Ropowica nazywana również flegmoną (łac. phlegmonae) to ostre, ropne, rozlane bakteryjne zapalenie tkanki łącznej podskórnej. Jej głównym objawem są miejscowe zmiany skórne, ale w niektórych przypadkach wiąże się też z poważnym powikłaniem, jakim jest sepsa. Co prowadzi do rozwoju tej choroby? Jak wygląda diagnostyka i proces leczenia ropowicy?
Czym jest ropowica?
Ropowica to inaczej ostre zapalenie tkanki łącznej o podłożu bakteryjnym. Może obejmować nie tylko tkankę podskórną, ale i tkanki położone głębiej.
Ropowica nie jest tym samym, co ropnie. Zmiany skórne, które pojawiają się w jej przebiegu, nie są wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. Mają postać rozlanych, drobnych pęcherzy. Ponadto nie towarzyszy im objaw chełbotania (czyli przesuwania płynu w obrębie ropnia pod naciskiem).
Flegmona występuje u osób w różnym wieku. Częściej u chorych na cukrzycę, białaczkę czy zakażonych wirusem HIV (co wynika z obniżenia odporności) [1, 2].
Przyczyny ropowicy
Jakie są przyczyny rozwoju ropowicy? Najczęściej za powstanie stanu zapalnego odpowiada zakażenie gronkowcem lub paciorkowcem. Może dojść do niego w wyniku oparzenia, urazu, powikłań pooperacyjnych czy pokąsania przez zwierzę.
W niektórych przypadkach ropowica jest powikłaniem innych chorób. Mowa tu o anginie, próchnicy czy ropniu migdałka.
Wśród innych czynników predysponujących do rozwoju tej choroby wymienia się m.in.:
leczenie immunosupresyjne,
alkoholizm,
otyłość,
cukrzycę,
zaburzenia układu immunologicznego o różnej etiologii (np. choroba nowotworowa, zakażenie wirusem HIV),
wyniszczenie organizmu,
podeszły wiek [1, 2].
Objawy ropowicy
Jakie objawy daje ropowica? W przebiegu choroby pojawiają się objawy miejscowe takie jak zaczerwienienie, bolesność obrzęk i ucieplenie miejsca objętego zakażeniem. Z czasem na skórze pojawiają się również pęcherze wypełnione ropną treścią.
Oprócz objawów miejscowych pojawiają się również te o charakterze ogólnym:
osłabienie,
dreszcze,
gorączka.
Objawom miejscowym i ogólnym mogą towarzyszyć specyficzne dolegliwości, które zależą od lokalizacji ropowicy. Szczególnie narażone na rozwój ropowicy, są stopy i dłonie. Jeśli choroba rozwinie się w ich obrębie, chory może odczuwać ból przy opuszczaniu kończyny i w nocy, a także ograniczenie ruchów rąk czy nóg. Czasami pojawiają się także trudności w zakładaniu obuwia i chodzeniu, które wynikają z bolesnego obrzęku stóp.
Jeszcze inne objawy specyficzne pojawiają się w przebiegu ropowicy przestrzeni przygardłowej, jamy ustnej czy oczodołu. W takich przypadkach u chorych występują m.in. obrzęk szyi, ból gardła, ślinotok, duszności, trudności w przełykaniu, wytrzeszcz, ból oka i pogorszenie ostrości wzroku.
W niektórych przypadkach szkodliwe działanie bakterii doprowadza również do niedokrwienia, niedotlenienia, powstawania skrzepów w małych naczyniach i martwicy. Jeśli choroba ma ciężki przebieg może dojść także do sepsy (ogólnoustrojowej reakcji zapalnej), która stanowi zagrożenie dla życia [1, 2].
Leczenie ropowicy
Wystąpienie objawów, które wskazują na ropowicę, wymaga konsultacji z lekarzem dermatologiem i chirurgiem. Specjaliści zbierają szczegółowy wywiad lekarski, zlecają badania laboratoryjne i obrazowe.
Jak przebiega leczenie po ustaleniu rozpoznania? Najczęstszą metodą leczenia ropowicy jest antybiotykoterapia, bo jest to choroba o podłożu bakteryjnym. W zależności od stanu chorego antybiotyki podawane są doustnie lub dożylnie. Oprócz antybiotykoterapii lekarz może zdecydować o wdrożeniu leczenia przeciwbólowego.
W cięższych przypadkach farmakoterapia może okazać się niewystarczająca. Konieczne jest leczenie operacyjne, które polega na nacięciu, a następnie opróżnieniu treści ropnej i usunięciu tkanek martwiczych.
Objawy, które mogą świadczyć o ropowicy, należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Jest to choroba wymagająca szybkiego podjęcia leczenia ze względu na szerzenie się stanu zapalnego. Jeśli ropowica zostanie wykryta zbyt późno, może dojść do poważnych powikłań np. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsy [1, 2].
Przypisy
[1] Taraszkiewicz, Michał Jan, and Sławomir Marian Piotrowski. "Ropowica szyi—aktualny problem diagnostyczno-leczniczy. Opis przypadków." Forum Medycyny Rodzinnej. Vol. 12. No. 4. 2018.
[2] https://forumleczeniaran.pl/ropowica-grozne-zapalenie-tkanki-lacznej/