Impotencja to rodzaj zaburzenia seksualnego u mężczyzn, w którym występują stałe lub nawracające trudności w uzyskaniu lub utrzymaniu erekcji albo ejakulacji (wytrysku) pomimo podniecenia. Podkreślić prz tym należy, że krótkotrwała i indydentalna niemoc płciowa jest całkowicie naturalna i nie należy jej mylić z impotencją.
Zaburzenia erekcji to problem, który został stosunkowo dokładnie zbadany, dlatego też opracowano różne metody diagnostyczne oraz sposoby leczenia zarówno przyczynowego, jak i objawowego. Dostępne są nie tylko leki na potencję, ale i suplementy diety.
Czym są zaburzenia seksualne u mężczyzn?
Niemoc płciowa u mężczyzn mieć różny charakter. Na problemy z erekcją i wytryskiem skarży się niemal połowa mężczyzn z różnym wieku. Do tej grupy zaburzeń zaliczamy m.in.: przedwczesny wytrysk (głównie u najmłodszych), problem z niepełnym wzwodem, trudności z osiągnięciem wzwodu, bolesność narządów płciowych podczas stosunku, problemy z osiągnięciem orgazmu, brak wytrysku lub trudności z wytryskiem itd.1.
Należy przy tym podkreślić, że o impotencji można mówić wówczas, gdy występujące zaburzenia (stałe lub nawracające) utrzymują się przez co najmniej 3 miesiące2.
Przyczyny niemocy płciowej
Przyczyn zaburzeń seksualnych u mężczyzn jest wiele. Do fizycznych przyczyn zaliczamy rozmaite dolegliwości zdrowotne i schorzenia, za które odpowiadają głównie czynniki krążeniowe, neurogenne i hormonalne, m.in. miażdżyca, cukrzyca, schorzenia nerek, choroby neurologiczne, niskie stężenie testosteronu itd.3.
Niewątpliwie na sprawność seksualną wpływa też styl życia. Do zaburzeń erekcji może przyczyniać się m.in. niewłaściwa dieta, brak ruchu, palenie tytoniu, stosowanie rozmaitych środków odurzających, przyjmowanie niektórych leków (np. leki uspokajające, przeciwdepresyjne, antyhistaminowe itd.), a nawet zbyt duża aktywność seksualna4.
Istotne są też czynniki psychogenne. W przypadku zaburzeń erekcji na tle psychogennym wyróżnia się typowe przyczyny, takie jak lęki, fobie, zaburzone relacje partnerskie, czynniki sytuacyjne itp., a także szereg innych, rzadszych, ale równie możliwych, jak m.in.: brak poczucia własnej wartości, stresy życiowe, znudzenie i rutyna, brak pracy itd.5
Diagnostyka i leczenie impotencji
Zaznaczyć należy, że przyczyny fizyczne (organiczne) i psychogenne bardzo często wzajemnie się przenikają, dlatego też diagnostyka impotencji powinna być prowadzona kompleksowo, uwzględniając różne czynniki wpływające na pacjenta. Nie zawsze jest to jednak łatwe, dlatego też oprócz obszernego wywiadu konieczne jest wykonanie szeregu badań dodatkowych6.
Najczęściej w leczeniu impotencji zastosowanie znajdują środki farmakologiczne wspomagające potencję. Leki wykazują wyższą skuteczność niż inne dostępne na rynku środki, np. maści czy induktory erekcji, a także bezpieczniejsze niż zabiegi chirurgiczne. Jeśli przyczyną zaburzeń erekcji są czynniki psychogenne, wskazana jest psychoterapia.
Leki na potencję
Leki na potencję bez recepty najczęściej zawierają sildenafil, czyli substancję czynną o skutecznym i bezpiecznym działaniu (również u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi)7. Prowadzi ona do rozkurczu mięśni gładkich, co skutkuje zwiększeniem napływu krwi do prącia. Co ważne, do osiągnięcia erekcji po spożyciu tego typu leków konieczna jest wcześniejsza stymulacja seksualna. Leki zawierające sildenafil to zarówno tabletki powlekane, jak i tabletki do rozgryzania i żucia. Inne substancje występujące w lekach na erekcję to m.in. tadalafil, wardenafil i awanafil8.
Suplementy diety wspierające sprawność seksualną mężczyzn
O sprawność seksualną warto dbać nie tylko doraźnie, ale również poprzez kompleksowe działania, obejmujące przede wszystkim zdrową dietę i aktywny tryb życia. Wszelkie zaburzenia równowagi w organizmie mogą mieć wpływ na satysfakcję w kontaktach intymnych. Dlatego też przy zaburzeniach z erekcją wskazane może być stosowanie suplementów diety wspierających kondycję organizmu, produkcję testosteronu i poprawiających potencję.
Suplementy diety na potencję zawierają takie składniki jak m.in. witamina E, cynku, kwas foliowy, argininę, kwas pantotenowy, żeń-szeń. Dostępne są bez recepty w różnych firmach, np. tabletki powlekane, kapsułki, saszetki do rozpuszczania w wodzie itd. Ich skuteczność wynika z regularnego stosowania.
Przypisy
1 Izdebski Z., Zdrowie seksualne mężczyzn. Wybrane zagadnienia, Seksuologia Polska 2012, 10, 1, 1–8, Via Medica 2012, s. 4
2 Jakima S., Zakliczyńska H., Zaburzenia erekcji w praktyce lekarza rodzinnego, https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/170576,zaburzenia-erekcji-w-praktyce-lekarza-rodzinnego, [dostęp: 12.12.2022]
3 Skrzypulec-Plinta V., Impotencja – przyczyny i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/lekarze-odpowiadaja-na-pytania/112960,impotencja-przyczyny-i-leczenie, [dostęp: 12.12.2022]
4 Tamże.
5 Lew-Starowicz Z., Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji, Seksuologia Polska 2005, 3, 2, Via Medica 2005, s. 62.
6 Cyt. Jakima S., Zakliczyńska H., Zaburzenia erekcji w praktyce…
7 Tamże.
8 Tamże.