Trądzik pospolity to powszechna choroba skóry, która charakteryzuje się występowaniem zmian skórnych w postaci zaskórników, krost i grudek. Często jest kojarzona z problemem dotykającym nastolatków. Faktycznie, jest to grupa bardziej narażona na trądzik, co wynika ze zmian hormonalnych zachodzących w tym czasie w organizmie. Jednak należy pamiętać, że trądzik pospolity może wystąpić również u osób dorosłych. Jedną z jego cięższych form jest trądzik ropowiczy (inaczej cystyczny). Co to za choroba? Jakie są jej przyczyny i objawy?
Czym jest trądzik ropowiczy?
Trądzik ropowiczy (nazywany również trądzikiem cystycznym lub ropnym) jest przewlekłą chorobą dermatologiczną skóry. Uznaje się go za jedną z najcięższych form trądziku, w której przebiegu pod powierzchnią skóry pojawiają się bolesne, głębokie torbiele i guzki.
Przyczyny trądziku ropowiczego
Jakie są przyczyny trądziku ropnego? Podobnie jak inne formy trądziku, jest on najczęściej spowodowany oddziaływaniem wielu różnych czynników. Bezpośrednią przyczyną jest namnażanie się bakterii w ujściach gruczołów łojowych, które zostały zablokowane przez martwe komórki skóry i nadmiar sebum.
Wśród czynników, które doprowadzają do powstawania zmian skórnych, wymienia się m.in.:
- hormony wpływające na aktywność gruczołów łojowych (szczególnie androgeny – męskie hormony, które pobudzają produkcję sebum);
- niektóre produkty spożywcze (głównie o wysokim stopniu przetworzenia i wysokim indeksie glikemicznym);
- uwarunkowania genetyczne (często stwierdza się występowanie trądziku u innych członków rodziny);
- niektóre leki, które mają negatywny wpływ na stan skóry;
- stres [1, 2, 3].
Objawy trądziku ropowiczego
Zmiany skórne, które są charakterystyczne dla trądziku ropowiczego, pojawiają się zazwyczaj na twarzy, klatce piersiowej i plecach. Są to bolesne i rozległe zmiany, ropne torbiele (wypełnione żółtą lub białą treścią) wynikające z trądziku grzybiczego, a także guzki, cysty, krosty i grudki. Skóra wokół nich jest często zaczerwieniona i opuchnięta.
Warto mieć na uwadze, że nieleczony trądzik ropowiczy może pozostawiać trwałe ślady. Po wygojeniu się zmian skórnych często pojawiają się blizny, które bywają bardzo widoczne [1, 3].
Leczenie trądziku ropowiczego
Jak przebiega diagnostyka i leczenie trądziku ropowiczego? Jeśli na skórze pojawią się niepokojące zmiany, należy skonsultować je z lekarzem dermatologiem, który zajmuje się diagnostyką chorób skóry.
Po ustaleniu diagnozy wdraża się leczenie, którego przebieg zależy od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku łagodnych zmian skórnych kuracja zazwyczaj ogranicza się do leczenia miejscowego. Lekarz zaleca stosowanie specjalnie dobranych maści, aerozoli, a także preparatów o działaniu przeciwzapalnym i przeciwłojotokowym.
Inaczej przebiega leczenie zaawansowanego stadium trądziku ropowiczego. W tym przypadku konieczne może być podawanie środków doustnych. Najczęściej są to leki tetracykliną i erytromycyną oraz retinoidy, czyli pochodne witaminy A. W ciężkich przypadkach niezbędne może okazać się leczenie chirurgiczne [1, 3].
Ważnym elementem leczenia trądziku ropowiczego jest także właściwa pielęgnacja skóry. Osobom z tego typu zmianami skórnymi zaleca się stosowanie dermokosmetyków, które mają sprawdzony i starannie dobrany skład. Z jednej strony działają przeciwłojotokowo i przeciwzapalnie, a z drugiej zapobiegają wysuszeniu skóry, które nasila problem z nadprodukcją sebum.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry trądzikowej? Codziennie rano i wieczorem wskazane jest oczyszczenie skóry z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń, następnie tonizacja skóry za pomocą toniku i aplikację serum oraz kremu (na dzień lub na noc). Na krem można nałożyć specjalnie dobrany podkład do twarzy, który wyrównuje koloryt cery, nie obciąża skóry i chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych (jeśli ma filtr UV).
Profilaktyka trądziku ropowiczego
Wśród czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia zmian trądzikowych, wymienia się niewłaściwą pielęgnację skóry i niezdrową dietę. W związku z tym jednym z elementów profilaktyki jest regularne stosowanie dobrze dobranych kosmetyków, a także przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania.