Lek Dobenox forte zalecany jest w objawowej, przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych (bóle i nocne kurcze nóg, uczucie ciężkości nóg, parestezje, obrzęki, zmiany skórne na tle zastoju krwi), żylaki kończyn dolnych. Może być również stosowany w objawowym leczeniu żylaków odbytu.
Wskazania
- żylaki kończyn dolnych
- żylaki odbytu (hemoroidy)
- kurcze łydek i nóg
- uczucie ciężkich nóg
Działanie
Substancją czynną leku jest wapnia dobezylan jednowodny, który usprawnia krążenie żylne i działa ochronnie na naczynia krwionośne. Zmniejsza przepuszczalność ich ścian oraz nadmierną lepkość krwi i osocza, co zapobiega powstawaniu zastojów i zakrzepów w naczyniach żylnych.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku Dobenox lub Dobenox Forte:
- jeśli pacjent ma uczulenie na wapnia dobezylan jednowodny lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
Przyjmowanie
Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek stosuje się doustnie.
Lek należy przyjmować po posiłkach.
O ile lekarz nie zaleci inaczej, u dorosłych zwykle stosuje się od 1 do 2 tabletek na dobę (co odpowiada dawce dobowej od 500 mg do 1000 mg substancji czynnej - dobezylanu wapnia jednowodnego):
- niewydolność żylna - zwykle od 1 do 2 tabletek na dobę
- żylaki odbytu - zwykle od 1 do 2 tabletek na dobę
W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Leczenie może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy w zależności od wskazań
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania leku w pierwszym trymestrze ciąży. Lek może być stosowany w okresie ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla
matki przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla płodu.
Lek nie powinien być stosowany podczas karmienia piersią.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Wymienione działania niepożądane na ogół przemijają samoistnie po zaprzestaniu leczenia.
Działania niepożądane występujące rzadko (u 1 do 10 pacjentów na 10 000):- nudności, biegunka
- odczyny skórne
- bóle stawów
Działania niepożądane występujące bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 pacjenta na 10 000):- agranulocytoza - ostry stan, który może objawiać się wysoką gorączką, zakażeniami w obrębie jamy ustnej, bólem gardła, zmianami zapalnymi w obrębie odbytu i narządów płciowych
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów lub innych objawów zakażenia, należy natychmiast odstawić lek i zwrócić się do lekarza.Przechowywanie
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w temperaturze poniżej 25°C.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Składniki
Substancja czynną leku jest Wapnia dobezylan jednowodny.
1 tabletka zawiera 500 mg Wapnia dobenzylanu jednowodnego.
Pozostałe składniki to: Celuloza mikrokrystaliczna, Skrobia ziemniaczana, Laktoza jednowodna, Talk, Magnezu stearynian, Krzemionka koloidalna bezwodna, Otoczka Opadry II 57U18539 White o składzie: Hypromeloza, Polidekstroza, Tytanu dwutlenek (E 171), Talk, Maltodekstryna, Średniołancuchowe trójglicerydy.
Informujemy, iż produkty lecznicze mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.