Czym jest grzybica pachwin?
Grzybica pachwin to grzybicze zakażenie skóry pachwiny. Niektóre rodzaje drobnoustrojów grzybiczych powszechnie występują na ludzkiej skórze. Zwykle nie wyrządzają szkody. Jeśli jednak warunki są odpowiednie, mogą „zaatakować” skórę, rozmnażać się i powodować infekcję. Grzyby lubią najbardziej ciepłe, wilgotne i pozbawione powietrza obszary skóry, takie jak pachwiny, pod pachami i pod biustem. Jedną z najczęstszych postaci grzybicy jest grzybica pachwinowa. Dotyka więcej mężczyzn niż kobiet i rozpoczyna się jako zaczerwienienie fałdu pachwinowego i rozprzestrzenia się na wewnętrzną część uda.
Grzybica pachwin – przyczyny
Do powstawania tego typu grzybicy predysponuje wilgoć pozostająca w fałdzie pachwinowym np. z mokrych po praniu ubrań lub w wyniku niezmieniania mokrego kostiumu kąpielowego, noszenie zbyt ciasnej bielizny.
Jest to bardzo częste wśród sportowców z powodu noszenia ubioru wykonanego z włókien syntetycznych, częstego prania i pocenia się.
Wiele infekcji grzybiczych skóry powodowanych jest przez grzyby występujące w normalnej mikrobiocie skóry. Niektóre z tych grzybów mogą powodować infekcję, gdy przedostaną się przez ranę; inne powodują głównie infekcje oportunistyczne u pacjentów z obniżoną odpornością. Inne patogeny grzybicze wywołują infekcje przede wszystkim w wilgotnym środowisku, które sprzyja ich rozwojowi. Są to na przykład spocone buty czy wspólne prysznice i szatnie. Miejsca te sprzyjają rozwojowi i przenoszeniu patogenów grzybiczych. Istotne jest jednak, że nie każdy kontakt z zarodnikami grzyba powoduje zakażenie. Zwykle nasz organizm sam potrafi zwalczyć te drobnoustroje, jednak zachwianie jego równowagi umożliwia rozwój choroby. Ponadto, wbrew obiegowej opinii, grzybice nie są wynikiem braku higieny, a wręcz przeciwnie. Często to właśnie zbyt częste kąpiele mogą wyjałowić skórę i umożliwić wniknięcie grzybów do naskórka czy skóry.
Objawy grzybicy pachwin
Zazwyczaj pachwina swędzi i staje się nieco bolesna, głównie w fałdzie między górną częścią nogi a genitaliami. Częściej występuje u mężczyzn. Następnie skóra w pachwinie staję się czerwona, lekko łuszcząca, zwykle z wyraźnym brzegiem. Wysypka często rozprzestrzenia się po wewnętrznej stronie obu ud.
Czasami infekcja rozprzestrzenia się na skórę na innych częściach ciała (lub może po raz pierwszy rozpocząć się w innym obszarze, takim jak grzybica stóp). Infekcje grzybicze zwykle nie wnikają głębiej niż skóra w ciało i zwykle nie są poważne.
Leczenie grzybicy
Leczenie grzybicy należy dobrać w zależności od ciężkości przypadku, czynnika wywołującego, oraz od tego, jak tolerowana jest terapia. W większości przypadków wystarcza leczenie miejscowe preparatami przeciwgrzybicznymi, jednak niekiedy należy zastosować leczenie ogólnoustrojowe czy wspomagające. Istotną kwestią jest również eliminacja zarodników grzybów z otoczenia poprzez wymianę np. bielizny czy ręczników.
W leczeniu grzybicy pachwin stosuje się także następujące leki:
- flukonazol, doustny lek przeciwgrzybiczy;
- klotrimazol, lek przeciwgrzybiczy dostępny w postaci pastylek;
- itrakonazol, doustny lek przeciwgrzybiczy stosowany w leczeniu osób, które nie reagują na inne metody leczenia oraz osób z HIV;
- amfoterycyna B, lek stosowany w leczeniu ciężkich przypadków.
Jak zapobiegać grzybicy pachwin?
Codziennie myj pachwinę; następnie dokładnie osusz. Suszenie jest chyba najważniejszym punktem. Wilgotna pachwina jest wtedy idealnym miejscem do namnażania się drobnoustrojów
Codziennie zmieniaj bieliznę. Grzyby mogą rozmnażać się w płatkach skóry w niepranej bieliźnie.
Sprawdź, czy nie masz grzybicy stóp i lecz ją w razie potrzeby. Nie udostępniaj ręczników osobom we wspólnych szatniach. Często pierz ręczniki.
Miej własny, osobisty ręcznik, gdy masz infekcję grzybiczą skóry, aby zmniejszyć ryzyko przeniesienia grzyba na inne osoby.