Kosmetyki na bazie zielonej glinki stają się coraz popularniejsze, a półki drogeryjne i apteczne uginają się pod nowymi preparatami, w których jest ona jednym z kluczowych składników. Wszystko za sprawą jej cennych właściwości. Substancja ta dogłębnie oczyszcza, usuwa zrogowaciały naskórek i reguluje wydzielanie sebum. Poznaj glinkę zieloną i sprawdź, jakie ma zastosowanie w kosmetyce.
Cenne właściwości glinek były znane już w czasach starożytnych. Stosowano ją głównie w celach bakteriobójczych – nie tylko w czasie leczenia, ale także w ramach profilaktyki przeciw infekcjom. Jednak zaczęto się nimi ponownie interesować stosunkowo niedawno. Najpierw w XIX wieku, kiedy odkryto ich działanie lecznicze w schorzeniach skóry i przewodu pokarmowego oraz w ostatnich latach wraz ze wzrostem zainteresowania naturalną pielęgnacją twarzy i ciała. Jedną z najchętniej wybieranych jest glinka zielona.
Zielona glinka – co wiemy na jej temat?
Glinka kosmetyczna jest minerałem ilastym, który występuje naturalnie. Grupa tego typu substancji jest zbudowana z uwodnionych glinokrzemianów. Mają one warstwową, krystaliczną budowę, co jest dla nich charakterystyczne. Glinka ma w swoim składzie różne związki chemiczne – głównie tritlenek diglinu, związki wapnia, krzemu, żelaza, manganu oraz fosforany. Substancja ta ma obojętne lub lekko zasadowe pH. Może przyjmować różne kolory, które wynikają z obecności konkretnych pierwiastków. Wyróżniamy białą, czerwoną, różową, czarną i zieloną glinkę.
Glinka zielona jest wydobywana z pokładów krzemionkowo-aluminiowych, które znajdują się głęboko pod ziemią. Złoża znajdują się we Francji i USA. Jej kolor jest związany z obecnością jonów żelaza dwuwartościowego.
Ze względu na pochodzenie wyróżnia się dwa rodzaje glinki zielonej:
Glinka zielona montmorillonite pochodzi z południowej Francji. W jej składzie wykryta aż 20 soli mineralnych oraz pierwiastków śladowych. Natomiast glinka illite jest wydobywana w USA, a dokładniej – w stanie Illinois. Cechuje się mniejszą zawartością minerałów. Jednak wciąż zachowuje swoje prozdrowotne właściwości.
Zielona glinka – właściwości
Glinka zielona ma postać proszku. W celu jej użycia należy zmieszać ją z wodą. Wówczas powstaje mieszanina o konsystencji pasty. Tak przygotowaną zieloną glinkę można stosować bezpośrednio na skórę twarzy i ciała. Proszek można również dodawać do kąpieli. Dostępne są także gotowe kosmetyki z glinką.
Pielęgnacja ciała z zieloną glinką przynosi wiele korzyści dla skóry. Ma ona wiele cennych właściwości, za które odpowiada szereg mikroelementów. Wiadomo, że glinka zielona:
- wygładza skórę,
- wspomaga procesy gojenia się ran,
- łagodzi podrażnienia,
- reguluje pracę gruczołów łojowych i produkcję sebum,
- pochłania szkodliwe substancje (zanieczyszczenia i toksyny),
- poprawia koloryt skóry,
- ma działanie silnie oczyszczające,
- działa antyseptycznie,
- zmniejsza rozszerzone pory,
- poprawia jędrność skóry,
- spowalnia naturalne procesy starzenia się skóry,
- łagodzi stany zapalne,
- wspiera regenerację komórek,
- odżywia komórki skóry,
- zmniejsza widoczność pierwszych oznak starzenia się skóry.
Najbardziej intensywnie działającą odmianą jest glinka zielona suszona na słońcu. Dlatego wybierając kosmetyk, warto zwrócić na to uwagę (adnotacja ta powinna znaleźć się na etykiecie).
Glinka może być stosowana do codziennej pielęgnacji skóry każdego rodzaju. Szczególnie polecana jest do cery tłustej, ponieważ normalizuje pracę gruczołów łojowych i zwęża pory. Jednak sprawdzi się doskonale również w przypadku posiadaczy innych typów cery.
Zielona glinka w kosmetyce
W kosmetyce terapia skóry glinką zieloną jest fachowo nazywana argilloterapią. Dzięki swoim właściwościom może być z powodzeniem stosowana w celu wsparcia leczenia wielu schorzeń dermatologicznych. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku:
- podrażnień skóry,
- trądziku,
- stanów zapalnych.
W kosmetyce najczęściej wykorzystywana jest maseczka z glinki. Wykonuje się ją poprzez zmieszanie proszku z ciepłą wodą. Otrzymaną w ten sposób pastę nakłada się na oczyszczoną twarz (z pominięciem okolic oczu) lub ciało. Należy zmyć ją po około 15 minutach, a następnie nałożyć krem lub balsam nawilżający. Zabiegi tego typu można powtarzać kilka razy w tygodniu – częstotliwość należy dostosować do potrzeb swojej skóry.
Podsumowanie
Właściwości glinki zielonej sprawiają, że jest ona odpowiednia do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Jednak szczególnie mocno wspiera cerę tłustą i ze skłonnością do trądziku, ponieważ usuwa nadmiar sebum i wpływa pozytywnie na pracę gruczołów łojowych. Glinka jest dostępna w formie proszku. Należy go wymieszać z letnią wodą, a następnie nałożyć na skórę w formie maseczki lub pasty. Można wybrać także gotowy kosmetyk, w którym glinka jest jednym ze składników aktywnych.
Źródł:
- M. Bernat i in., Kosmetologiczne zastosowanie glinu i jego pochodnych, “Kosmetologia Estetyczna” 2017, nr 6, s. 603-608.
- P. Piszcz, M. Dźwigałowska, B.K. Głód, Całkowity potencjał antyoksydacyjny preparatów kosmetycznych zawierających ekstrakty roślinne, “Camera Separatoria” 2017, nr 2, s. 53-64.
Autorka
Angelika Janowicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku pielęgniarstwo. Pisze o zdrowiu, ponieważ wie, jak ważna jest edukacja pacjenta. Wielbicielka podróży i kuchni greckiej.