Znajomość typu skóry dziecka kluczem do prawidłowej pielęgnacji!
Mogłoby się wydawać, że skóra niemowlęcia jest idealnie gładka, miękka i pozbawiona niedoskonałości. Okazuje się jednak, że nawet maluszki posiadają jej określony typ. Specjaliści wyróżniają cztery typy skóry u niemowląt i dzieci: normalną, suchą, skłonną do atopii i bardzo wrażliwą. Świadomość jaki typ skóry posiada nasze dziecko jest pierwszym krokiem do jej prawidłowej pielęgnacji. Dowiedz się jak pielęgnować skórę dziecka w przypadku różnych rodzajów skóry.
Skóra normalna
Ten typ skóry nie wykazuje żadnych widocznych objawów suchości i wrażliwości, ale nie oznacza to, że nie wymaga pielęgnacji. Należy pamiętać, że podstawową potrzebą skóry normalnej jest jej codzienne nawilżanie. Potrzeba ta wynika ze specyficznych właściwości niemowlęcej skóry, która przez pierwsze dwa lata życia intensywnie się rozwija. Skóra nie spełnia jeszcze swojej funkcji jako bariery, ma zaburzony mechanizm nawilżenia oraz kryje w sobie ogromne bogactwo – komórki macierzyste, które są podatne na uszkodzenia. Należy więc już od 1. dnia życia. chronić kapitał komórkowy poprzez codzienną pielęgnację kosmetykami przeznaczonymi do skóry normalnej.
Skóra sucha
Sucha skóra jest bardziej szorstka w dotyku i zdecydowanie mniej miękka, ma również tendencję do łuszczenia się. Bariera ochronna skóry suchej nie jest w pełni szczelna, posiada też zdecydowanie mniej ceramidów, które są odpowiedzialne za ochronę skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i utratę wody. Jeśli zauważyłaś u swojego dziecka tendencje do łuszczenia się, powinnaś stosować specjalistyczne kosmetyki, które dogłębnie odżywiają skórę maluszka. Warto również skrócić kąpiele dziecka do 10 minut. Dłuższe przebywanie w ciepłej wodzie potęguje wysuszanie się skóry i wzmaga podrażnienie naskórka. Przed każdym wyjściem na wiatr czy mróz, smaruj odsłonięte części ciała dziecka bogatym kremem ochronnym. Suchą skórę należy także nawilżać od środka, jeśli Twoje dziecko potrafi pić z butelki podawaj mu regularnie duże ilości wody do picia.
Skóra skłonna do atopii
Skóra ze skłonnością do atopii charakteryzuje się obniżoną zawartością lipidów, czyli tłuszczów, które w normalnym stanie zapewniają szczelność bariery skórnej. Właśnie dlatego przypadłość ta skutkuje większą wrażliwością na działanie czynników zewnętrznych, wynikającą z reakcji układu odpornościowego. Bardziej przepuszczalny naskórek sprzyja znacznie łatwiejszemu przenikaniu alergenów, wywołując reakcję zapalną. Ten typ skóry objawia się miejscowym wysuszeniem, świądem oraz poczuciem dyskomfortu, niekiedy bardzo dokuczliwego. Jest to co raz częstszy problem dermatologiczny, którego podłożem są czynniki genetyczne i środowiskowe. Jeśli jedno z rodziców przeszło w dzieciństwie AZS, prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby u dziecka jest o 40-50% wyższe. Osoby, które w dzieciństwie cierpiały na AZS prawdopodobnie już zawsze będą miały suchą skórę. Podstawą pielęgnacji skóry skłonnej do atopii jest codzienne stosowanie emolientów i środków do mycia niezawierających mydła, służących jej nawilżeniu i uzupełnieniu lipidów. Kremy należy nakładać na całą powierzchnię ciała dziecka, nawet trzy razy dziennie, “z włosem” – by nie dopuścić do rozwoju infekcji. Innym sposobem na przyniesienie ulgi mogą także okazać się działania profilaktyczne w zakresie higieny. Przede wszystkim, po każdej kąpieli delikatnie osusz dziecko ręcznikiem o stuprocentowej zawartości bawełny, nie wykonując przy tym ruchów pocierających – mogą one wywoływać podrażnienia.
Skóra bardzo wrażliwa
Charakterystyczne objawy skóry bardzo wrażliwej to przede wszystkim obniżony próg tolerancji skórnej – co to oznacza w praktyce? Skóra o takim charakterze silnie reaguje na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, słońce, zmiany temperatur, zanieczyszczenie powietrza, czy styczność z niektórymi tkaninami. Podczas kontakt z nimi na skórze mogą występować liczne zaczerwienienia – szczególnie widoczne na twarzy dziecka. Towarzyszą jej też niewidoczne gołym okiem objawy: uczucie szczypania i napięcia skóry, które stają się przyczyną codziennego dyskomfortu odczuwanego przez malca. Skóra bardzo wrażliwa, podobnie jak pozostałe typy skóry, wymaga codziennego nawilżania i ochrony. Wymaga także natychmiastowego i długotrwałego ukojenia. Stosuj produkty kosmetyczne z minimalną ilością składników, zawierające delikatne komponenty przeciwzapalne. Zaleca się stosowanie kosmetyków bez dodatku substancji zapachowych.
Pamiętaj, że dobra znajomość typu skóry Twojego dziecka zapewni najlepszą ochronę jego skóry oraz zaspokojenie jej indywidualnych potrzeb nawilżenia, odżywienia lub ukojenia.
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]