Nieżyt nosa to inaczej stan zapalny błony śluzowej nosa, który powszechnie nazywany jest katarem. Często bywa bagatelizowany. Niektórzy twierdzą, że „to tylko katar” albo, że „nieleczony katar trwa 7 dni a leczony tydzień”. Tymczasem sprawa nie jest taka prosta. Nieżyt nosa może mieć różne przyczyny – nie zawsze jest to niegroźna infekcja, która ustępuje po kilku dniach. Wyjaśniamy, jakie mogą być przyczyny stanu zapalnego błony śluzowej nosa oraz jak pozbyć się uciążliwych dolegliwości.
Nieżyt nosa występujący w przebiegu przeziębienia
Zacznijmy od najbardziej znanej przyczyny nieżytu nosa, jaką jest przeziębienie. To zespół objawów, które z reguły spowodowane są wirusami. Najczęściej są to adenowirusy, wirusy grypy lub paragrypy albo rhinowirusy. Zdarza się jednak, że do nieżytu nosa prowadzi zakażenie bakteryjne. Zazwyczaj za nieprzyjemnymi objawami stoją bakterie takie jak: Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae czy Moraxella catarrhalis.
Ostry nieżyt nosa występujący w przebiegu przeziębienia objawia się wodnistą wydzieliną z nosa. W dalszej fazie choroby staje się ona gęstsza i coraz bardziej utrudnia oddychanie. Do tego dochodzą inne uciążliwe objawy takie jak: kaszel, ból głowy i gardła, a także zaczerwienienie i nadmierne łzawienie oczu 1.
Choć przeziębienie nie jest z reguły groźne to potrafi skutecznie utrudniać życie. Jak radzić sobie z nieżytem nosa, który sprawia, że nawet oddychanie – czynność, o której nie myślimy na co dzień staje się prawdziwym utrapieniem?
W udrożnieniu dróg oddechowych i przywróceniu komfortu pomagają leki na katar. Sprzedawane są w różnych postaciach – od kropel przez tabletki po plastry aromatyczne. Dzięki temu każdy może znaleźć produkt, który będzie dla niego najwygodniejszy w stosowaniu. Na stronie Ziko Apteka dostępne są m.in.:
aerozole do nosa;
tabletki;
żele do nosa;
zestawy do płukania nosa i zatok;
leki w postaci saszetek do rozpuszczenia w wodzie;
hipertoniczne roztwory wody morskiej służące do oczyszczania nosa;
mgiełki do inhalacji;
maści do nacierania klatki piersiowej i pleców, które zawierają składniki roślinne (m.in. olejek eukaliptusowy) ułatwiające oddychanie;
Z myślą o najmłodszych sprzedawane są również plastry aromatyczne Aromactiv. Mogą być stosowane już od 1. roku życia w celu ułatwiania oddychania i zapewnienia spokojnego snu. Plastry nie mają kontaktu z wrażliwą skórą małego dziecka, dlatego mogą być stosowane również w przypadku skłonności do podrażnień.
Alergiczny nieżyt nosa
Nieżyt nosa może pojawić się nie tylko w przebiegu przeziębienia, ale i alergii. W tym przypadku charakterystycznymi objawami są: wodnisty katar, kichanie, uczucie swędzenia i drapania w nosie. Oprócz tego mogą pojawić się dolegliwości takie jak: wysypka, zaczerwienienie oczu i obrzęk powiek.
Tego typu objawy spowodowane są działaniem alergenu. Jest to substancja, która nie powinna wywoływać reakcji układu immunologicznego. Jednak w przypadku osoby cierpiącej na alergię powoduje jego aktywację i pojawienie się nieżytu nosa oraz innych dolegliwości.
Jak wygląda leczenie w tym przypadku? O ile jest to możliwe zaleca się unikania kontaktu z alergenem. Ponadto podaje się leki przeciwhistaminowe lub glikokortykosteroidy 2. Z pomocą przychodzą również aerozole do nosa czy roztwory wody soli morskiej.
W ofercie Ziko Apteka dostępny jest m.in. Acatar Allergy 1 mg/ml stworzony z myślą o alergikach. Stosuje się go w leczeniu objawowym sezonowego, alergicznego nieżytu nosa.
W przypadku alergicznego nieżytu nosa sprawdzają się również roztwory wody soli morskiej, które pomagają pozbyć się uczucia suchego i swędzącego nosa. Mogą być one stosowane również u osób odczuwających suchość w wyniku długiego przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych.
Przypisy
1 Mik E, Stopiński M, Mrozińska M. Przeziębienie. Przewodnik Lekarza/Guide for GPs. 2003;6(9):20-27.
2 Rapiejko, Piotr, and Dariusz Jurkiewicz. "Przewlekły alergiczny nieżyt nosa." Alergoprofil 10.3 (2014): 3-11.