Wyrób medyczny Carci Reagent do diagnostyki in vitro do samokontroli, przeznaczony do ustalenia występowania metabolitów monohydroksyfenolowych (tyrozyny) i ich orientacyjnej ilości w moczu pacjenta (Nieprofesjonalny semi-kwantytatywny test do samokontroli).
Wskazania
CarciReagent – wyrób do diagnostyki in vitro do samokontroli, przeznaczony do ustalenia występowania metabolitów monohydroksyfenolowych (tyrozyny) i ich orientacyjnej ilości w moczu pacjenta (Nieprofesjonalny semi-kwantytatywny test do samokontroli)
Wyrób do diagnostyki in vitro jest przeznaczony do semi-kwantytatywnego określania orientacyjnej ilości metabolitów monohydroksyfenolowych (tyrozyny), co oznacza, że na podstawie kolorowej reakcji można łatwo określić za pomocą załączonej skali (8 możliwych kolorów) orientacyjną ilość metabolitów monohydroksyfenolowych (tyrozyny) w moczu pacjenta (semi-kwantytatywny – opisujący zjawisko częściowo kwantytatywnie, w określonej skali, bez dokładnych liczb i jednostek
fizycznych lub chemicznych).
Charakterystyczny kolor wyniku testu powstaje podczas reakcji pomiędzy odczynnikiem w ampułce a tyrozyną zawartą w moczu. Na podstawie koloru po reakcji można określić orientacyjną ilość tyrozyny w moczu. Wyrób można używać do wczesnego ostrzegania przed ważną chorobą. Wynik testu jest tylko orientacyjny. Stan zdrowia i wynik testu należy zawsze skonsultować z lekarzem.
Działanie
Istota działania:
Istota działania testu polega na ulepszonej metodzie odczynnika Millona (Millon's reagent), kiedy to jest obserwowana zwiększona ilość metabolitów monohydroksyfenolowych (tyrozyny) (jednowodorotlenowych aminokwasów fenolowych i ich metabolitów) w moczu. Na podstawie zmiany koloru mieszaniny w ampułce po dodaniu 3 ml porannego moczu (średni strumień moczu) można przy pomocy poreakcyjnej kaskady kolorów ustalić, czy próbki moczu zawierają zwiększoną ilość danych metabolitów. Odczynniki w ampułce i zawartość tyrozyny w moczu wykazują charakterystyczną reakcję chromogenną, która może być wykorzystana do diagnostyki klinicznej wewnątrzkomórkowych
metabolicznych anomalii (określanie możliwych zmian lub zaburzeń w przemianie materii w komórce ludzkiej). Określona orientacyjna zawartość tyrozyny w moczu (według załączonej tabeli od 0-2000 mg na litr moczu) reaguje z odczynnikiem chemicznym i w zależności od jej ilości zabarwi się. Za pomocą załączonej skali kolorów można odczytać wynik testu w skali od nr 1 do nr 8.
Wynik od nr 1 do nr 3 oznacza, że ilość tyrozyny ma normalną koncentrację, wynik jest zatem uważany za negatywny i w tym przypadku nie została wykazana zwiększona ilość tyrozyny.
W przypadku wyniku nr 4 i nr 5 chodzi już o pozytywne wykrycie zwiększonej ilości tyrozyny w moczu. Jeśli koncentracja tyrozyny jest wyższa niż 500 mg w jednym litrze moczu, co oznacza wynik nr 6, nr 7, nr 8, test dał pozytywny wynik, gdy wysoka zawartość tyrozyny w moczu może wskazywać na poważniejszą chorobę.
W przypadku pozytywnych wyników jest zalecanie przeprowadzenie bardziej dokładnego badania przez lekarza pierwszego kontaktu i wykluczenie w ten sposób ryzyka możliwej poważnej choroby.
Przeciwwskazania
- Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na jakikolwiek składnik preparatu. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej należy przerwać stosowanie preparatu.
- Nie stosować po upływie terminu ważności wyrobu medycznego.
- Nie stosować, jeśli opakowanie jest uszkodzone.
Ostrzeżenia
- To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
- Wynik testu może być fałszywie pozytywny, np. pod wpływem lekarstw hormonalnych, leków na białaczkę, ekstraktów alkoholowych w tradycyjnym lecznictwie, leków neurologicznych, leków aminokwasowych i substancji odżywczych, leków proteinowych oraz leków na bazie kwasu salicylowego.
- Wynik testu może być fałszywie negatywny, np. pod wpływem inhibitorów tyrozyny, środków uspokajających, analgetyków i leków na nadciśnienie, dalej także leków na choroby nowotworowe lub leczenie tyrozynemii.
- W przypadku zażywania wyżej wymienionych leków, należy skonsultować użycie testu ze swoim lekarzem.
- Wynik testu może być zarówno fałszywie pozytywny, jak i negatywny pod wpływem składu diety i substancji odżywczych. Z tego powodu zalecamy w czasie co najmniej 48 godzin przed przeprowadzeniem testu unikać na przykład żywności z wysoką zawartością białka, z wysoką zawartością tłuszczów, wyrobów mlecznych, kawy, herbaty i alkoholu. Chodzi na przykład o następującą artykuły: czekolada i owoce cytrusowe, sardynki konserwowane, pomidory, mleko, napoje z kwasem mlekowym, ser, wątroba zwierząt, mięso wołowe, jogurt, mleko skondensowane, kiełbasa, szynka, żywność kiszona, fasola, soczewica, ananas, banany, figi, winogrona, ocet, owoce morza i ryby.
- Na wynik może wpłynąć także stan fizyczny pacjenta (zmęczenie, stres) lub inne choroby, takie jak cukrzyca, bilirubinemia (choroby wątroby), wrzody żołądkowe (Helicobacter pylori) lub inne choroby, które wpływają na niezwykły kolor moczu.
Przykłady chorób lub stanu zdrowia pacjenta, które związane są z ilością tyrozyny w moczu:
- Niska ilość tyrozyny w moczu: Choroba Parkinsowa, depresje (w przypadku niedoboru tyrozyny), albinizm (zaburzenie genetyczne), fenyloketonuria (PKU), tyrozynemia (metaboliczne zaburzenia dziedziczne)
- Możliwość zwiększonej ilości tyrozyny w moczu: Zaburzenia pigmentu (piegi, brązowe plamy), cukrzyca, wrzody żołądka i zapalenie żołądka
- Zwiększona ilość tyrozyny w moczu: Nowotwory złośliwe: w tym w szczególności nowotwory złośliwe układu pokarmowego (rak żołądka, jelit), rak wątroby, rak przełyku, chłoniaki złośliwe, rak piersi, ginekologiczne choroby nowotworowe, rak płuc itd.
Stosowanie
Przed wykonaniem testu należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania. Wyrób medyczny jednorazowego użycia. Wynik testu pozwala na uzyskanie wstępnego wyniku, który powinien zostać potwierdzony dalszymi badaniami. Użytkownik testu nie powinien podejmować samodzielnie działania o charakterze medycznym.
Test należy przeprowadzić natychmiast po otwarciu ampułki z cieczą (odczynnikiem)! Ciecz (odczynnik) w ampułce jest szkodliwy dla zdrowia w przypadku połknięcia, drażni oczy skórę. Należy postępować ze zwiększoną ostrożnością. W przypadku kontaktu ze skórą lub ubraniem, szybko spłukać wodą z mydłem. W przypadku przedostania się do oczu, natychmiast wypłukać strumieniem wody i zgłosić się do lekarza.
Po ocenie testu i użyciu ampułki zawartość należy rozcieńczyć za pomocą przynajmniej dwóch litrów czystej wody i następnie można ją zutylizować w zwykły sposób (ciecz po rozcieńczeniu można wylać do kanalizacji, szklaną ampułkę i wszystkie inne elementy testera wyrzucić do odpadów komunalnych).
Test należy wykonywać w domu.
Proces testowania:
1, Do badania należy użyć świeżego pierwszego porannego moczu (średni strumień moczu), który zostanie pobrany do dowolnego czystego naczynia bez śladów środków do mycia i dezynfekcji.
2, Za pomocą ochronnej osłonki plastikowej zakryć ampułkę i ostrożnie odłamać czubek ampułki. Z ampułką należy się posługiwać ostrożnie, ponieważ zawiera kwas. Test należy przeprowadzić natychmiast po otwarciu ampułki.
3, Naciągnąć do pipety próbkę moczu.
4, Dodać 3 ml moczu do ampułki (powtarzać do czasu, zanim mocz nie dojdzie do kreski na ampułce).
5, Po upływie 3-5 minut reagowania ocenić kolor cieczy (lub możliwego osadu) za pomocą wzrokowego porównania z dołączoną skalą kolorów.
6, Po przeprowadzeniu analizy można ustalić, czy oznaczenie zawartości tyrozyny w moczu jest negatywne lub pozytywne (w tabeli można ustalić orientacyjną ilość tyrozyny w moczu). W przypadku pozytywnego wyniku należy dostosować się do instrukcji zawartych w niniejszej ulotce dołączonej do opakowania.
(Uwaga, po dłuższej reakcji /dłużej niż 10 minut/ moczu z odczynnikiem następuje degradacja mieszanki i kolor nie odpowiada już możliwemu wynikowi testu).
Ocena (według skali kolorów dołączonej do opakowania). Wynik jest łatwy do oceny przez pacjenta przy użyciu skali dołączonej do zestawu testowego.
Uwaga: Na czułość testu może wpływać zmienność składu moczu, dieta, diagnoza pacjenta i używane lekarstwa. Z tego powodu test jest tylko orientacyjny i w przypadku wątpliwości należy zawsze przeprowadzić dodatkowe specjalistyczne badania na zawartość tyrozyny w moczu w ramach
konsultacji z lekarzem.
Wyniki testu należy skonsultować z lekarzem. Test jest przeznaczony do jednorazowego użytku. Test jest przeznaczony dla osób nieprofesjonalnych w wieku powyżej 18 lat.
Działania niepożądane
W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy skonsultować się lekarzem.
Przechowywanie
Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nieużywany wyrób należy przechowywać w suchym i zamkniętym pomieszczeniu, w temperaturze 5°C
do 40°C. W temperaturze używania w zakresie od 5°C do 40°C czas reakcji testu wynosi od 3 do 5 minut.
Składniki
Octan cynku, Węglan litu, Azotan sodu, Trójwodny octan sodu, Nadtlenek wodoru (30 %), Woda destylowana.
Zawartość opakowania:
- 1 szt. ampułka z 0,6 ml ± 0,05 ml odczynnikiem (przezroczysta ciecz)
- 1 szt. osłonka ochronna do otwarcia ampułki
- 1 szt. pipeta
- 1 szt. kolorowa skala wyników testu (do porównania)
- 1 szt. ulotka dołączona do opakowania
- 1 szt. kupon kontrolny z oznakowaniem QC
- Dodatkowe akcesoria niezbędne do przeprowadzenia testu: 1 szt. Czyste naczynie na pobranie moczu (nie jest w zestawie)
Producent
CNEU MEDICAL s.r.o.
Jeřábkova 1459/8, Chodov
149 00 Praga 4, Czechy
www.carcireagent.pl/kontakt
Zobacz kategorie
Testy diagnostyczne
Sprzęt medyczny