Krwiak to wylew krwi na zewnątrz naczyń krwionośnych. Jego przyczyną może być albo uraz mechaniczny, albo uszkodzenie ściany naczyń. Przykładem krwiaka jest siniak. Jeśli jednak dojdzie do wynaczynienia krwi w obszarze mózgu, skutki mogą być bardzo niebezpieczne.
Krwiaki mogą powstać na niemal każdej części ciała. Jeśli krwawienie występuje w innej okolicy niż mózg, zwykle nie ma powodów do niepokoju. Potocznie mówimy wówczas o siniakach, które nie dają żadnych objawów klinicznych. Bardzo niebezpieczne są jednak krwiaki mózgu, w tym np. podtwardówkowy i nadtwardówkowy, a także krwiaki tworzące się u kobiet w ciąży w obrębie łożyska.
Zwiększona tendencja do powstawania siniaków
Siniak to najczęściej występujący krwiak, spowodowany podskórnym wylewem krwi, najczęściej w wyniku stłuczenia lub urazu. Chociaż u osób zdrowych nie jest powodem do niepokoju, to jednak przy zwiększonej tendencji do powstawania siniaków warto zachować czujność. Tego typu przypadłość może wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne, w tym np.
niedobór witaminy B12,
niedobór kwasu foliowego,
niedobór żelaza (rzadziej).
Zbyt częste występowanie krwiaków podskórnych wynika ze zmniejszenia liczby płytek krwi lub infekcji. Najpoważniejszą przyczyną upośledzenia składników krwi jest białaczka, nowotwory limfoproliferacyjne i zespoły mielodysplastyczne.
Warto przy tym podkreślić, że nadużywanie alkoholu także wpływa na upośledzenie wytwarzania płytek krwi1.
Uszkodzone lub słabe naczynia krwionośne
Krwiaki mogą też powstawać z powodu uszkodzonych lub osłabionych naczyń krwionośnych. Problemy tego typu dość często pojawiają się u osób starszych, zwłaszcza na grzbietowych powierzchniach rąk i przedramionach. Przyczyną mogą być też choroby zakaźne naczyń lub zakażenia. Ważne znaczenie dla prawidłowej struktury naczyń krwionośnych ma witamina C2.
Zaburzenia krzepnięcia krwi
Do często występujących krwiaków może też dochodzić w wyniku zaburzeń krzepnięcia krwi. Przyczyną tego typu problemu są zarówno choroby wrodzone (np. hemofilie), ale i zażywanie niektórych leków. Ważną rolę w procesie prawidłowego krzepnięcia krwi odgrywa witamina K3.
Krwiaki w mózgu
Krwiaki w mózgu są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Kiedy dochodzi do nagromadzenia się krwi między oponą twardą a oponą pajęczą, mówimy o krwiaku podtwardówkowym. Najczęściej powstaje on w wyniku urazu, który prowadzi do przemieszczania się mózgu w czaszce. To z kolei skutkuje napięciem i rozerwaniem żył w mózgu i krwiakiem. Nie jest to jednak szczególnie częsta przypadłość, zarówno w postaci ostrej, jak i przewlekłej4.
W przypadku krwiaka nadtwardówkowego krew gromadzi się między kośćmi czaszki a oponą twardą. Przyczyną również jest silny uraz głowy, który skutkuje przerwaniem naczyń krwionośnych. Większość takich przypadków wiąże się ze złamaniem kości czaszki5.
Co na siniaki, czyli krwiaki na ciele?
Większość krwiaków na ciele, a więc siniaków, nie jest groźna dla zdrowia i stanowi problem głównie estetyczny. Niemniej w wyniku urazu czy stłuczenia często pojawia się opuchlizna, obrzęk i niewielki ból w miejscu wynaczynienia krwi. Warto w takich sytuacjach sięgnąć po preparaty dostępne w aptece e-Ziko.
Są to przede wszystkim maści, żele czy nawet spraye na stłuczenia i siniaki. Szczególnie forma sprayu jest wygodna i sprawdza się podczas np. wakacyjnych wyjazdów czy wypraw po górach. Polecamy też specjalne maści na stłuczenia dla dzieci, które przynoszą szybką ulgę w miejscu wystąpienia siniaka.
Są to preparaty, które nie tylko działają doraźnie, ale również wpływają na szybsze gojenie się ran, stłuczeń, siniaków, krwiaków i obrzęków. Osobom z tendencją do częstego powstawania krwiaków na ciele polecamy suplementy diety zawierające w swoim składzie witaminę K (przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi), wapń, witaminę C, witaminę B12, kwas foliowy, żelazo. Tych składników odżywczych zdecydowanie nie powinno zabraknąć w diecie, jeśli istnieje tendencja do powstawania siniaków, podejrzenie zaburzeń krzepnięcia krwi lub słabych naczyń krwionośnych.
Przypisy
1 Siniak siniakowi nierówny, czyli przyczyny krwawych wylewów, https://pulsmedycyny.pl/siniak-siniakowi-nierowny-czyli-przyczyny-krwawych-wylewow-935757, [dostęp: 21.10.2022]
2 Tamże.
3 Tamże.
4 Włoch-Kopeć D., https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/152797,krwiak-podtwardowkowy, [dostęp: 21.10.2022]
5 Włoch-Kopeć, D., Krwiak nadtwardówkowy, https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/152849,krwiak-nadtwardowkowy, [dostęp: 21.10.2022]