Ból zęba potrafi być bardzo uciążliwy i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Nawet normalne spożywanie posiłków staje się trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Co może być przyczyną bólu i jak sobie z nim radzić?
Jakie mogą być przyczyny bólu zęba?
Wśród najczęstszych przyczyn bólu wymienia się: próchnicę, zapalenie miazgi, ropień okołowierzchołkowy, uraz, nadwrażliwość zębiny, ubytki niepróchnicowego pochodzenia, zapalenie tkanek okołowierzchołkowych i przyzębia, a także utrudnione wyrzynanie zęba.
Objawy różnią się w zależności od tego, co spowodowało ból. Jeśli przyczyną jest próchnica czy nadwrażliwość zębiny ból jest ostry i ustępuje po zadziałaniu określonego bodźca (np. podczas szczotkowania). Z kolei, gdy u podłoża dolegliwości bólowych leży odwracalne zapalenie miazgi, ból pojawia się okresowo po zadziałaniu czynników drażniących.
Gdy poczujesz, że boli Cię ząb, możesz skorzystać z domowych metod czy leków przeciwbólowych, które uśmierzą ból do czasu wizyty u specjalisty. Jednak nie zwlekaj zbyt długo z umówieniem się do stomatologa. Dolegliwości bólowe to sygnał ostrzegawczy i należy jak najszybciej znaleźć ich przyczynę. W przeciwnym razie stan zapalny będzie się rozprzestrzeniał i może doprowadzić nawet do wypadania zębów1.
3 domowe sposoby, które przyniosą Ci ulgę
Co robić, gdy ból zęba nie daje Ci normalnie funkcjonować, ale musisz poczekać na wizytę u specjalisty? Z pomocą przychodzą domowe sposoby, które przynoszą upragnioną ulgę.
1. Zimne okłady – najprostszym sposobem jest przykładanie kostek lodu do policzka, ale znacznie wygodniejszym rozwiązaniem są specjalne kompresy żelowe.
2. Płukanki – to jeden z najprostszych sposobów na ból. Do zrobienia takiej domowej płukanki potrzebujesz jedynie ciepłej wody i kilku łyżeczek soli kuchennej.
3. Wacik nasączony olejkiem goździkowym – to naturalny, prosty, a zarazem tani sposób na uśmierzenie bólu zęba. Olejek ma działanie przeciwbólowe, więc jeśli nasączysz nim wacik, a potem przyłożysz do bolesnego miejsca, poczujesz ulgę.
Leki, które pomagają zapomnieć o bólu
Nie masz czasu na zimne okłady, płukanki czy stosowanie olejku z goździków (albo wypróbowałeś już te metody, ale bez skutku)? W złagodzeniu bólu pomogą Ci również leki przeciwbólowe. Część z nich jest dostępna bez recepty.
Leki zawierające ibuprofen, czyli substancję aktywną o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. W zależności od tego, jak silny jest ból zęba do wyboru masz leki zawierające mniejsze lub większe dawki ibuprofenu:
200 mg,
400 mg,
600 mg.
Inną substancją czynną, która łagodzi ból, jest paracetamol.
Jednak pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na to, od jakiego wieku można zażywać dany lek. Jeśli ból pojawił się u Twojej pociechy, poszukaj tego, który przeznaczony jest dla młodszych dzieci.
Jak szybko pozbyć się uciążliwego bólu zęba, który nie daje jeść i spać? Na stronie Ziko Apteka znajdziesz kompresy żelowe i leki bez recepty, które przynoszą natychmiastową ulgę.
Przypisy
1 SKORACKA, JOANNA, et al. Podstawy anatomiczne i fizjologiczne zespołów bólowych układu stomatognatycznego. Now. Lek, 2006, 75: 80-89.