Choroba wieńcowa, czyli choroba niedokrwienna serca, może przebiegać w sposób przewlekły (dławica piersiowa) lub ostry (ostry zespół wieńcowy, a więc zawał serca). Jej główną przyczyną jest miażdżyca, która rozwija się praktycznie u wszystkich ludzi na różnych etapach życia, chociaż jej objawy najczęściej ujawniają się po 50. roku życia. Profilaktyka choroby wieńcowej polega więc przede wszystkim na przeciwdziałaniu miażdżycy1.
Jakie są przyczyny choroby wieńcowej?
Choroba wieńcowa najczęściej ujawnia się po 40. roku życia u mężczyzn i po 50. roku życia u kobiet. Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko jej wystąpienia. Jest jednak znacznie więcej czynników, które mogą mieć wpływ na rozwój tego schorzenia. Zaliczamy do nich m.in.:
uwarunkowania genetyczne,
nieprawidłowe odżywianie,
nadwagę i otyłość,
małą aktywność fizyczna,
zwiększoną ilość tzw. złego cholesterolu (LDL) i triglicerydów,
nadciśnienie tętnicze,
palenie papierosów,
cukrzycę2.
Jak się objawia choroba wieńcowa?
Objawy choroby wieńcowej mogą mieć charakter przewlekły lub ostry. Przewlekłe zespoły wieńcowe określane są mianem dławicy piersiowej, a ich najbardziej typowym objawem jest specyficzny ból w klatce piersiowej:
dławiący, uciskający,
umiejscowiony za mostkiem (może promieniować),
wywołany przez wysiłek fizyczny (ustępuje w spoczynku),
zwykle trwa kilka minut3.
Możliwy jest też silny ból nadbrzusza, a nawet nudności i wymioty, kołatanie serca, silne zawroty głowy i mocne osłabienie. Wszystkie te dolegliwości wynikają z niewystarczającej ilości tlenu dostarczanej do mięśnia sercowego.
Ostre zespoły wieńcowe to zawał serca, który objawia się intensywnym bólem w klatce piersiowej. U niektórych pacjentów jest to pierwszy objaw choroby wieńcowej. Może pojawić się nagle, nawet w stanie pozornego zdrowia4.
Profilaktyka choroby wieńcowej
Profilaktyka choroby wieńcowej powinna być wdrożona możliwie jak najwcześniej. Właściwie już u dzieci trzeba dbać o wzmocnienie serca i układu krwionośnego. Większość czynników ryzyka można skutecznie modyfikować poprzez prawidłowe żywienie, aktywność fizyczną, przeciwdziałanie nadwadze i otyłości czy unikanie palenia tytoniu. Oprócz tego warto regularnie kontrolować ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu oraz triglicerydów w osoczu.
Należy przestrzegać zasad zdrowego żywienia. Ochrona serca w dużej mierze polega na dostarczaniu organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Dieta powinna być bogata w warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, nienasycone kwasy tłuszczowe. Ograniczyć trzeba spożycie mięsa, zwłaszcza czerwonego, produktów przetworzonych, tłuszczów zwierzęcych, soli i cukru, alkoholu5.
Suplementy diety na mocne serce
W profilaktyce choroby wieńcowej można wdrożyć odpowiednio dobrane suplementy diety, które wspierają pracę serca i układu krążenia. W aptece eZiko znajdziesz wiele takich produktów w postaci m.in. płynów doustnych, olejów, kropli czy tabletek. Warto też zwrócić uwagę na preparaty, które są pomocne w przeciwdziałaniu miażdżycy poprzez ogólne wzmocnienie organizmu, obniżanie poziomu cholesterolu czy łagodzenie objawów nadciśnienia tętniczego. Suplementy diety stanowią skuteczne uzupełnienie odpowiednio zbilansowanej, urozmaiconej diety.
Leki bez recepty na wzmocnienie mięśnia sercowego
W eZiko dostępne są leki bez recepty wspomagające prawidłową pracę serca, m.in. krople nasercowe, rekomendowane w początkowym okresie upośledzonej wydolności serca.
Przed zastosowaniem leków bez recepty należy skonsultować się z lekarzem.