powodujących infekcję. Po poznaniu rodzaju bakterii zostanie on przetestowany pod kątem wrażliwości na antybiotyki, aby określić, który z nich najlepiej wyleczy infekcję.
Leczenie zapalenia pęcherza moczowego
Domowe sposoby
Picie dużej ilości płynów może pomóc wypłukać bakterie z pęcherza. Woda jest najlepsza, ponieważ nie zawiera kofeiny i sztucznych słodzików, które są znanymi substancjami drażniącymi pęcherz.
Skoncentrowane roztwory, soki i ekstrakty żurawinowe mogą odgrywać rolę w zapobieganiu ZUM przeciwko bakteriom E. coli, ale nie należy polegać wyłącznie na leczeniu aktywnej infekcji.
Farmakoterapia
Doustne antybiotyki służą do zabijania bakterii wywołujących infekcję pęcherza.
Jeśli odczuwasz ból i pieczenie, lekarz może również przepisać leki łagodzące te objawy. Najczęstszym lekiem łagodzącym ból i pieczenie związane z infekcjami pęcherza jest fenazopirydyna.