Bańki lekarskie bezogniowe do naturalnego leczenia wielu chorób i dolegliwości - mają zastosowanie klasyczne, akupunkturowe oraz do masażu próżniowego. Bezpieczne i łatwe w stosowaniu.
Wskazania
Naturalne leczenie wielu dolegliwości:
- Przewlekłych chorób dróg oddechowych.
- Przeziębienia: infekcji kataralnych, zapalenia gardła, zapalenia tchawicy, grypy i nawracających angin.
- Przewlekłego kaszlu.
- Profilaktycznie jako wzmocnienie układu odpornościowego u dzieci często zapadających na infekcje dróg oddechowych oraz u osób obłożnie chorych, długotrwale unieruchomionych.
- Zapalenia oskrzeli, opłucnej lub płuc.
- Astmy oskrzelowej.
- Zapalenia korzonków nerwowych.
- Mięśniobóli.
- Nerwobóli.
- Rwy kulszowej.
- Zapalenia stawów.
- Moczenia nocnego.
- Zespołu nadwrażliwego jelita grubego.
- Braku lub bolesnych menstruacji.
- Ostrego i przewlekłego bólu w okolicy krzyżowo-lędźwiowej.
Stosowanie
Tradycyjny sposób stawiania baniek:
Sposób ten stosuje się przy ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych. Bańki stawia się na dużych powierzchniach (plecy, klatka piersiowa) szeregami w odległości 1 cm jedna od drugiej z zachowaniem szczególnej ostrożności w okolicy serca. Rytm zabiegów ustala się indywidualnie, kierując się stanem ogólnym chorego, rodzajem i stadium choroby oraz stopniem tolerancji zabiegu.
W chorobach ostrych bańki można stawiać co dwa dni przez tydzień. Najlepsze efekty uzyskuje się rozpoczynając zabiegi przy pierwszych zwiastunach choroby.
W chorobach przewlekłych – raz lub dwa razy w tygodniu przez kilka lub kilkanaście tygodni.
Profilaktycznie, uodparniająco u dzieci i osób często zapadających na infekcje dróg oddechowych stosujemy serię 10–12 zabiegów 2 razy w tygodniu. Kurację rozpoczynamy ok. 6 tygodni przed okresem wzmożonych zachorowań.
Przygotowanie do zabiegu:
Pozamykać okna i drzwi uprzednio przewietrzonego pokoju, w którym wykonywany ma być zabieg (prawidłowa temperatura pomieszczenia to 20–22°C).
Chory może wygodnie siedzieć lub leżeć.
Ogolić zbyt intensywne owłosienie w miejscu gdzie mają stać bańki.
Skórę należy umyć ciepłą wodą z mydłem i wysmarować ją substancją natłuszczającą (wazeliną, kremem, oliwką, maścią z witaminą A, oliwą z oliwek lub pestek winogron), szczególnie u osób zbyt szczupłych lub wychudzonych.
Bańki przed użyciem należy zanurzyć całkowicie w ciepłej wodzie.
Uwaga! Baniek nie wolno zaparzać ani gotować!
Stawianie baniek:
Pompkę ssącą należy połączyć z bańką wciskając zawór bańki w gumową część pompki. Bańkę przyciskamy lekko do miejsca gdzie mamy ją przyssać. Jedną ręką przytrzymujemy bańkę w miejscu połączenia z pompką tak, aby uniemożliwić rozłączenie się bańki i pompki, a drugą ręką wykonujemy ruchy do góry i w dół trzymając pompkę za korpus.
Wykonujemy tyle ruchów pompki ile potrzeba do uzyskania odpowiedniego stopnia wessania skóry, który musi być określany indywidualnie. W tym względzie należy kierować się wskazaniami lekarza. Często wystarcza jeden, niepełny ruch pompki.
U osób z delikatną skórą, cienką podściółką tłuszczową, u osób szczupłych i dzieci wystarczy gdy wybrzuszenie będzie wynosiło 3-4 mm. U osób o mocnej budowie ciała, ze skórą twardszą 12 i z grubszą tkanką tłuszczową należy uzyskiwać większe podciśnienie, większy stopień wessania skóry do bańki.
Należy pamiętać, by u osób w podeszłym wieku i niemowląt podciśnienie nie było zbyt duże bez względu na grubość podściółki tłuszczowej, gdyż naczynia krwionośne są u nich zazwyczaj bardzo kruche.
Czas trwania zabiegu:
U dorosłych 15–20 minut.
U dzieci poniżej 7 roku życia należy stosować bańki najwyżej przez 5 minut.
U dzieci od 7 do 14 lat oraz osób wątłych, osłabionych i starszych do 10 minut.
Jeżeli bańka odpadnie przed czasem, ze względu na zbyt niskie podciśnienie i nie uzyskamy widocznego wynaczynienia krwi, zabieg można powtórzyć w tym samym miejscu.
Zabieg kończymy uciskając opuszkiem palca skórę wokół bańki w celu jej rozszczelnienia i bezbolesnego zdjęcia.
Pacjent, podobnie jak po zabiegu akupunktury powinien odpocząć przez 15-20 minut. Pozostanie w domu czy leżenie w łóżku wskazane jest tylko wtedy, gdy wymaga tego stan chorego.
Składniki
- 12 szklanych baniek
- 1 pompka ergonomiczna