Przepuklina brzuszna może być z początku niewidoczna. Jednak z czasem pojawia się guzek, który powoduje dyskomfort, a także inne problemy (m.in. wymioty, wzdęcia, ból). Wyjaśniamy, czym jest przepuklina oraz jak wygląda jej profilaktyka i leczenie.
Czym jest przepuklina brzuszna?
O przepuklinie brzusznej mówi się, gdy dochodzi do patologicznego przemieszczenia się narządów wewnętrznych (lub ich części) poza jamę brzuszną. Najczęściej poprzez tzw. wrota przepukliny wysuwa się tkanka tłuszczowa, która otacza i pokrywa jelita. W innych przypadkach zawartość mogą stanowić jelito cienkie lub grube albo wyrostek robaczkowy1.
Rodzaje przepuklin brzusznych
Istnieje kilka rodzajów przepuklin brzusznych. Ze względu na miejsce powstawania dzieli się je na:
pachwinowe (występują najczęściej, z reguły u mężczyzn),
pępkowe (powstają w okolicy pępka),
udowe (występują częściej u kobiet),
kresy białej (tworzą się między mostkiem a spojeniem łonowym),
przepukliny powstające w bliźnie pooperacyjnej.
Do tej listy można dodać jeszcze przepuklinę Spiegla, która tworzy się w tzw. linii półksiężycowatej. Jednak występuje ona rzadko1.
Jakie są przyczyny powstawania przepukliny brzusznej?
Przepuklina brzuszna może być wrodzona, nabyta lub powstać w wyniku urazu. W przypadku pierwszej z wymienionych przyczyną przemieszczenia się narządów wewnętrznych lub ich części poza jamę brzuszną są zaburzenia budowy włókien kolagenowych. Są one odpowiedzialne za zwiększenie odporności tkanek na rozciąganie.
Z kolei wśród przyczyn przepukliny o charakterze nabytym można wymienić:
otyłość,
choroby układu oddechowego,
schorzenia jelita grubego,
przerost prostaty,
przewlekłe zaparcia,
ciążę,
wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej lub intensywne treningi,
palenie papierosów,
wcześniejszy uraz jamy brzusznej1.
Część z tych czynników da się wyeliminować. Wystarczy zadbać o zdrowy tryb życia. Unikać palenia papierosów, odpowiednio dobrać plan treningów i dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała.
Jeśli jesteś nałogowym palaczem w zerwaniu z nałogiem, a tym samym zmniejszeniu ryzyka przepukliny brzusznej pomogą Ci leki na rzucenie palenia. Dostępne są w różnych postaciach. Od plastrów nikotynowych, przez specjalne gumy po tabletki dostępne bez recepty.
Z kolei w przypadku, gdy obawiasz się o przepuklinę ze względu na nadmierną masę ciała, powinieneś zadbać o urozmaiconą dietę i regularną aktywność fizyczną (przy czym pamiętaj, że zbyt forsowny wysiłek też nie jest wskazany). Wsparciem w procesie odchudzania mogą być suplementy diety. Przykładem jest Olimp Therm Line Forte dostępny na stronie Ziko Apteka. W jego skład wchodzą m.in. chrom, kofeina oraz ekstrakty roślinne, które wpływają na tempo metabolizmu i spalanie tkanki tłuszczowej.
Metody leczenia przepukliny brzusznej
Warto zrobić wszystko, aby nie dopuścić do pojawienia się przepukliny. Co, gdy jest już na to zbyt późno?
Na początku możesz nie wiedzieć, że masz przepuklinę. Na wczesnym etapie z reguły nie pojawiają się żadne niepokojące objawy. Jednak po jakimś czasie wyczujesz charakterystyczne uwypuklenie. Nie lekceważ go. Choć początkowo zmiana jest dość elastyczna i wprowadzenie zawartości przepukliny do jamy brzusznej jest możliwe, nie oznacza to, że możesz poczekać z wizytą u lekarza.
Jeśli będziesz zwlekał w każdym momencie może dojść do ponownego uwidocznienia przepukliny. Poza tym istnieje ryzyko jej uwięźnięcia. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ grozi niedrożnością przewodu pokarmowego1.
Gdy tylko zauważysz niepokojące objawy zgłoś się po pomoc do lekarza rodzinnego. Przepuklina brzuszna nie może być leczona domowymi sposobami. Leczy się ją operacyjnie. Podczas zabiegu chirurg odprowadza zawartość worka przepuklinowego do jamy otrzewnej.
Nie chcesz dopuścić do powstania przepukliny, która wymaga leczenia operacyjnego? Zadbaj o zdrowy tryb życia i wyeliminuj czynniki, które predysponują do jej wystąpienia. Zapoznaj się z produktami dostępnymi na stronie Ziko Apteka, które ułatwią Ci to zadanie. Wśród nich znajdziesz m.in. leki na rzucenie palenia, a także suplementy diety wspomagające proces odchudzania.
Przypisy
1 https://www.mp.pl/pacjent/choroby/165551,przepukliny-brzuszne