Przepuklina pachwinowa to jedna z najczęściej występujących przepuklin brzusznych, zwłaszcza u mężczyzn1. Jest to nieprawidłowe uwypuklenie pod skórą w postaci miękkiego guza zlokalizowanego w pachwinie. Powstaje na skutek wydostawania się narządów jamy brzusznej (najczęściej jelita) przez otwór w obrębie mięśni lub więzadeł, niezgodnie z prawidłowym fizjologicznie ułożeniem. Początkowo guzek jest miękki, jednak z czasem staje się widoczny i towarzyszy mu promieniujący ból. Jedynym skutecznym sposobem na wyleczenie przepukliny pachwinowej jest operacja.
Jakie są przyczyny przepukliny pachwinowej?
Jest kilka przyczyn, które mogą doprowadzić do powstania przepukliny. Jednym z podstawowych czynników jest osłabienie jamy brzusznej. Szczególnie pierścień pachwinowy głęboki jest miejscem dużo słabszym niż pozostałe fragmenty ściany brzucha, dlatego to właśnie tutaj najczęściej powstaje przepuklina2.
Kolejnym czynnikiem jest zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, które najczęściej powstaje podczas dużego wysiłku (np. podnoszenie ciężarów, silne parcie na stolec, a nawet kichnięcie). Jeśli dodatkowo pojawia się osłabienie jamy brzusznej, ryzyko wystąpienia przepukliny pachwinowej jest wysokie. Również choroby, które przebiegają ze zwiększonym ciśnieniem w jamie brzusznej, mogą doprowadzić do opisywanych dolegliwości, np. choroby jelita grubego, przerost gruczołu krokowego3.
Do innych czynników ryzyka wystąpienia przepukliny pachwinowej zaliczane są również: wiek, nieprawidłowy metabolizm kolagenu, prostatektomię, niski wskaźnik masy ciała4.
Objawy przepukliny pachwinowej
Objawy przepukliny pachwinowej są dość charakterystyczne. Pojawia się wówczas mały, miękki guz w miejscu „wypchnięcia” zawartości jamy brzusznej w kanał pachwinowy. Do innych symptomów zaliczamy ból, pieczenie i specyficzne ciągnięcie podczas ucisku guza. Należy przy tym podkreślić, że przepuklina pachwinowa może występować też bezobjawowo lub skąpoobjawowo, ale u większości pacjentów widoczne objawy rozwijają się z upływem czasu5.
Jak leczyć przepuklinę pachwinową?
Większość pacjentów z przepukliną pachwinową będzie wymagała zabiegu operacyjnego. Leczenie chirurgiczne zawsze dobierane jest adekwatnie do indywidualnych potrzeb pacjenta (stan zdrowia i styl życia) i typu przepukliny. Leczenie operacyjne zwykle wskazane jest w przypadku wszystkich chorych na przepukliny brzuszne (nawet gdy nie powodują one znacznych dolegliwości) ze względu na ryzyko uwięźnięcia przepukliny i możliwość wystąpienia niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia powikłań6.
Leczenie operacyjne może być przeprowadzone różnymi metodami. Do najczęściej wdrażanych działań chirurgicznych zaliczamy:
operację klasyczną,
operację laparoskopową,
operację endoskopową.
Przepuklina, która jest bardzo mała i nie daje objawów bólowych, nie musi być koniecznie operowana, jednak wymaga okresowej kontroli. Jeśli jednak dochodzi do jej powiększenia lub pojawiają się dolegliwości, należy poddać się zabiegowi chirurgicznemu. Nie ma wątpliwości co do tego, że powstała przepuklina nie zniknie samoistnie. Operacja to jedyny sposób, aby się jej pozbyć7.
Powikłania przepukliny pachwinowej
Głównym argumentem przemawiającym za wykonaniem operacji chirurgicznej przepukliny pachwinowej jest ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak uwięźnięcie jej zawartości. Skutkiem tego może być martwica zawartości przepukliny, sepsa, a w skrajnych przypadkach nawet zgon (jeśli w odpowiednim czasie nie wykona się operacji). Należy przy tym podkreślić, że operacja wykonywana w trybie pilnym, a nie planowanym, wiąże się z większym prawdopodobieństwem wystąpienia powikłań pooperacyjnych8.
Jak postępować po operacji przepukliny?
Główne zalecenie po operacji przepukliny pachwinowej dotyczy unikania wysiłku fizycznego. Szczegółowe postępowania pooperacyjne zależy jednak od zastosowanej techniki chirurgicznej. Najczęściej przez okres od 2 tygodni do miesiąca należy wstrzymywać się od jakiegokolwiek wysiłku, a do ok. 3 miesięcy od wysiłku znacznego. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących diety9.