DHEA Ejlot 25 mg lek zawiera substancję Prasteronum. Jest to hormon, który ulega przemianom w tkankach i narządach do hormonów płciowych u kobiet - estrogenów i mężczyzn - androgenów .
Uzupełnienie niedoboru tego hormonu może korzystnie wpływać na niektóre schorzenia zależne od wieku podeszłego oraz poprawiać ogólne zadowolenie pacjenta z życia. Lek wskazany dla osób powyżej 40. roku życia.
Wskazania
Uzupełnienie niedoborów dehydroepiandrosteronu.
Działanie
Dehydroepiandrosteron, substancja czynna leku, jest hormonem wytwarzanym w nadnerczach i wydzielanym do krwi. Wytwarzanie jest największe w 25. roku życia a następnie stopniowo zmniejsza się wraz z wiekiem (do 20% wartości maksymalnej ok 70. roku życia). W narządach i tkankach Dehydroepiandrosteron ulega przemianom do hormonów płciowych: androgenów u mężczyzn, estrogenów u kobiet.
Ponieważ w procesie starzenia ilość wytwarzanego hormonu zmniejsza się, podawanie ilości tego hormonu (uzupełnienie niedoboru) może korzystnie działać na niektóre schorzenia i objawy zależne od podeszłego wieku oraz poprawiać ogólne zadowolenie pacjenta z życia.
Dehydroepiandrosteron dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, ulega w organizmie przemianom do substancji wywierających działanie, a następnie jest wydalany w moczu głównie po przemianie w substancje nieaktywne.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku:
- jeśli pacjent ma uczulenie lub nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą,
- rak sutka, jajnika i inne nowotwory estrogenozależne,
- ciężka niewydolność wątroby i nerek,
- przerost i rak gruczołu krokowego,
- rak sutka u mężczyzn i inne nowotwory,
- u osób poniżej 40. roku życia,
- u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią,
- u pacjentów podczas terapii hormonalnych,
- u osób uprawiających sport wyczynowy.
Przyjmowanie
Optymalną dawką zalecaną przez lekarzy jest stosowanie dzienne dla kobiet 25 mg (1 tabletka DHEA) , dla mężczyzn 50 mg (2 tabletki DHEA).
Interakcje
Preparat może nasilać działanie środków przeciwzakrzepowych pochodnych kumaryny.Stosowanie jednocześnie z lekami stosowanymi w HTZ może powodować zwiększone wydzielanie estrogenów. Stosowanie u pacjentów leczonych pochodnymi testosteronu może prowadzić do nasilenia działań androgennych. DHEA Eljot może osłabiać działanie leków przeciwdrgawkowych (np. karbamazepiny, kwasu walproinowego) i psycholeptycznych (pochodnych fenotiazyny, diazepiny i oksazepiny). Blokery kanału wapniowego (np. nit
rendypina, diltiazem) i doustne leki hipoglikemizujące (np. metformina) zwiększają stężenie endogennego DHEA w surowicy krwi. Glikokortykosteroidy silnie hamują wytwarzanie DHEA w nadnerczach, co powoduje obniżenie stężenia we krwi. Preparaty DHEA mogą osłabiać działanie leków przeciwpsychotycznych (np. chlorpromazyny, soli litu) i powodować nawrót zaburzeń psychicznych. Insulina (zarówno endogenna jak i egzogenna) zwiększa klirens metaboliczny DHEA i obniża stężenie hormonu we krwi.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Nie należy stosować leku u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Działania niepożądane
U kobiet działania niepożądane są wynikiem androgennego wpływu metabolitów hormonu. Działania te występują rzadko i rejestrowane są z reguły u kobiet
przyjmujących wysokie dawki DHEA Eljot, ok. 50 - 200 mg/dobę, przez dłuższy okres. Mogą wówczas wystąpić następujące objawy:
- Zaburzenia endokrynologiczne hirsutyzm (nadmierne owłosienie typu męskiego)
- Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej trądzik, świąd skóry, wzrost potliwości, przetłuszczanie się skóry i włosów nasilenie wypadania włosów na głowie.
- Zaburzenia metabolizmu i odżywiania niekorzystne zmiany składu lipidów krwi (np. spadek stężenia HDL).
- Zaburzenia układu rozrodczego i piersi: zaburzenia miesiączkowania.
W przeprowadzonych badaniach klinicznych z udziałem mężczyzn w wieku średnim i podeszłym, którym podawano DHEA Eljot w dawkach dobowych 50 - 100 mg przez okres 3 -6 miesięcy działań niepożądanych nie odnotowano. W szczególności nie stwierdzono negatywnego wpływu DHEA Eljot na: poziom antygenu PSA we krwi, objętość prostaty czy utrudnienia w oddawaniu moczu.
W badaniach klinicznych stwierdzono, że DHEA Eljot w dawkach 25-100 mg/24 h stosowany u kobiet i u mężczyzn przez dłuższy okres (3-12 miesięcy) nie wywołuje zaburzeń czynności wątroby, nerek i tarczycy, nie wpływa na wyniki analiz hematologicznych ani na parametry podstawowych czynności życiowych (tętno, ciśnienie krwi, oddech).
Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.
Przechowywanie
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Składniki
Substancją czynną jest Prasteron (Dehydroepiandrosteron). 1 tabletka zawiera 25 mg Prasteronu (Dehydroepiandrosteronu) .
Substancje pomocnicze: Wapnia wodorofosforan dwuwodny, Sorbitol, Kwas stearynowy, Kroskarmeloza sodowa, Hypromeloza, Makrogol 600, Maltodekstryna.