Ból głowy to powszechnie występująca dolegliwość. Może mieć różny charakter (np. pulsujący, uciskowy). Niekiedy jest spowodowany przemęczeniem czy stresem. Jednak zdarza się, że towarzyszy poważnej chorobie. Z tego artykułu dowiesz się, jakie mogą być przyczyny bólu z tyłu głowy. Poznasz również sposoby na to, jak radzić sobie z tą uciążliwą dolegliwością.
Przyczyny bólu z tyłu głowy
Ból głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości bólowych, z którą zmagają się osoby w różnym wieku. Może mieć różny charakter i lokalizację.
Przyczyny bólu z tyłu głowy dzieli się na:
pierwotne – ból jest podstawowym objawem, a jego przyczyna pozostaje nieznana;
wtórne – ból z tyłu głowy jest objawem innej choroby;
Najczęstszą przyczyną bólu z tyłu głowy są napięciowe bóle głowy (inaczej nerwobóle głowy). Mają one charakter pierwotny. Mogą pojawić się na skutek działania takich czynników jak: stres, głód czy odwodnienie organizmu.
Inną przyczyną bólu z tyłu głowy może być migrena. Jest to napadowy, pulsujący ból głowy, który dotyka przede wszystkim osoby młode (w większości przypadków pierwszy napad migrenowy pojawia się przed ukończeniem 40. roku życia). Zazwyczaj występuje po jednej stronie głowy i nasila się pod wpływem wysiłku fizycznego. Czasami towarzyszą mu inne objawy np. nudności, nadwrażliwość na dźwięki i światło.
Inne przyczyny bólu z tyłu głowy to:
guz mózgu,
uraz głowy,
niedociśnienie wewnątrzczaszkowe,
choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa szyjnego,
zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
krwotok podpajęczynówkowy,
nadciśnienie tętnicze,
zapalenie ucha środkowego.
Z kolei u dzieci ból z tyłu głowy jest spowodowany najczęściej: infekcją bakteryjną lub wirusową, ostrym zapaleniem ucha środkowego, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, napięciem, migreną lub guzem mózgu [1, 2].
Objawy bólu z tyłu głowy
Warto zwrócić uwagę czy bólowi z tyłu głowy nie towarzyszą inne objawy. Mogą wskazywać one na ból o charakterze wtórnym, który sygnalizuje chorobę.
Niepokojącymi objawami, które mogą towarzyszyć bólowi z tyłu głowy, są m.in.: ból uszu, sztywność karku, światłowstręt, sztywność karku czy podwójne widzenie.
Należy mieć na uwadze, że ból z tyłu głowy może towarzyszyć chorobom, które nie są łączone z układem nerwowym. Mowa tu o nadciśnieniu tętniczym. Jest to choroba, która przez wiele lat może rozwijać się praktycznie bezobjawowo lub dawać mało charakterystyczne objawy (w tym ból z tyłu głowy). Aby rozpoznać ją w porę i uniknąć poważnych powikłań warto regularnie badań ciśnienie krwi. Można robić to w domu przy użyciu automatycznego ciśnieniomierza [1, 2].
Leczenie bólu z tyłu głowy
Jeśli ból z tyłu głowy pojawia się często i towarzyszą mu inne niepokojące objawy, warto skonsultować się z lekarzem. Dolegliwości bólowe mają różne przyczyny, dlatego należy upewnić się, że ból nie wynika z innej choroby. W przypadku kobiet w ciąży może wskazywać on na nadciśnienie tętnicze w ciąży, stan przedrzucawkowy lub rzucawkę.
W celu znalezienia przyczyny bólu lekarz zleca różne badania np.:
tomografię komputerową głowy,
morfologię krwi,
jonogram,
próby nerkowe,
badanie EEG,
badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.
W przypadku gdy choroba została wykluczona a ból nie jest zbyt nasilony, można wspomóc się domowymi metodami. Wskazany jest sen, odpoczynek i unikanie stresu. Niektórym osobom pomaga również ciepła kąpiel czy masaż rozluźniający mięśnie karku.
Ulgę w bólu przynoszą również tabletki przeciwbólowe. Część z nich można nabyć w aptece bez recepty [1, 2].
Profilaktyka bólu z tyłu głowy
Czy można w jakiś sposób zapobiec bólowi z tyłu głowy? Są pewne czynniki, które przyczyniają się do jego wystąpienia np. stres i odwodnienie organizmu. W związku z tym warto w miarę możliwości unikać sytuacji stresowych i poszukać skutecznego sposobu do walki ze stresem. Pomocne są techniki relaksacyjne, a także dieta i suplementacja wspomagająca układ nerwowy.
Jeśli chodzi o odpowiednie nawodnienie organizmu, zaleca się przyjmowanie przynajmniej 2,5 litrów (mężczyźni) lub 2 litrów (kobiety) każdego dnia. Podstawą nawodnienie powinna być woda mineralna [3].
Przypisy
[1] Walling, Anne. "Frequent headaches: evaluation and management." American Family Physician 101.7 (2020): 419-428.
[2] Robbins, Matthew S. "Diagnosis and management of headache: a review." Jama 325.18 (2021): 1874-1885.
[3] Jarosz, Mirosław, et al. Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. Vol. 83. Warsaw, Poland: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny, 2020.