Substancją czynną leku Controloc Control 20 mg jest pantoprazol, który blokuje enzym wytwarzający kwas żołądkowy. W ten sposób lek zmniejsza ilość kwasu w żołądku.
Wskazania
Controloc Control stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku (takich jak zgaga, kwaśne odbijanie) u dorosłych.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku Controloc Control
Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na pantoprazol lub którykolwiek z pozostałych składników leku Controloc Control.
Jeśli pacjent stosuje lek zawierający atazanawir (w leczeniu zakażenia HIV).
Jeśli pacjent nie ukończył 18 roku życia.
W przypadku ciąży lub karmienia piersią.
Przyjmowanie
Controloc Control należy zawsze zażywać zgodnie z informacjami zawartymi w tej ulotce. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Przyjmować 1 tabletkę na dobę. Nie należy stosować dawki dobowej większej niż 20 mg.
Lek należy przyjmować przynajmniej przez 2-3 kolejne dni. Należy zakończyć stosowanie leku Controloc Control po całkowitym ustąpieniu objawów. Możliwe jest złagodzenie objawów refluksu i zgagi już po jednym dniu stosowania leku Controloc Control, lecz należy pamiętać, że lek ten nie jest przeznaczony do natychmiastowego usuwania objawów.
Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli po stosowaniu tego leku przez pełne 2 tygodnie objawy nie ustąpią.
Nie należy przyjmować leku Controloc Control przez dłużej niż 4 tygodnie bez konsultacji z lekarzem.
Tabletki przyjmować przed posiłkiem, codziennie o tej samej porze. Tabletki należy połykać w całości, obficie popijając wodą, nie należy ich rozgryzać ani dzielić.
Interakcje
Lek Controloc Control może wpływać hamująco na skuteczność działania innych leków. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych lekach, zwłaszcza zawierających jedną z następujących substancji czynnych:
ketokonazol (stosowany w zakażeniach grzybiczych);
warfaryna i fenprokumon (wpływają na gęstość krwi i zapobiegają zakrzepom). Może być konieczne dodatkowe badanie krwi.
atazanawir (stosowany w leczeniu HIV). Nie wolno stosować leku Controloc Control jednocześnie z atazanawirem.
Nie należy stosować leku Controloc Control wraz z lekami zmniejszającymi ilość kwasu produkowanego w żołądku, takimi jak inne inhibitory pompy protonowej (omeprazol, lanzoprazol lub rabeprazol) lub antagoniści H2 (np. ranitydyna, famotydyna).
Controloc Control można stosować w razie konieczności ze środkami zobojętniającymi (np. magaldrat, kwas alginowy, sodu wodorowęglan, glinu wodorotlenek, magnezu węglan, lub ich połączenia).
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty. Dotyczy to również leków roślinnych i homeopatycznych.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Nie należy stosować leku CONTROLOC Control u kobiet w ciąży, w przypadku kobiet u których nie można wykluczyć ciąży lub u kobiet karmiących piersią. Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, Controloc Control może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Należy natychmiast poinformować lekarza lub skontaktować się z najbliższym szpitalem, jeśli wystąpi jakiekolwiek z poniższych ciężkich działań niepożądanych. Jednocześnie należy zaprzestać stosowania tego leku, ale zabrać ze sobą ulotkę i (lub) tabletki.
Ciężkie reakcje uczuleniowe (rzadko): Reakcje nadwrażliwości, tak zwane reakcje anafilaktyczne, wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy. Typowe objawy to: obrzęk twarzy, warg, ust, języka i (lub) gardła, który może powodować trudności w przełykaniu lub oddychaniu, pokrzywka, ciężkie zawroty głowy z przyspieszonym biciem serca i obfitym poceniem się.
Ciężkie reakcje skórne (częstość nie znana): wysypka z obrzękiem, pęcherzami lub łuszczeniem się skóry, płatowe łuszczenie się skóry, krwawienie z okolic oczu, nosa, ust lub narządów płciowych oraz szybkie pogarszanie się stanu ogólnego. Wysypka po ekspozycji na słońce.
Inne ciężkie reakcje (częstość nie znana): zażółcenie skóry i białkówek oczu (spowodowane ciężkim uszkodzeniem wątroby), problemy z nerkami przejawiające się bolesnym oddawaniem moczu, bólem w dolnej części pleców z towarzyszącą gorączką.
Występowanie działań niepożądanych definiuje się w oparciu o określoną częstość ich występowania:
bardzo często: częściej niż u 1 na 10 leczonych pacjentów
często: od 1 – 10 na 100 leczonych pacjentów
niezbyt często: od 1 – 10 na 1000 leczonych pacjentów
rzadko: od 1 – 10 na 10 000 leczonych pacjentów
bardzo rzadko: rzadziej niż 1 na 10 000 leczonych pacjentów
częstość nie znana: częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych
Niezbyt często:
ból głowy, zawroty głowy, biegunka, nudności, wymioty, wzdęcia i wzdęcia z oddawaniem gazów, zaparcia, suchość w jamie ustnej; ból i dyskomfort w obrębie brzucha, wysypka skórna lub pokrzywka, swędzenie skóry, osłabienie, wyczerpanie lub złe samopoczucie, zaburzenia snu; zwiększona aktywność enzymów wątrobowych w badaniu krwi.
Rzadko:
zaburzenia wzroku, takie jak niewyraźne widzenie, bóle stawów, bóle mięśni, zmiany masy ciała, podwyższona temperatura ciała, obrzęk kończyn, reakcje alergiczne, depresja, zwiększone stężenie bilirubiny i lipidów we krwi (stwierdzane w badaniach krwi).
Bardzo rzadko:
zaburzenia orientacji, zmniejszenie liczby płytek krwi, co może powodować zwiększoną tendencję do krwawień i tworzenia się wybroczyn na skórze („siniaków”); zmniejszenie liczby białych krwinek, co może sprzyjać częstszym zakażeniom.
Częstość nie znana:
omamy; splątanie (szczególnie u pacjentów, u których występowały takie objawy), zmniejszenie stężenia sodu we krwi.
Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.
Przechowywanie
Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w celu ochrony przed wilgocią.
Nie stosować leku Controloc Control po upływie terminu ważności zamieszczonego na kartoniku i blistrze. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
Składniki
Substancją czynną leku jest Pantoprazol. Jedna tabletka zawiera 20 mg Pantoprazolu (w postaci Pantoprazolu sodowego półtorawodnego).
Inne składniki leku to:
Rdzeń: Bezwodny węglan sodu, Mannitol (E421), Krospowidon, Powidon K90, Wapnia stearynian.
Otoczka: Hypromeloza, Powidon, Dwutlenek tytanu (E171), Żółty tlenek żelaza (E172), Glikol propylenowy, Kwasu metakrylowego i Etylu akrylanu kopolimer, Laurylosiarczan sodu, Polisorbat 80, Cytrynian trietylu.
Tusz: Szelak, czerwony, Czarny i Żółty tlenek żelaza (E172) i Amonowy wodorotlenek stężony.
Zobacz kategorie
Informujemy, iż produkty lecznicze mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.