Dobrze znasz uczucie pieczenia w przełyku? Męczy Cię uciążliwy kaszel, choć wykluczyłeś schorzenia układu oddechowego? Mogą być to objawy świadczące o refluksie żołądka. Sprawdź, jakie jeszcze sygnały powinny zwrócić Twoją uwagę i dowiedz się, jakie są przyczyny oraz metody leczenia refluksu.
Jakie są przyczyny powstawania i objawy refluksu żołądkowo-przełykowego?
Najczęstszą przyczyną refluksu żołądka jest niedomykanie się dolnego zwieracza przełyku, czyli mięśnia zlokalizowanego między przełykiem a żołądkiem. Skutkiem tego jest cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku.
Inną przyczyną refluksu jest przepuklina wślizgowa rozworu przełykowego. Mówi się o niej, gdy część dna żołądka przedostaje się przez otwór w przeponie (przez który normalnie przechodzi jedynie przełyk).
Poza tym refluks może pojawić się u kobiety w ciąży. Wynika to ze zmian hormonalnych, a także zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej. Jeszcze inną przyczyną jest otyłość, a także niewłaściwa dieta, nadmierne spożywanie alkoholu czy siedzący tryb życia.
Jakie objawy daje refluks? Najbardziej charakterystycznym z nich jest zgaga (nazywana niekiedy nadkwasotą lub kwaśnym odbijaniem). Oprócz uczucia pieczenia w przełyku może powodować ból za mostkiem czy uczucie cofania się treści z żołądka (któremu nie towarzyszy ból).
Inne mniej typowe objawy to: kaszel (występujący zazwyczaj tuż po posiłku), próchnica, nieprzyjemny zapach z ust, trudności w przełykaniu czy zapalenie gardła, krtani, zatok1.
Leki stosowane w leczeniu refluksu żołądka
Jak radzić sobie z objawami refluksu żołądka? Jednym ze sposobów jest farmakoterapia. Specjalista może zlecić leki:
zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego, czyli leki z grupy inhibitorów pompy protonowej. Należy do nich m.in. pantoprazol.
Neutralizujące kwaśną treść żołądkową, czyli preparaty zawierające m.in. wodorotlenek glinu, alginian sodu czy wodorowęglan wapnia. Z reguły dostępne są w postaci zawiesin lub tabletek do ssania albo żucia, które przyjmuje się między posiłkami, przed snem lub w momencie wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości.
Ponadto w przypadku refluksu zalecane są leki, które wspomagają proces regeneracji błony śluzowej układu pokarmowego oraz przyspieszają opróżnianie żołądka.
Zioła, które przynoszą ulgę
W łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości pomagają nie tylko substancje czynne neutralizujące kwaśną treść żołądkową czy zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego. Od lat sposobem na różne objawy ze strony układu pokarmowego są zioła. Które z nich sprawdzą się w przypadku refluksu? Oto kilka przykładów:
lukrecja – zmniejsza ból i przyspiesza regenerację błony śluzowej przełyku i żołądka;
koper włoski – wspomaga proces trawienia, więc jest pomocny nie tylko przy zgadze, ale i wzdęciach czy nudnościach;
imbir – działa przeciwzapalnie i zmniejsza drażniące działanie kwaśnej treści żołądkowej na ściany przełyku2;
Nie musisz głowić się nad tym, gdzie szukać i jak przygotowywać różne zioła. Są one dostępne m.in. w postaci wygodnych saszetek, które wystarczy zalać wrzącą wodą, aby zrobić z nich napar. W naszej aptece znajdziesz np. suplement diety Koper włoski mix marki Tylko Natura. Jedno opakowanie produktu zawiera 30 saszetek, z których przygotujesz napar łagodzący nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Uczucie pieczenia w przełyku, trudności w przełykaniu i inne uciążliwe objawy refluksu nie dają Ci normalnie funkcjonować? Wybierz z naszego bogatego asortymentu lek, który szybko przyniesie Ci ulgę.
Przypisy
1 CHMIEL, KATARZYNA, et al. Pozaprzełykowe objawy refluksu żołądkowo-przełykowego. Nowiny Lekarskie, 2009, 78: 216-221.
2 SALOMON, Agnieszka, et al. Choroba refluksowa przełyku (GERD)--znaczenie postępowania niefarmakologicznego. Gastroenterologia Polska/Gastroenterology, 2012, 19.4.