Czym jest choroba Meniere'a?
Choroba Meniere'a to schorzenie, które atakuje ucho wewnętrzne. Ucho wewnętrzne odpowiada za słuch i równowagę, natomiast choroba powoduje zawroty głowy, uczucie wirowania. Prowadzi również do problemów ze słuchem i uczucia dzwonienia w uchu. Choroba Meniere'a zwykle dotyka tylko jednego ucha. Choroba Meniere'a jest przewlekła, ale leczenie i zmiana stylu życia mogą złagodzić objawy. U wielu osób, u których ją zdiagnozowano, remisja nastąpi w ciągu kilku lat po rozpoznaniu.
Co powoduje chorobę Meniere'a?
Przyczyna choroby Meniere'a nie jest znana, ale prawdopodobnie obejmuje zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Istnieje wiele teorii, w tym dotyczących zwężenia naczyń krwionośnych, infekcje wirusowe, reakcje autoimmunologiczne czy alergiczne.
Choroba Meniere'a – objawy
Objawy choroby Meniere'a zwykle pojawiają się w formie tzw. epizodów lub ataków. Obejmują:
- zawroty głowy, ataki trwające od kilku minut do 24 godzin
- utratę słuchu w chorym uchu
- szum w uszach lub uczucie dzwonienia w chorym uchu
- uczucie, że ucho jest pełne lub zatkane
- utratę równowagi
- bóle głowy
- nudności i wymioty czy pocenie się spowodowane silnymi zawrotami głowy.
U pacjenta z chorobą Meniere'a występują co najmniej dwa do trzech z następujących objawów jednocześnie:
- zawrót głowy
- utrata słuchu
- szum w uszach
- uczucie wypełnionego ucha, rozpierania.
Większość osób z chorobą Meniere'a nie odczuwa objawów między epizodami. Tak więc wiele z nich może być spowodowanych innymi problemami w uchu, jeśli wystąpią w okresie bez ataków. Chorobę Meniere'a można również pomylić z innymi chorobami ucha wewnętrznego, takimi jak np. zapalenie błędnika.
Choroba Meniere'a – diagnostyka
Badanie słuchu
Badanie słuchu lub audiometria służy do określenia stopnia ubytku słuchu. Podczas badania pacjent zakłada słuchawki, w których odtwarzane są dźwięki o różnej wysokości i głośności. Pacjent wskazuje, kiedy słyszy dźwięk, a kiedy przestaje, aby technik mógł określić ubytek słuchu. Słuch zostanie również zbadany pod kątem odróżniania podobnych dźwięków. W tej części testu pacjent powtarza słowa usłyszane w słuchawkach.
Problem w uchu wewnętrznym lub z nerwem w uchu może spowodować utratę słuchu. Test elektrokochleograficzny (ECog) jest wykonywany w celu pomiaru aktywności elektrycznej w uchu wewnętrznym. Test słuchowej odpowiedzi pnia mózgu (ABR) sprawdza funkcję nerwów słuchowych i ośrodka słuchowego w mózgu. Te badania wskazują, czy problem jest spowodowany przez ucho wewnętrzne czy nerw ucha.
Badanie równowagi
Testy równowagi są wykonywane w celu sprawdzenia funkcji ucha wewnętrznego. Test równowagi najczęściej stosowany do badania choroby Meniere'a to elektronystagmografia (ENG).
W tym badaniu wokół oczu zostaną umieszczone elektrody, które wykrywają ruch oczu. Dzieje się tak, ponieważ reakcja w uchu wewnętrznym powoduje ruchy oczu.
Choroba Meniere'a – leczenie
Choroba Meniere'a to obecnie nieuleczalna choroba przewlekła. Istnieje jednak szereg metod leczenia, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów, od terapii farmakologicznej, czyli leków, po zabiegi chirurgiczne w najcięższych przypadkach.
Zmiana diety może pomóc zmniejszyć ilość płynu w uchu wewnętrznym i złagodzić objawy. Żywność i substancje, które należy ograniczyć lub wykluczyć z diety, obejmują:
- sól
- kofeinę
- czekoladę
- alkohol
- glutaminian sodu (MSG).
Leki pomogą złagodzić objawy choroby Meniere'a. Leki na chorobę lokomocyjną mogą uśmierzyć objawy zawrotów głowy, nudności i wymiotów. Jeśli nudności i wymioty staną się bardziej nasilone, pacjent może otrzymać leki przeciwwymiotne lub przeciw nudnościom.
Jeżeli objawy nie ustąpią przy typowym leczeniu, można rozważyć operację. Jedną z opcji jest operacja odbarczenia worka endolimfatycznego lub przecięcie nerwu przedsionkowego, labiryntektomia. Jedną z metod leczenia jest także podawanie gentamycyny przez błonę bębenkową.
Chociaż nie ma lekarstwa na chorobę Meniere'a, istnieje wiele strategii, które warto rozważyć, aby zmniejszyć objawy. U większości ludzi spontaniczna remisja jest powszechna, chociaż jej osiągnięcie może trwać latami.