Buscopan Forte lek przeznaczony do stosowania w łagodzeniu bólów kolkowych, tj. bólów w obrębie jamy brzusznej, których intensywność nasila się i (lub) słabnie i trudno określić ich dokładną lokalizację.
Wskazania
Buscopan można stosować w stanach skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego (w zaburzeniach czynnościowych w obrębie przewodu pokarmowego, bolesnych skurczach żołądka, kolce jelitowej, zespole jelita drażliwego), w stanach skurczowych i dyskinezji dróg żółciowych (w zaburzeniach czynnościowych w obrębie dróg żółciowych, ostrym bólu w drogach żółciowych, kolce żółciowej), w stanach skurczowych w obrębie układu moczowo-płciowego (w bolesnym miesiączkowaniu, kolce nerkowej, stanach skurczowych związanych z kamicą moczowodową).
Działanie
Lek wykazuje działanie rozkurczowe.
Przeciwwskazania
Nie stosować stosować leku Buscopan Forte:
jeżeli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na hioscyny butylobromek lub na którykolwiek z pozostałych składników leku;
u pacjentów z nużliwością mięśni (myasthenia gravis) – chorobą charakteryzującą się znacznym osłabieniem mięśni, a nawet niemożliwością poruszania się;
u pacjentów z patologicznym poszerzeniem jelita grubego (megacolon – znaczne poszerzenie jelita grubego);
jeśli u pacjenta występuje nietolerancja niektórych cukrów, ponieważ produkt zawiera laktozę.
Przyjmowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zazwyczaj stosowana dawka leku u dorosłych i dzieci powyżej 12 lat to 1 do 5 razy na dobę po 1 tabletce powlekanej.
Tabletki należy połykać w całości, popijając płynem. Nie należy stosować leku Buscopan Forte dłużej niż 3 dni bez porady lekarza. Jeśli pacjent musi stosować Buscopan Forte bez przerwy lub przez dłuższy czas, należy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny dolegliwości.
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Przed rozpoczęciem zażywania leku Buscopan Forte należy poradzić się lekarza w przypadku stosowania następujących leków:
trój- i czteropierścieniowe leki przeciwdepresyjne (stosowane w leczeniu depresji);
leki przeciwhistaminowe (stosowane w leczeniu niektórych chorób alergicznych);
leki przeciwpsychotyczne (zmniejszające objawy psychotyczne chorób psychicznych);
leki beta-sympatykomimetyczne (stosowane w leczeniu niewydolności serca i (lub) astmy);
chinidyna (stosowana w leczeniu zaburzeń rytmu serca);
amantadyna (stosowana w leczeniu choroby Parkinsona);
dyzopiramid (stosowany w leczeniu nieregularnego bicia serca)
inne leki cholinolityczne, takie jak ipratropium lub tiotropium (stosowane w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc) lub związki podobne do atropiny; ponieważ Buscopan Forte może nasilać działanie tych leków.
Należy również poinformować lekarza o stosowaniu metoklopramidu (stosowanego w leczeniu wymiotów, nudności lub dolegliwości żołądkowo-jelitowych), ponieważ może wystąpić osłabienie działania leku Buscopan Forte oraz działania metoklopramidu
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Zaleca się unikanie stosowania produktu Buscopan Forte w okresie ciąży i karmienia piersią.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, Buscopan Forte może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Wiele z wymienionych poniżej działań niepożądanych wynika z działania antycholinergicznego leku. Są one zwykle łagodne i przemijające.
Ponadto zanotowano następujące działania niepożądane:
Niezbyt często (występują rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów, ale częściej niż u 1 na 1000 pacjentów); szybkie bicie serca, suchość w jamie ustnej, zmniejszenie wydzielania potu, reakcje skórne
(pokrzywka, świąd).
Rzadko (występują rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów, ale częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów); zatrzymanie moczu.
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych) wstrząs anafilaktyczny (nagła i ciężka reakcja alergiczna charakteryzująca się trudnościami w oddychaniu, zapaścią krążeniową i nagłym obrzękiem), reakcje anafilaktyczne z epizodami zaburzeń oddychania, reakcje skórne (wysypka, zaczerwienienie) i inne reakcje nadwrażliwości.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak szczególnych środków ostrożności dotyczących przechowywania produktu leczniczego.
Nie stosować leku Buscopan Forte po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu po: Termin ważności. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
Składniki
Substancją czynną leku jest hioscyny butylobromek. Jedna tabletka powlekana zawiera 20 mg hioscyny butylobromku (Hyoscini butylbromidum).
Pozostałe składniki leku to: powidon K25, laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna (do tabletkowania bezpośredniego), magnezu stearynian. Otoczka: Opadry II White 85G18490 (alkohol poliwinylowy, talk, tytanu dwutlenek, lecytyna, makrogol).