Zawroty głowy jako objaw chorobowy – przyczyny i leczenie
Zawroty głowy to powszechny, ale często niepokojący objaw, który może występować z różnych przyczyn – od błahych i chwilowych po poważne schorzenia neurologiczne. Zawroty głowy są jedną z najczęściej zgłaszanych dolegliwości u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Zdarza się, że towarzyszą im także inne symptomy – m.in. zaburzenia równowagi, nudności, szumy uszne. Poznaj najczęstsze przyczyny zawrotów głowy i sposoby ich leczenia.
Dostępne dane pokazują, że z zawrotami głowy może zmagać się nawet 5–10% ogólnej populacji. Częstotliwość występowania zaburzeń zwiększa się wraz z wiekiem – nawet 30% osób po 65. roku życia zgłasza ten objaw swojemu lekarzowi. Zawroty głowy mogą pojawiać się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, jednak problem znacznie częściej dotyczy kobiet.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie są przyczyny zawrotów głowy?
- Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?
- Jak wygląda leczenie zawrotów głowy?
Zawroty głowy – przyczyny
Zawroty głowy to dolegliwość definiowana jako uczucie kołysania, wirowania otoczenia lub własnego ciała i braku równowagi. Jest to objaw subiektywny, czyli taki, którego nie można zmierzyć przy pomocy żadnych testów. Często się zdarza, że zawrotom głowy towarzyszą również inne dolegliwości: wymioty, nudności, szumy uszne, niedosłuch, zaburzenia słuchu, uczucie pełności w uchu, uderzenia gorąca, bóle głowy, oczopląs czy dezorientacja. Z powodu zaburzeń równowagi przy zawrotach głowy pojawia się także lęk przed upadkiem.
Zawroty głowy dzieli się na:
- zawroty układowe – inaczej klasyczne lub obwodowe. Najczęściej charakteryzują się uczuciem wirowania otoczenia w stosunku do swojej osoby lub własnego ciała względem otoczenia. W większości przypadków pojawiają się nagle wraz z chwiejnością chodu, nudnościami i wymiotami. W tym przypadku pacjent jest w stanie dokładnie opisać swoje dolegliwości lekarzowi.
- zawroty nieukładowe – charakteryzują się kołysaniem, falowaniem, niestabilnością i zaburzeniami równowagi. Osoba, która tego doświadcza może być oszołomiona, zdezorientowana i mieć problem z przekazaniem informacji o swojej kondycji.
Najczęstszą przyczyną zawrotów głowy są zaburzenia układu przedsionkowego (inaczej układu równowagi), na który składają się: błędnik, nerwy oraz ośrodki w korze mózgu, pniu mózgu, móżdżku i jądrach podkorowych. Uszkodzenie któregokolwiek z nich skutkuje pojawieniem się charakterystycznych odczuć i wszelkich dolegliwości z nimi związanych.
Przyczyną zawrotów głowy mogą być zaburzenia ze strony narządu słuchu. Spośród nich wyróżnia się:
- uszkodzenia mechaniczne błony bębenkowej,
- zapalenie trąbki słuchowej,
- toksyczne uszkodzenie błędnika,
- zapalenie błędnika,
- zakażenia bakteryjne lub wirusowe ucha wewnętrznego,
- zaburzenia krążenia w uchu wewnętrznym,
- choroby nowotworowe ucha wewnętrznego.
Również choroba Meniere'a powoduje zawroty głowy. Charakteryzuje się ona nadmiernym gromadzeniem płynu w błędniku błoniastym. W efekcie ulega on rozerwaniu, a wylewająca się z niego ciecz drażni nerwy, przez co dochodzi do występowania zaburzeń.
Do zawrotów głowy prowadzą również zaburzenia neurologiczne. W większości przypadków są to:
- urazy czaszki lub mózgu,
- zapalenie nerwu przedsionkowego,
- choroby zapalne opon mózgowych,
- choroby zapalne mózgu,
- epilepsja,
- guz móżdżku lub pnia mózgu,
- choroby neurologiczne (np. stwardnienie rozsiane),
- migrena.
Również nieprawidłowości ogólnoustrojowe mogą prowadzić do zawrotów głowy. Są to m.in. zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, hiperwentylacja, niedoczynność tarczycy, menopauza czy nagły spadek ciśnienia tętniczego. Zawroty głowy często towarzyszą także niedokrwistości, niedoborowi żelaza oraz migrenom. Mogą być też skutkiem ubocznym stosowanej farmakoterapii. Najskuteczniejszą metodą walki z nimi jest wówczas leczenie choroby podstawowej lub zmiana przyjmowanych leków (po konsultacji z lekarzem).
Warto wiedzieć, że przyczyny zawrotów głowy mogą leżeć także w psychice człowieka. Pobudzenie emocjonalne, zaburzenia lękowe lub atak paniki często wywołują tego typu objawy. W takich przypadkach pacjenci powinni rozważyć psychoterapię, ponieważ typowe leczenie objawowe zawrotów głowy będzie nieskuteczne.
Bardzo często u pacjentów występują też łagodne położeniowe zawroty głowy. Jest to zaburzenie pochodzenia obwodowego, charakteryzujące się występowaniem objawów po zmianie pozycji głowy. To schorzenie łagodne, które nie powoduje żadnych zagrożeń dla życia. Jest jednak bardzo uciążliwe, ponieważ utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Zdarza się, że zawroty głowy występują bez żadnej uchwytnej przyczyny. Tego rodzaju przypadłości nazywane są idiopatycznymi.
Zawroty głowy – kiedy należy udać się do lekarza?
Zawroty głowy negatywnie wpływają na jakość życia i mogą być przyczyną wielu niebezpiecznych (dla siebie i innych) sytuacji, np. na przejściu dla pieszych czy w trakcie prowadzenia samochodu. Warto pamiętać, że tego rodzaju dolegliwości nie należy bagatelizować. Częste i nawracające zawroty głowy należy skonsultować z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalistą neurologiem.
Zdarza się, że są one jedynym objawem rozwijającej się poważnej choroby. Im wcześniej schorzenie zostanie zdiagnozowane, tym większa szansa na skuteczną terapię i całkowite wyleczenie. Niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza, jeśli występują silne zawroty głowy lub towarzyszą im objawy neurologiczne, psychiatryczne czy znaczne pogorszenie samopoczucia.
Zawroty głowy – diagnostyka
Żeby wyleczyć nawracające zawroty głowy, niezbędne jest zdiagnozowanie ich przyczyny. Lekarz w pierwszej kolejności przeprowadzi z pacjentem wywiad medyczny. Zapyta o sytuacje, w których najczęściej pojawiają się zawroty głowy, leki przyjmowane na stałe oraz choroby przewlekłe. To pozwoli ustalić, czy występujące zaburzenia mają charakter układowy czy nieukładowy.
Internista wykona pomiar ciśnienia tętniczego krwi i zleci badania laboratoryjne. Może również wystawić skierowania do poradni laryngologicznej i neurologicznej celem przeprowadzenia specjalistycznych badań. Najczęściej jest to diagnostyka obrazowa – tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny głowy, a także badanie elektroencefalograficzne (EEG). Dopiero po uzyskaniu właściwej diagnozy można skutecznie leczyć zawroty głowy.
Zawroty głowy – leczenie
Leczenie zawrotów głowy zależy w dużej mierze od tego, co stanowi ich główną przyczynę. Ważna jest odpowiednia terapia choroby podstawowej. Po jej rozpoczęciu nieprzyjemne objawy powinny zostać zminimalizowane lub całkowicie ustąpić.
W leczeniu zawrotów głowy można zastosować leki, których celem jest złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości. Preparaty różnią się mechanizmem działania, dlatego dopasowuje się je indywidualnie do każdego pacjenta po uwzględnieniu objawów, przyczyn i ogólnego stanu zdrowia. Przepisując określone środki, lekarz powinien zwrócić uwagę na rodzaj leków przyjmowanych już przez pacjenta w ramach terapii innych chorób (głównie przewlekłych). To pozwoli uniknąć niebezpiecznych dla zdrowia interakcji farmakologicznych.
Leczenie obejmuje również rehabilitację przedsionkową. Jest to kinezyterapia, której celem jest wzmocnienie układu nerwowego, zmniejszenie napięcia mięśni w obrębie szyi i ramion, a także poprawa stabilności podczas stania i chodzenia.
Jeśli przyczyna zawrotów głowy leży w psychice pacjenta, konieczna jest wizyta u psychiatry lub psychologa i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Psychoterapia może być skutecznym narzędziem w leczeniu zaburzeń, którym towarzyszą zawroty głowy.
Podsumowanie
Istnieje wiele przyczyn zawrotów głowy, dlatego występowanie tego objawu nigdy nie powinno być lekceważone, zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy. Konieczna jest wizyta w gabinecie internisty w celu wykonania podstawowych badań. Dopiero na podstawie wyników można wdrożyć odpowiednią terapię zawrotów głowy.
Źródła:
- G. Tacikowska, Rehabilitacja ruchowa (rehabilitacja przedsionkowa) w zawrotach głowy i zaburzeniach równowagi, „Nowa Audiofonologia” 2012, nr 1, s. 107-111.
- A. Prusiński, Klasyfikacja, obraz kliniczny i leczenie zawrotów głowy, „Polski Przegląd Neurologiczny” 2011, t. 7, nr 1, s. 11-19.
- H. Sienkiewicz-Jarosz, K. Rejdak, Zawroty głowy; przyczyny, epidemiologia, rodzaje i leczenie, „Polski Przegląd Neurologiczny” 2018, t. 14, nr 2, s. 67-74.
Autorka
Angelika Janowicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku pielęgniarstwo. Pisze o zdrowiu, ponieważ wie, jak ważna jest edukacja pacjenta. Wielbicielka podróży i kuchni greckiej.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [21.08.2024]